Ukrajna válasza Magyarország újabb állításaira: kész átvenni a helyünket az EU-ban és a NATO-ban
Ukrajna határozott válaszokat adott a magyar kormány legutóbbi kijelentéseire, amelyek szerint Ukrajna döntése, miszerint nem újítja meg az orosz gáztranzitról szóló megállapodást, súlyosan befolyásolta az európai energiabiztonságot. Az ukrán külügyminisztérium rámutatott, hogy a valódi fenyegetést nem Ukrajna, hanem Oroszország jelenti, amely évtizedek óta fegyverként használja az energiát, hogy politikai nyomást gyakoroljon Európára.
A külügyminisztérium egy közleményben reagált, melyben hangsúlyozták, hogy a problémák az európai energiapiacon Oroszország politikájából fakadnak, és nem Ukrajna döntéseiből. Az ukrán fél egyértelműen kifejtette, hogy az Európai Bizottság januári állásfoglalása is megerősítette, hogy Ukrajna lépései nem befolyásolták negatívan az EU energiaellátását.
A magyar állításokkal ellentétben, a diverzifikált energiaforrások már elérhetők
Ukrajna arra is felhívta a figyelmet, hogy számos európai ország, az Egyesült Államok és a Közel-Kelet segítségével sikeresen diversifikálta energiaellátását, míg Magyarország és egy másik uniós tagállam nem tudta megoldani ezt a kihívást. A külügyminisztérium szerint a magyar kormány hibáztatása inkább politikai szándékokkal van összefüggésben, amelyek célja, hogy a közvélemény figyelmét másra irányítsák.
Ukrajna kész átvenni Magyarország helyét az EU-ban és a NATO-ban
A legnagyobb hatással azonban az ukrán külügyminisztérium üzenete volt, amelyben kifejezték, hogy ha Magyarország úgy dönt, hogy Oroszország mellett marad, és lemond az EU- és NATO-tagságról, akkor Ukrajna készen áll arra, hogy átvegye Magyarország helyét ezen nemzetközi szervezetekben. Az ukrán állásfoglalás szerint, ha Magyarország a Független Államok Közösségére (FÁK) vagy a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetére helyezi a fókuszt, Ukrajna nem habozik elfogadni az EU és NATO tagságot.
A gáztranzit vége és a válaszok
A kérdéses gáztranzit-szerződés 2024 végén járt le, miután Ukrajna úgy döntött, hogy nem hosszabbítja meg azt Oroszországgal. Magyarország számára tehát új helyzet állt elő, amelyet a külügyminisztérium szerint politikai manipulációk színeznek.
A válaszok a magyar kormány részéről nem váratnak magukra, így további feszültségek várhatók a két ország között, miközben Ukrajna határozottan képviseli érdekeit az uniós és nemzetközi színtéren.
Iratkozz fel és elküldjük neked a legnagyobb vitát kiváltó cikkeinket:
Feljelentés Gulyás Gergely ellen: újabb részletek, információkEzekre kerestek rá olvasóink a leggyakrabban, kattints valamelyik címkére!
Ukrajna Oroszország Orbán Viktor Szijjártó Péter Gáz Háború Energia Putyin Zelenszkij FenyegetésHa hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen: e-mail cím megjelenítése . Köszönjük az észrevételeidet!
Felhatalmazta az igazságügyi minisztert, hogy lépjen
TovábbElég megosztó az ügy, érdekes konfliktus
TovábbPerek és bírósági ítéletek
Tovább