MAGYARORSZÁG
május 01. csütörtök
Leggyakoribb keresések: Magyar Péter Tisza Párt Orbán Viktor Fidesz Választások Kampány Bulvár Tóth Gabi Nagy Feró
Menüpontok: Impresszum Sütik
← Friss hírekért ugorj a főoldalra

„Kiábrándító” - Rossz hírt kapott az Orbán kormány: A számok nem hazudnak

Feltöltve: 2025-05-01

Részletek


Felhős gazdasági kilátások: lassuló növekedés, csökkenő lendület

Magyarország gazdasági teljesítménye 2025 első negyedévében a vártnál gyengébben alakult. A bruttó hazai termék (GDP) éves szinten 0,4 százalékos, míg az előző negyedévhez viszonyítva 0,2 százalékos visszaesést mutatott – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss adataiból. Ez jelentős eltérés a korábban várt 0,3 százalékos bővüléstől. A háztartások fogyasztása nem tudta kompenzálni az ipari szektor és a beruházások gyengélkedését, valamint a kedvezőtlen nemzetközi környezetet. A magyar gazdaság továbbra is szorosan követi a német gazdasági folyamatokat, ahol csupán stagnálás várható az évre.

Külkereskedelmi adatok: javuló egyenleg, de nem elegendő

A KSH közlése szerint a külkereskedelmi mutatók javulást mutatnak: 2025 márciusában a kivitel volumene 5, míg a behozatalé 6,4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Az aktívum 1,8 milliárd euró volt, 173 millióval jobb a tavalyi szintnél. Februárhoz képest azonban az export 0,3 százalékkal csökkent, míg az import 2,1 százalékkal nőtt – szezonálisan és munkanaphatással korrigált adatok alapján.

Elemzői reakciók: szerkezeti gondok és visszafogott növekedési kilátások

„Kiábrándító” – így értékelte az adatokat Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza, aki szerint bár a recesszió lehetősége felmerül, egyelőre nem ez tűnik valószínűnek. Hangsúlyozta, hogy a foglalkoztatottság továbbra is magas szinten van, a munkanélküliségi ráta pedig 4,3 százalékon áll.

Átírt növekedési várakozások és ipari gyengeségek

A kedvezőtlen negyedéves teljesítmény a korábbi kormányzati előrejelzéseket is felülírta. A kormány eredetileg 3 százalék feletti bővülést várt, amit előbb 2,5 százalékra, most pedig legfeljebb 1-1,5 százalékra lehet módosítani. „Az idei növekedési várakozások is lefelé módosulnak, nagyjából 1 százalék körüli növekedés várható idénre, nagyon kedvező esetben talán 1,5 százalék” – tette hozzá Regős. - számolt be róla az index

Ipar és beruházások: a növekedés gátjai

A gazdaságot elsősorban az ipari szektor teljesítménye húzza vissza. Hiába a jelentős állami támogatások és beruházások, a termelés volumene csökken. Ennek hátterében részben a gyenge külső kereslet, részben pedig az elektromos járművekhez és akkumulátorokhoz köthető gyártási problémák állnak. Az ellentmondásos jelenség – csökkenő termelékenység és növekvő reálbérek – komoly makrogazdasági egyensúlytalanságot jelez.

Miért lett mégis gyenge a GDP-adat?

Regős szerint a márciusi adatok alapján a kiskereskedelem, az építőipar és a turizmus bővülhetett volna, de a részletes számok hiányában két lehetőség marad: vagy a márciusi teljesítmény volt kiugróan rossz ezeken a területeken, vagy olyan ágazatok gyengélkedtek, amelyeket a havi KSH-jelentések nem fednek le. „Így tehát két megoldás lehet: a márciusi adatok az első kéthavinál jóval rosszabbul alakultak ezeken a területeken, vagy pedig a KSH havi adatközlései által nem lefedett ágazatok teljesítménye volt ennyire kedvezőtlen” – fogalmazott a szakértő.

Költségvetési kihívások: csökkenő növekedés, növekvő hiány?

A kormányzat eredetileg 3,4 százalékos gazdasági növekedéssel számolt a költségvetés tervezésekor, 3,7 százalékos hiánycéllal. Az új helyzetben viszont már 2,5 százalékos növekedéshez igazították volna, de most ez is túl optimistának tűnik. „Bár talán szépíti a helyzetet, hogy a legnagyobb probléma vélhetően nem a fogyasztással van, azaz az áfabevételek az eddig ismert adatok alapján szépen jönnek. Kérdés tehát, hogy a kisebb növekedés miatt milyen beavatkozásra lesz szükség költségvetési oldalon.” – mondta Regős Gábor.

A márciusi külkereskedelmi mutatók nem magyarázzák a visszaesést

Az export és az import márciusban egyaránt növekedett, így ezek nem magyarázzák a GDP gyengeségét. Az export 5, míg az import 6,4 százalékos emelkedést mutatott éves alapon. A pozitív külkereskedelmi egyenleg inkább a forint árfolyamát támogatta, nem pedig a GDP-adatokat. Érdekesség, hogy a forint nem reagált gyengüléssel az adatokra, ami meglepetésként ért több piaci szereplőt is.

Amundi: bekövetkeztek a lefelé mutató kockázatok

Kiss Péter, az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatója úgy véli, az első negyedéves adat a negatív forgatókönyv valóra válását jelzi. „A lefelé mutató kockázatok bekövetkeztek a magyar gazdaságban” – írta az Indexnek küldött elemzésében. Hozzátette, hogy a szolgáltatási szektor még mindig húzza a gazdaságot a lakossági fogyasztás révén, de az ipari és beruházási teljesítmény továbbra is gyenge maradt.

Veszélyes közeljövő: recesszió fenyeget a második negyedévben

A globális gazdasági és kereskedelmi feszültségek tovább fokozódtak, és ez nem hagyja érintetlenül a magyar gazdaságot sem. Az amerikai kormány 90 napos halasztást adott a viszontvámokra, de ha a bizonytalanság fennmarad, az akár technikai recessziót is jelenthet 2025 első félévében.

Csökkenő optimizmus Európában is

Az Eurostat előzetes adatai alapján a 14 vizsgált uniós tagállamból Németország, Ausztria és Magyarország mutatott visszaesést éves összevetésben. A többi ország többsége ugyan növekedést tudott felmutatni, de csak három – Írország, Litvánia és Spanyolország – lépte át a 2 százalékos bővülési határt.






Iratkozz fel és elküldjük neked a legnagyobb vitát kiváltó cikkeinket: 

Feljelentés Gulyás Gergely ellen: újabb részletek, információk

Döbbenetes: Megszólalt Vogel Evelin: Én nem akartam, hogy ez legyen.....

Az eddigi legerősebb írással mentek neki Magyar Péternek - "Megáll az ész! Péter, hát van neked bőr a képeden?"



Ezekre kerestek rá olvasóink a leggyakrabban, kattints valamelyik címkére! 

gazdasági visszaesés   magyar GDP 2025   KSH GDP adatok   magyar ipar teljesítménye   beruházások Magyarországon   gazdasági kilátások 2025   magyar gazdaság elemzés   export-import adatok 2025   EU források és növekedés   Recesszió Magyarországon


Top 1 keresett szó: Magyar Péter / Ugrás az összes Magyar Péter hírhez /
Top 2 keresett szó: Orbán Viktor / Ugrás az összes Orbán Viktor hírhez /
Top 3 keresett szó: Bulvár / Ugrás az összes Bulvár hírhez /
Hírek időrendben
Menüpontok::
Impresszum
Sütik
THE HUNGARIAN TIMES
május 01. csütörtök
2019-2025 - © Minden jog fenntartva