![]() |
Vizsgálódhat az Európai Ügyészség magyar ügyekben, hiába ellenkezik a kormány
Az Orbán-kormány erőfeszítései ellenére sem tudja megakadályozni, hogy az Európai Ügyészség (EPPO) vizsgálódjon magyar ügyekben, ha azok uniós pénzeket érintenek. A kormány korábban döntött úgy, hogy Magyarország nem csatlakozik az Európai Ügyészséghez, azonban ez nem zárja ki, hogy az EPPO nyomozásokat folytasson hazánkban, amennyiben az Európai Unió pénzügyi érdekei sérülnek.
Az Európai Ügyészség hatásköre
Az Európai Ügyészség hatásköre elsősorban az Európai Unió pénzügyi érdekeinek védelmére terjed ki, így a csalások, korrupció és más, az uniós költségvetést károsító bűncselekmények kivizsgálására. Bár Magyarország nem tagja az EPPO-nak, ez nem akadályozza meg az uniós vádhatóságot abban, hogy fellépjen magyar ügyekben, ha uniós pénzekkel való visszaélések merülnek fel.
Az EPPO szóvivője, Tine Hollevoet a Népszavának nyilatkozva kiemelte, hogy az ügyészség hatáskörének gyakorlása akkor is indokolt lehet, ha az érintett bűncselekményt egy EU-n kívüli országban vagy egy nem részt vevő tagállamban követik el. Ez különösen akkor igaz, ha a csalás uniós forrásokat érint, amelyek Belgiumból, az Európai Unió központjából származnak.
Példák a magyar ügyekre
Az elmúlt hetekben a nyírmártonfalvai lombkoronasétány esete került a figyelem középpontjába, amely kapcsán az Európai Ügyészség is vizsgálódni kezdett. Az ügy pikantériája, hogy a sétány erdő nélkül épült meg, ami komoly kérdéseket vet fel a projekttel kapcsolatban. Az EPPO vizsgálata rámutat arra, hogy az uniós forrásokkal kapcsolatos visszaélések esetén nincs jelentősége annak, hogy Magyarország nem csatlakozott az Európai Ügyészséghez – a nyomozások így is elindulhatnak.
Jogalap és következmények
Liget Miklós, a Transparency International jogi igazgatója a Népszavának elmondta, hogy az Európai Ügyészség vélhetően azon a jogi állásponton van, hogy az uniós büdzsét károsító magatartások Belgiumban, azaz az Európai Unió központjában, valósulnak meg. Ez a megközelítés lehetővé teszi az EPPO számára, hogy a nem részt vevő tagállamokban, így Magyarországon is vizsgálatokat folytasson, amennyiben az uniós forrásokkal kapcsolatos visszaélésekre utaló jelek merülnek fel.
Az Európai Ügyészség számára elegendő ok lehet az eljárásra, ha például egy belga uniós szerv hamis dokumentumokat kap, amelyek alapján uniós forrásokat próbálnak megszerezni. A gyakorlatban tehát a magyar ügyekben is eljárhat az EPPO, ha uniós pénzek vannak a háttérben, függetlenül attól, hogy Magyarország hivatalosan nem tagja a szervezetnek.
Összegzés
Az Orbán-kormány ellenállása sem tudja megakadályozni, hogy az Európai Ügyészség vizsgálódjon Magyarországon, ha uniós forrásokkal való visszaélés gyanúja merül fel. Az EPPO jogi keretei és hatásköre lehetővé teszik, hogy az uniós büdzsét érintő bűncselekmények esetén, függetlenül a tagállami részvételtől, nyomozást folytasson. Ez a helyzet egyértelműen rámutat arra, hogy az uniós pénzügyi érdekek védelme érdekében az EPPO akár Magyarországon is felléphet, ha szükséges.
Iratkozz fel és elküldjük neked a legnagyobb vitát kiváltó cikkeinket:
Feljelentés Gulyás Gergely ellen: újabb részletek, információkEzekre kerestek rá olvasóink a leggyakrabban, kattints valamelyik címkére!
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen: e-mail cím megjelenítése . Köszönjük az észrevételeidet!