MAGYARORSZÁG
április 23. szerda
Leggyakoribb keresések: Magyar Péter Tisza Párt Orbán Viktor Fidesz Választások Kampány Bulvár Tóth Gabi Nagy Feró
Menüpontok: Impresszum Sütik
← Friss hírekért ugorj a főoldalra

Kapaszkodj meg: Harminc évre titkosítják az elmúlt évek válság- és veszélyhelyzetei alatt hozott döntések indoklását és jegyzőkönyveit

Feltöltve: 2025-04-23

Részletek


Törvényi szintre emelné a kormány a veszélyhelyzeti rendeletek egy részét

Késő este egy terjedelmes, 137 oldalas törvényjavaslatot nyújtott be Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, amelynek célja, hogy számos, a háborús veszélyhelyzet alatt hozott rendeletet jogszabályi erőre emeljenek. A javaslat címe: „Az Ukrajna területén fennálló fegyveres konfliktusra tekintettel kihirdetett veszélyhelyzeti rendeletek törvényi szintre emeléséről”.

Három éve tart a kivételes jogrend Magyarországon

A 2022 májusában bevezetett háborús veszélyhelyzet azóta is folyamatosan érvényben van Magyarországon, ezzel az ország egyedülálló helyzetben van Európában. A kormány eddig többször meghosszabbította a különleges jogrendet, amely lehetővé teszi, hogy a parlament megkerülésével hozzanak döntéseket. A legutóbbi hosszabbítási javaslat áprilisban került a Ház elé, célja, hogy novemberig biztosítsa a rendszer működését.

Tűzszünetre készülve: új jogi alapokra helyeznék a rendeleteket

A törvény indoklása szerint „időközben olyan események következtek be, amelyek valószínűvé teszik, hogy az orosz és az ukrán fél tűzszünetben állapodnak meg”. Ez a fejlemény arra ösztönözheti a kormányt, hogy előre gondoskodjon a jelenleg hatályos veszélyhelyzeti rendeletek jogi sorsáról, mivel egy tűzszünet esetén megszűnhet a különleges jogrend indoka, a rendeletek pedig automatikusan hatályukat vesztenék.

Menekültügyi szabályok: a rendeletek tovább élnek

A tervezet alapján 2026 végéig megmaradna a jelenlegi menekültügyi gyakorlat, amely szerint a menedékkérelmeket csak két szomszédos, de nem EU-tag állam nagykövetségein lehet benyújtani. A nagykövetségek kijelölése továbbra is a külügyminiszter hatáskörébe tartozna.

Egyszerűsített ellátási forma az Ukrajnából érkezőknek

A kormány javaslata alapján a jövőben is lehetőség nyílna egyszerűsített módon biztosítani bizonyos társadalombiztosítási ellátásokat az Ukrajnából menekülők számára, még a veszélyhelyzet után is. A korábban bevezetett intézkedések jelentős része érvényben maradna.

Három évtizedes titkosítás a válságkezelés részleteiről

A törvényjavaslat harminc évre titkosítaná a válsághelyzeti döntések hátterét, beleértve például a Covid alatt működő operatív törzs jegyzőkönyveit is, amelyek így nem válhatnak nyilvánossá.

Taxirendelet, árfigyelés és zsugorodó termékek

A kormány fenntartaná a fix hatósági árat a taxisoknál, amit 2026 végéig biztosan alkalmazni kell. Ezen kívül továbbra is kötelező marad az élelmiszerüzletek számára a vásárlók tájékoztatása, ha egy termék kiszerelése csökkent. Az árfigyelő rendszer is törvényi szintre emelkedne, mivel a tapasztalatok és visszajelzések szerint bevált.

Embercsempészek szabadon távozása

A javaslat megerősíti azt a gyakorlatot, hogy bizonyos embercsempészettel kapcsolatos bűncselekményekért elítélt külföldiek, akik kiutasítás alatt állnak, reintegrációs őrizetbe kerülhetnek. E rendszer alapján eddig már mintegy 2500 ember távozott a magyar börtönökből.

Napelemek, honvédelmi létesítmények és vasútépítés

A társasházi napelemes rendszerekre vonatkozó szabályozást is megtartanák. Emellett jogszabályba foglalják a katonai és honvédelmi célú építkezések rendjét, lehetővé téve stratégiai vasúti fejlesztések gyorsabb megvalósítását – például a Déli Körvasút építését is érintően.

Uniós ítélet végrehajtásának hazai kerete

A javaslat biztosítaná, hogy kijelölt magyar szerv döntsön az Európai Unió Bírósága által tavaly nyáron meghozott ítélet végrehajtásának részleteiről. A testület 200 millió euróra büntette Magyarországot a menekültügyi szabályok megszegése miatt, és naponta 1 millió euróval nő a bírság, amíg a kormány nem tesz eleget a kötelezettségeinek.

Öt éve tart a különleges jogrend Magyarországon

A különleges jogrendek sorozata 2020 márciusában kezdődött a Covid-járvány miatt, és 2022 májusában – az új kormány megalakulásával – azonnal újabb veszélyhelyzetet hirdettek ki, ezúttal a háborús helyzetre hivatkozva. E rendszer lehetővé tette a kormánynak, hogy a parlamenti kontroll nélkül irányítsa az országot, amit többször kritika ért. E jogi háttérre hivatkozva például pedagógusok elbocsátását is megkönnyítették, akik részt vettek polgári engedetlenségi akciókban.






Iratkozz fel és elküldjük neked a legnagyobb vitát kiváltó cikkeinket: 

Feljelentés Gulyás Gergely ellen: újabb részletek, információk

Döbbenetes: Megszólalt Vogel Evelin: Én nem akartam, hogy ez legyen.....

Az eddigi legerősebb írással mentek neki Magyar Péternek - "Megáll az ész! Péter, hát van neked bőr a képeden?"



Ezekre kerestek rá olvasóink a leggyakrabban, kattints valamelyik címkére! 

veszélyhelyzet   rendeleti kormányzás   menekültügy   árfigyelő rendszer   hatósági árak   titkosított jegyzőkönyvek   különleges jogrend   napelemes rendszer   embercsempészek   Déli Körvasút


Top 1 keresett szó: Magyar Péter / Ugrás az összes Magyar Péter hírhez /
Top 2 keresett szó: Orbán Viktor / Ugrás az összes Orbán Viktor hírhez /
Top 3 keresett szó: Bulvár / Ugrás az összes Bulvár hírhez /
Hírek időrendben
Menüpontok::
Impresszum
Sütik
THE HUNGARIAN TIMES
április 23. szerda
2019-2025 - © Minden jog fenntartva