Online agresszió: Hogyan válhat egy komment bűncselekménnyé?
Január 1-jén lép hatályba az új törvény, amely az online agresszió visszaszorítását célozza. Az Országgyűlés által elfogadott szabályozás értelmében akár egy év börtönbüntetést is kaphat az, aki olyan kommentet tesz közzé, amely erőszakos halált vagy különös kegyetlenséggel elkövetett bűncselekményre vonatkozó szándékot fejez ki egy beazonosítható személlyel vagy személyekkel szemben.
A törvénytervezet célja, hogy csökkentse a gyűlöletkeltő megnyilvánulások számát, amelyek sértik a célzott személyek emberi méltóságát, és rontják a közügyek tisztességes megvitatásának kultúráját. Bár a kormány támogatja a törvényt, az ellentmondásos közéleti hangvétel és a politikai közeg, amelyben megszületett, sokakban kétségeket kelt. Orbán Viktor kormánya gyakran alkalmazza a harcos politikai stílust, amely rendszerint ellenségeket keres, és ez a retorika többek között Bayer Zsolt kommentjeiben is megjelenik, aki korábban a gyűlöletkeltő megnyilvánulásairól volt ismert.
A törvényhez vezető politikai diskurzusban szintén szerepet játszottak azok a kormányközeli influenszerek, akik nagy összegű kampányokkal próbálták formálni a közbeszédet. Az ilyen kampányok erősen polarizáló hatást gyakorolnak, és gyakran indítanak el heves vitákat a közösségi médiában, amelyek sok esetben agresszív kommentekhez vezetnek.
A törvény elfogadása mögött álló szándék elismerésre méltó, hiszen az internetes zaklatás, gyűlöletbeszéd és agresszió visszaszorítását célozza. Ugyanakkor nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy olyan politikai személyek is támogatják, akik maguk is rendszeresen használnak provokatív és agresszív nyelvezetet. A törvény tehát nemcsak a közönséges felhasználók, hanem a politikai élet szereplői számára is új szabályokat hozhat.
A törvény tág értelmezési lehetőségeket ad, ami komoly kérdéseket vet fel a jogértelmezés és a gyakorlati alkalmazás terén. A Telex által megkérdezett jogász szerint könnyen előfordulhat, hogy egy agresszív komment miatt valaki a rendőrségen találja magát, hiszen a törvény széleskörűen definiálja azokat a megnyilvánulásokat, amelyek büntetendők lehetnek. Az új szabályozás tehát komoly hatással lehet a közösségi média használatára, és sok felhasználót figyelmeztethet arra, hogy a kommentek, amelyek eddig talán csak trollkodásnak tűntek, most már bűncselekménynek minősülhetnek.
Iratkozz fel és elküldjük neked a legnagyobb vitát kiváltó cikkeinket:
Feljelentés Gulyás Gergely ellen: újabb részletek, információkEzekre kerestek rá olvasóink a leggyakrabban, kattints valamelyik címkére!
Komment Börtön Törvény 2025 Újév Szabály Vita Veszekedés Közösség jogászHa hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen: e-mail cím megjelenítése . Köszönjük az észrevételeidet!
Közben a Kormányzati Tájékoztatási Központ is megszólalt
TovábbVajon sikerül a pártnak?
TovábbElég megosztó az ügy, érdekes konfliktus
TovábbMár semmi nem lesz olyan mint ezelőtt...
TovábbPerek és bírósági ítéletek
Tovább