MAGYARORSZÁG
május 09. péntek
Leggyakoribb keresések: Magyar Péter Tisza Párt Orbán Viktor Fidesz Választások Kampány Bulvár Tóth Gabi Nagy Feró
Menüpontok: Impresszum Sütik
← Friss hírekért ugorj a főoldalra

Fura dolog történik a gyerekekkel - problémás bőr és hajhullás

Feltöltve: 2024-01-02



Egy kamasznál, akinek a bőre problémás és haja hullik, bizonyos mértékig normális változásokról beszélünk. Azonban ezek a tünetek lehetnek olyan háttérproblémák jelei, amelyek könnyen kezelhetők, és ezáltal más fizikai és hangulati mutatók is javulhatnak.

A pubertáskor egy valódi hullámvasút minden szempontból, érintve mind a kiskamaszt, mind a környezetét. Testileg, lelkileg és hangulatilag minden változik ebben az időszakban. A változásokért felelős ugyanaz az egy dolog: a hormonháztartás.


Ez a biológiai szempontból kulcsfontosságú időszak arról szól, hogy az agyalapi mirigy megváltozott működése miatt a hormonok fokozott mértékben termelődnek, ahogy a szervezet felkészül az utódnemzés lehetőségére. Azonban az életünk már régen nem csupán biológiai, és a modern korban a testi változások jóval megelőzik a mentális érettséget. Ennek eredményeként a kamaszkor nem könnyű, és még számos más vonatkozásról sem beszéltünk...

  • Lányok

  • A serdülés 8-13 éves korban kezdődik, és 15-17 éves korig tart.

  • Emelkedik az ösztrogén nevű nemi hormon szintje, ami kialakítja a testi változásokat. De beleszólnak a folyamatba a pajzsmirigy és a mellékvesekéreg hormonjai is.

  • Megjelenik a szőrzet, elérkezik az első menzesz, kifejlődik az emlő.

  • Nő a testmagasság és a testsúly.

  • A bőr pattanásossá válhat, a haj zsírosodhat.

  • Lelki változások kezdődnek: túlérzékenység, hangulati ingadozás, fokozott társas érdeklődés a jellemző.



  • Fiúk

  • A serdülés 9-14 éves kortól 16-18 éves korig tart.

  • Megnő a tesztoszteron nevű nemi hormon szintje, megkezdődnek a testi változások, amelyekben szerepet játszanak egyéb hormonok is.

  • Megjelenik a szeméremszőrzet, megváltoznak a herék, a hímvessző.

  • Mélyül a hang, arcszőrzet, pattanások jelenhetnek meg, zsírossá válhat a bőr és a haj.

  • Izmosabb lesz a testalkat.

  • Figyelemzavar, érzékenység, ízlésváltozás jellemzi a fiatalokat.

  • Bőr, haj, szőrzet: a serdülés mindre hatással van

  • Ezek a tipikus tünetek, ám egyénenként megjelenhetnek eltérő jelek vagy épp a fentiek szélsőséges formája is.

  • A többségnél például zsírosabbá válik a haj, de van, akinek épp ellenkezőleg: töredezett, száraz lesz, esetleg hullik.

  • A szőrösödés olykor nem marad meg normál keretek között, hanem túlságosan erőteljes lesz. Ilyenkor gyanakodni lehet valamilyen típusú hormonzavarra: pajzsmirigyproblémára, inzulinrezisztenciára, illetve lányoknál előfordul a PCOS (policisztás ovárium szindróma) is.



  • Van azonban egy másik tényező is, amely hasonló tüneteket okozhat, ez pedig a vashiány. Fontos ebben az esetben kideríteni, hogy pontosan mi állhat a háttérben, mivel előfordulhat, hogy egy időszakos vaspótlás elegendő lenne a probléma megoldásához. Ha viszont a hajhullást valamilyen hormonális probléma okozza, az nem kezelhető pusztán vassal.

    Szülőként az első lépés az lehet, hogy részletesen dokumentáljuk a tüneteket, és így keressük fel a szakembert, aki valószínűleg laborvizsgálatot fog javasolni. A vizsgálat paramétereit már az általunk összeállított listán alapulva állapítják meg a diagnózis felállításához.


    Hormonzavar, vagy más ok is állhat a háttérben. Figyelmeztető jel lehet, ha a hajhullást és bőrszárazságot pszichés problémák vagy anyagcserezavarok kísérik, például észrevehető testsúlyváltozás, emésztőrendszeri problémák. Ebben az esetben a pajzsmirigybetegség lehet a gyanúsított, de az ízületi fájdalmak és fáradtság is utalhatnak erre.

    Ugyanakkor a vashiány is számos jellegzetes problémát okozhat. A kisebbeknél a mozgásfejlődés lassulása vagy a testsúly stagnálása intő jel lehet, míg a nagyobbaknál inkább a fáradékonyság, gyengeség, ingerültség, gyakori fejfájás és koncentrációs zavarok. A bőr és a haj látványosan reagál a vaspótlásra: a fakóság és szárazság eltűnik, a hajhullás mérséklődik. A szervezet hálásan reagál a visszapótlásra, és a fenti tünetek gyorsan enyhülnek, visszatér az élénkség, mozgékonyság, és sok esetben a kamasz hangulata is javul.

    Az említett pótlás fontos, és érdemes tudni, hogy az emberi szervezet nem termel vasat, azt be kell vinnünk. Jó hír, hogy a javulás sok esetben a mi kezünkben van. Különösen fontos figyelmet szentelni a kamaszoknak, mivel szervezetük vasigénye nagyobb a fizikai és szellemi fejlődés miatt. A lányoknál a menstruáció kezdetével ez a vasigény még tovább nő. Az intenzív fizikai aktivitás, egy esetleges műtétből való lábadozás vagy a válogatós étkezés is növelheti a vasszükségletet.

    A laborvizsgálat azért is fontos, mert a vas nem csak a vörösvértestekben található hemoglobin alkotóelem, hanem a központi idegrendszer energiaellátását szabályozó enzimek része is. Ha a vas szintje alacsony, ez nem mindig tükröződik látványosan; létezik a rejtett vashiány, amely inkább a mentális készségeket érinti, és az illető hamarabb elfárad. A szűrővizsgálat azonban megbízhatóan igazolja ezt a problémát.






    Iratkozz fel és elküldjük neked a legnagyobb vitát kiváltó cikkeinket: 

    Feljelentés Gulyás Gergely ellen: újabb részletek, információk

    Döbbenetes: Megszólalt Vogel Evelin: Én nem akartam, hogy ez legyen.....

    Az eddigi legerősebb írással mentek neki Magyar Péternek - "Megáll az ész! Péter, hát van neked bőr a képeden?"



    Ezekre kerestek rá olvasóink a leggyakrabban, kattints valamelyik címkére! 

                              


    Top 1 keresett szó: Magyar Péter / Ugrás az összes Magyar Péter hírhez /
    Top 2 keresett szó: Orbán Viktor / Ugrás az összes Orbán Viktor hírhez /
    Top 3 keresett szó: Bulvár / Ugrás az összes Bulvár hírhez /
    Hírek időrendben
    Menüpontok::
    Impresszum
    Sütik
    THE HUNGARIAN TIMES
    május 09. péntek
    2019-2025 - © Minden jog fenntartva