![]() |
Amennyiben Orbán Viktor miniszterelnök részt venne a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) alapításának 200. évfordulójára rendezett ünnepi ülésen, a tudósok és akadémikusok jelentős része tiltakozásul elhagyná a rendezvényt. A döntést az MTA Gazdaság- és Jogtudományok Osztálya hozta meg, amely az érintettek szerint a miniszterelnök március 15-i beszéde miatt szükséges. Az állásfoglalás szerint a miniszterelnök beszéde erkölcsileg és jogilag is elfogadhatatlan volt, és veszélyes társadalmi hatásai lehetnek. A közlemény a Válasz Online-hoz is eljutott.
A Gazdaság- és Jogtudományok Osztályának állásfoglalásában a tudósok kifejtették, hogy Orbán Viktor március 15-i beszéde több szempontból is átlépte a jogállamban elfogadott normákat. A miniszterelnök uszító, dehumanizáló megnyilvánulásait erkölcsileg elfogadhatatlannak tartják, és jogi felelősséget is felvetnek. Különösen aggasztóak a beszédben elhangzott tendenciózus utalások, amelyek arra sugallják, hogy bizonyos társadalmi csoportok túl hosszú ideje élnek Magyarországon, és túl sok mindent „túlélt”.
Az MTA IX. Osztálya, amelynek tagjai között olyan neves tudósok is szerepelnek, mint Chikán Attila, az első Orbán-kormány minisztere, és Vékás Lajos, Széchenyi-díjas jogászprofesszor, egyhangúlag elfogadta a tiltakozást. A szavazás során nem volt ellenszavazat, és nem tartózkodott senki. Az osztály felkérte Halmai Pétert, az osztály elnökét, hogy jelezze az MTA Elnökségének: amennyiben Orbán Viktor jelen lenne a jubileumi közgyűlésen, számítani kell arra, hogy a résztvevők egy jelentős része tiltakozásul elhagyja a termet.
A tiltakozást több neves jogtudós és közgazdász is támogatta, köztük Földi András, az ELTE jogi karának professor emeritusa, Mihályi Péter, a Budapesti Corvinus Egyetem egyetemi tanára, valamint Vörös Imre, egykori alkotmánybíró és MTA rendes tagja. A közgyűlésen részt vevő akadémikusok számára az ügy nem csupán politikai, hanem erkölcsi és társadalmi felelősségvállalás kérdése is. - számolt be róla a valaszonline
Az MTA jubileumi közgyűlésének sorsa most bizonytalanná vált. A tudományos közélet jeles képviselői arra figyelmeztetnek, hogy a miniszterelnök jelenléte nem csupán a tudományos munka szabad művelését veszélyezteti, hanem az akadémiai közösség függetlenségét is. A következő hetekben kiderül, hogy a miniszterelnök elfogadja-e a tudósok állásfoglalását, vagy sem.
Iratkozz fel és elküldjük neked a legnagyobb vitát kiváltó cikkeinket:
Feljelentés Gulyás Gergely ellen: újabb részletek, információkEzekre kerestek rá olvasóink a leggyakrabban, kattints valamelyik címkére!
Tiltakozás Orbán kormány Orbán Viktor Ülés Gyűlés Magyar kormány Magyarország Választások Kampány AkadémiaHa hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen: e-mail cím megjelenítése . Köszönjük az észrevételeidet!