Tiborczéké lehet a kecskeméti konzervgyár: Stratégiai átalakulások a magyar élelmiszeriparban
A napokban a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) engedélyezési eljárásában egy jelentős összefonódás kapott zöld utat: az Agrár-Finance Kft. tulajdonába kerülhet a Kecskeméti Konzervgyártó Kft. A GVH döntésének részeként a magántőkealap tulajdonosait formálisan is beazonosították, ami lehetővé teszi az Agrár-Finance számára az egyedüli irányítást. Az Agrár-Finance hátterében a Gránit Alapkezelő áll, amely a Gránit Bankon keresztül Tiborcz István érdekeltségébe tartozik.
Az üzem jelentősége a magyar konzervgyártásban
A Kecskeméti Konzervgyár jelenleg a harmadik legnagyobb magyarországi szereplő a Bonduelle és a Globus után. Az üzemben főként kukoricát, babot és borsót dolgoznak fel, amelyeket 90%-ban exportálnak. Bár a hagyományos konzervtermékek iránt csökken a kereslet, a kecskeméti gyár továbbra is fontos szerepet játszik a hazai mezőgazdasági termékek feldolgozásában és külpiaci értékesítésében.
A konzervipar kihívásai
Az iparág szakértői szerint manapság főként uniós forrásokkal vagy állami támogatással lehet gazdaságosan konzervgyárat működtetni. Az utóbbi években a gyorsfagyasztott termékek iránti kereslet növekedett, ami a hagyományos konzervipari termékek háttérbe szorulását eredményezte. E változó fogyasztói igények miatt a piacot erős versenyhelyzet és konszolidációs folyamatok jellemzik, és több kisebb üzem kényszerült bezárásra.
Ingatlanpotenciál a belvárosi elhelyezkedés révén
A kecskeméti üzem különleges helyzete abból fakad, hogy egy hatalmas, belvároshoz közeli ingatlanon fekszik, amelynek csak egy része szolgál gyártási célokra. A város vezetése arra számít, hogy az értékes terület, amely beékelődik Kecskemét belső részeibe, hamarosan új lehetőségeket kínálhat a tulajdonosoknak, különösen a Mercedes-gyár bővítésével összhangban. Az ingatlanon akár lakóparkok vagy szállodák is létesülhetnek, amelyek a növekvő ipari igények és munkaerőpiaci áramlások kiszolgálására alkalmasak lehetnek.
Összegzés
Az Agrár-Finance és a Gránit Alapkezelő érdekeltségébe kerülő kecskeméti konzervgyár felvásárlása új lehetőségeket hozhat a hazai élelmiszeripar számára, ám kérdéses, hogy hosszú távon megéri-e kizárólag konzervtermékekre alapozni egy ilyen vállalkozást. Az üzem stratégiai elhelyezkedése és az ingatlanfejlesztési potenciál azonban jelentős nyereséggel kecsegtethet a jövőben. A kecskeméti gyár esetében így nemcsak a mezőgazdasági feldolgozóipari szereplők, hanem ingatlanbefektetők számára is érdekes lehetőségek nyílhatnak.
Iratkozz fel és elküldjük neked a legnagyobb vitát kiváltó cikkeinket:
Feljelentés Gulyás Gergely ellen: újabb részletek, információkEzekre kerestek rá olvasóink a leggyakrabban, kattints valamelyik címkére!
Tiborcz István Orbán Ráhel Gyár Politika Botrány Orbán Viktor Fidesz Magyar kormány Magyarország VálasztásokHa hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen: e-mail cím megjelenítése . Köszönjük az észrevételeidet!
Felhatalmazta az igazságügyi minisztert, hogy lépjen
TovábbElég megosztó az ügy, érdekes konfliktus
TovábbPerek és bírósági ítéletek
TovábbÚjabb front a háborúban...
Tovább