![]() |
**Elkerülhetetlen a magyar nyugdíjrendszer reformja: Bruttó nyugdíjszámításra való átállás szükséges Farkas András szerint**
Farkas András, a NyugdíjGuru néven ismert szakértő szerint a magyar nyugdíjrendszer reformja elkerülhetetlen, és az egyik kívánatos változtatás a bruttó nyugdíjszámításra való átállás lenne. Ez a nyugdíjak adóztatását is magában foglalná.
Farkas érvelése szerint egy nyugdíjrendszernek három alapkritériumnak kell megfelelnie: megfelelőség, korszerűség és fenntarthatóság. A jelenlegi magyar rendszer azonban ezeknek nem felel meg, ezért nagy reformra van szükség .
A megfelelőség kritériuma azt követeli, hogy a nyugdíj megelőzze az időskori elszegényedést, helyettesítse a munkából származó jövedelmet, és tükrözze a nemzedékek közötti szolidaritást. Farkas szerint azonban minden nyugdíjas relatív elszegényedési csúszdára kerül, mert a munka világát frissen maguk mögött hagyók járandósága az első évben igazodik ugyan az országos nettó átlagkeresethez, de már a második évtől a nyugdíj vásárlóereje csökken, hiszen a megállapított összegeket csak az infláció mértékével emelik . Jelenleg a nyugdíjak nem alkalmasak a jövedelempótlásra, és a nemzedékek közti szolidaritás követelményének sem felelnek meg, mivel az aktív korúak nagyon sok nyugdíjas ellátását finanszírozzák .
A korszerűséghez követelményéhez a nyugdíjrendszernek átláthatónak kellene lennie, ami jelenleg nem teljesül, mivel senki sem tudja előre, milyen ellátásra számíthat. A szakértő szorgalmazza a bruttó keresetből meghatározott bruttó nyugdíjösszeg adóztatását, így megszűnne az a rendszer, amelyben a nyugdíjasokra egyszerű eltartottként tekintenek. Emellett a lépés átláthatóbbá tenné, hogy ki mennyi pénzt kap .
Farkas András szerint a nyugdíjrendszer finanszírozási gondjai demográfiai okokból válnak nehezen kezelhetővé 2039-2042 között, amikor az 1974-1977 közt születettek mennek nyugdíjba, ami négy év alatt 680 ezer fővel növeli a nyugdíjasok számát . Ennek kezelésére – valamint a nyugdíjasok számának növekedésével párhuzamosan az egészségügyi ellátórendszeren keletkező nyomás enyhítésére – még nem lát kezdeményezést a szakértő, ami a fenntarthatóság kritériumának teljesülését is kétségbe vonja .-számolt be róla a divany.hu
Iratkozz fel és elküldjük neked a legnagyobb vitát kiváltó cikkeinket:
Feljelentés Gulyás Gergely ellen: újabb részletek, információkEzekre kerestek rá olvasóink a leggyakrabban, kattints valamelyik címkére!
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen: e-mail cím megjelenítése . Köszönjük az észrevételeidet!