![]() |
Az ukrán titkosszolgálat nemrégiben robbantotta a bombát: Kárpátalján olyan személyeket fogtak el, akiket azzal gyanúsítanak, hogy Magyarország érdekében végeztek kémtevékenységet. Az ügy különösen érzékeny, hiszen – mint a szakértők is hangsúlyozzák – nem csupán információgyűjtésről van szó, hanem egy katonai megszállást előkészítő művelet gyanújáról.
Buda Péter nemzetbiztonsági szakértő a Telexnek adott interjúban úgy fogalmazott, hogy az eset példa nélküli a rendszerváltás óta. Kijelentette:
„Ha feltételezzük, hogy ezek a vádak valóban igazak, úgy az teszi a jelenlegi esetet különlegessé, hogy az elfogott kémek nem országunk védelme érdekében gyűjtöttek információkat, hanem Ukrajna érintett területének magyar katonai megszállása érdekében.”
Buda két lehetőséget vázolt fel. Ha a vádak igazak, akkor egy potenciálisan szövetség- és nemzetbiztonságot veszélyeztető lépésről van szó. Ha viszont hamisak, akkor egy szomszédos ország komoly politikai lejárató akciót hajtott végre Magyarországgal szemben.
„Ez esetben arról van szó, hogy egy szomszédos ország a területe ellen irányuló magyar katonai beavatkozás konkrét vádjával akar lejáratni bennünket.”
Buda reményét fejezte ki, hogy a nyugati szövetségesek nem hagyják válasz nélkül az ügyet, mivel akár alaptalan vádakról, akár valós tényekről van szó, mindkét eset megingathatja az Ukrajnával szembeni nemzetközi bizalmat.
„Amennyiben alaptalanok a vádak, az súlyosan meg kell hogy ingassa az Ukrajna Nyugathoz való közeledéséhez szükséges bizalmat.”
- számolt be róla a hvg
Buda úgy véli, nem világos, hogy az ukrán titkosszolgálat járt-e túl a magyar hírszerzés eszén, vagy éppen az elkövetők hibáztak hatalmasat. Szerinte a lehallgatott felvételek alapján a szereplők nem tűntek profi ügynököknek.
„A feladatra professzionális módon kiképzett személyeknek egyáltalán nem tűntek, de a tartótisztjük sem, aki gépkocsiban bonyolított konspirált találkozót és anyagátadást.”
Buda Péter élesen kritizálta Szijjártó Péter válaszát az esetre. Úgy látja, a magyar külügyminiszter megnyilvánulása inkább tűnt burkolt beismerésnek, mint határozott cáfolatnak.
„Alaptalan vádak esetén ugyanis nem fogalmazunk úgy, hogy „várjuk meg, amíg hivatalos értesítést kapunk az ukrán hatóságoktól.”
Buda szerint, ha tényleg semmi alapja nem lenne a vádaknak, akkor a magyar kormánynak azonnal és határozottan kellett volna tiltakoznia. Ehelyett az ügy körüli diplomáciai kommunikáció inkább zavart, mint határozottságot sugall.
A szakértő úgy zárta gondolatait, hogy a helyzet kivételes, és egyértelmű nemzetközi vizsgálatot igényel. Akár igazak a vádak, akár nem, a következmények hosszú távon is kihatással lehetnek Magyarország külpolitikai és biztonsági helyzetére.
„A vád rendkívül súlyos, mondhatni, példátlan bizonyos szempontból. Ha hamis vádról van szó, azért, ha valódiról, akkor meg azért.”
Iratkozz fel és elküldjük neked a legnagyobb vitát kiváltó cikkeinket:
Feljelentés Gulyás Gergely ellen: újabb részletek, információkEzekre kerestek rá olvasóink a leggyakrabban, kattints valamelyik címkére!
Szijjártó Péter Kémháború nemzetbiztonsági szakértő ukrán titkosszolgálat Buda Péter Magyarország Ukrajna katonai megszállás diplomáciai válság hírszerzésHa hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen: e-mail cím megjelenítése . Köszönjük az észrevételeidet!