![]() |
Tordai Bence, független országgyűlési képviselő szerint visszafordíthatatlan károk érték a hazai műemléki örökséget a Hatvanpusztán zajló építkezések következtében. Állítása szerint a korábban 200 éves, védettséget élvező épületek eltűntek, helyüket pedig egy magánrezidencia vette át. Tordai Facebook-bejegyzésében tette közzé az ügy részleteit, melyben felvetette a kulturális értékek tudatos elpusztításának lehetőségét is.
A képviselő hivatalos adatigényléssel fordult a Fejér Vármegyei Kormányhivatalhoz, hogy választ kapjon az építkezéssel kapcsolatos kérdéseire. Szerinte fel kell tárni, hogy milyen engedélyek alapján bontották el az épületeket, készült-e bármiféle értékleltár vagy dokumentáció, és hogyan válhatott nyomtalanul semmivé egy olyan épületegyüttes, amely műemléki védettséget élvezett.
Tordai úgy véli, hogy ez az eset jól példázza a kormányzat hozzáállását a kulturális örökséghez. Úgy fogalmazott: „Másokat vádolnak azzal, amit valójában ők követnek el.” A politikus szerint a József nádor korából származó majorság, beleértve a magtárat és az istállókat, végleg eltűnt, hogy egy luxus célokat szolgáló építmény vehesse át a helyét.
Tordai posztjában arra is kitért, hogy a Tisza Párt elnöke, Magyar Péter szintén megjegyzést tett a birtokon tapasztaltakról. Kiemelte a különleges növénytelepítéseket – köztük az egyenként 30 millió forint értékű előnevelt fákat –, valamint a területen tartott egzotikus állatokat, például a híressé vált zebrákat. Ezek mind azt sugallják, hogy itt nem csupán egy vidéki rezidenciáról van szó, hanem egy kiváltságosoknak fenntartott luxusbirtokról.
Érdekesség, hogy Tordainak maga is vitába keveredett egy ingatlan kapcsán a kormányzattal. Sára Botond, a Fővárosi Kormányhivatal vezetője – korábban Józsefváros alpolgármestere – a közelmúltban ismételten közölte, hogy Tordai családi háza szabálytalanul épült, és ezért el kell bontani.
A képviselő elismerte, hogy nem rendelkezett hivatalos engedéllyel az átépítéshez, ugyanakkor azt állítja: erre a 2016 óta érvényben lévő előírások értelmében nem is volt szükség. Ráadásul 2017-ben még maga a kormányhivatal is jóváhagyta a terveket. A jogsértés megállapítására csak évekkel később, 2022-ben került sor. Az épület jelenleg jogvédelmet élvez, de a kormányhivatal szerint hosszú távon mégis lebontásra kerülhet.
Az ügy rámutat arra, hogy a jogszabályok értelmezése mennyire ellentmondásos lehet. Egyes szabályok alapján akár tömegesen is elrendelhető lenne családi házak bontása, ha ragaszkodunk a betű szerinti alkalmazásukhoz.
Iratkozz fel és elküldjük neked a legnagyobb vitát kiváltó cikkeinket:
Feljelentés Gulyás Gergely ellen: újabb részletek, információkEzekre kerestek rá olvasóink a leggyakrabban, kattints valamelyik címkére!
Hatvanpuszta Magyarország vidék Műemlék Védelem Ellenzék Botrány Orbán Viktor Politika TordaiHa hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen: e-mail cím megjelenítése . Köszönjük az észrevételeidet!