![]() |
Péntek délután Szijjártó Péter, a külgazdasági és külügyminiszter, rendkívüli bejelentést tett a közösségi oldalán: két, Budapesten állomásozó ukrán diplomatát kiutasítottak Magyarországról, mivel kémtevékenységgel gyanúsítják őket. A külügyminiszter szerint az érintettek diplomáciai fedés alatt dolgoztak, és döntésüket már kézbesítették is Ukrajna budapesti nagykövetének.
A döntés hátterében a magyar kormány szerint újabb ukrán lejárató akció áll. Az ukrán titkosszolgálat ugyanis pénteken közölte, hogy két állítólagos magyar kém került őrizetbe Nyugat-Ukrajnában, akiket a magyar titkosszolgálattal hoznak kapcsolatba. Szijjártó ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott:
Mi, magyarok békét akarunk, nemet mondunk a háborúra, nem engedjük, hogy belesodorják Magyarországot a háborúba, ezek az okai többek között az Ukrajna által indított lejárató akciónak, ráadásul a magyar emberek épp döntést hoznak arról, hogy Ukrajna tagja legyen-e az EU-nak
A miniszter hangsúlyozta, hogy a Magyarország ellen irányuló sorozatos provokációknak véget kell vetni. Véleménye szerint az Ukrajnából érkező támadások mindig akkor felerősödnek, amikor Magyarország a háború elutasítása mellett foglal állást. Ahogy fogalmazott:
Mi magyarok békét akarunk, nemet mondunk a háborúra, nem szállítottunk soha fegyvert Ukrajnának, és nem is fogunk, és nem engedtük, és nem is engedjük azt, hogy belesodorjanak minket, belesodorják Magyarországot ebbe a háborúba
Az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) pénteken azt állította, hogy Nyugat-Ukrajnában két volt katonájukat fogták el, akik Magyarországnak kémkedtek. Az ukrán hatóságok szerint a gyanúsítottakat a magyar titkosszolgálat szervezte be, és most hazaárulás vádjával indítottak eljárást ellenük. Ez az eset szolgáltatta az ürügyet a mostani diplomáciai lépésre.
A külügyminisztérium lépése szakértők szerint nem meglepő, hiszen a diplomáciai protokoll szerint ilyen esetekben a válaszlépés szinte mindig a gyanúba keveredett külföldi diplomaták kiutasítása. A magyar kormány ezzel világos üzenetet kívánt küldeni: nem tűrik tovább az ország lejáratását, és készek megvédeni nemzeti érdekeiket.
Szijjártó Péter Facebook-videójában részletesen kifejti az ügy hátterét és a magyar kormány álláspontját. A videó elérhető ide kattintva, a részleteket pedig a Telex cikkében is összefoglalták.
Iratkozz fel és elküldjük neked a legnagyobb vitát kiváltó cikkeinket:
Feljelentés Gulyás Gergely ellen: újabb részletek, információkEzekre kerestek rá olvasóink a leggyakrabban, kattints valamelyik címkére!
Szijjártó Péter Magyar kormány Ukrajna kémkedés kiutasítás diplomáciai feszültség külügyminisztérium Ukrán titkosszolgálat Magyarország háborúellenességHa hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen: e-mail cím megjelenítése . Köszönjük az észrevételeidet!