Meglepő eredmények: veszélyes vegyi anyagokat találtak több ásványvízben
Egy új vizsgálat riasztó tényekre világított rá: a Pesticide Action Network Europe nevű szervezet elemzése szerint 19 ásványvízből 10-ben kimutattak olyan mérgező anyagokat, amelyek a környezetbe növényvédő szereken keresztül kerülhettek. Ezek az anyagok, köztük a trifluorecetsav (TFA), komoly egészségügyi kockázatokat rejtenek magukban, többek között rákot is okozhatnak.
Az "örök vegyianyagok" problémája
A PFAS (per- és polifluoralkil-vegyületek) csoportjába tartozó TFA az úgynevezett "örök vegyianyagok" egyik típusa, amelyek rendkívül lassan bomlanak le, és mesterséges eltávolításuk rendkívül energiaigényes. Ezek a vegyszerek ma már szinte mindenhol jelen vannak, még az esővízben is kimutathatók.
A The Guardian beszámolója szerint a vizsgálat során európai országok különböző ásványvizeit elemezték. Az eredmények szerint több mint a vizsgált minták felében találtak TFA-t, ráadásul néhány esetben a kimutatott koncentráció meghaladta az EU által meghatározott határérték 32-szeresét. A szennyezett termékek között belga, osztrák és francia ásványvizek is szerepelnek.
Magyar ásványvíz is a vizsgálat középpontjában
A kutatás során a magyar Primavera ásványvizet is megvizsgálták. Az eredmények megnyugtatóak voltak, mivel ebben az ásványvízben vagy nem volt kimutatható TFA, vagy annak szintje elenyésző volt.
Hogyan kerülhet szennyeződés az ásványvizekbe?
Az ásványvíz elvileg nem találkozik a TFA-val a természetes körforgásban. A kutatók szerint a szennyeződés valószínűleg a peszticidek használatára vezethető vissza. Ezek az anyagok a mezőgazdaságban alkalmazott növényvédő szerek révén kerülhetnek a talajba és a vízrendszerekbe.
Mit lehet tenni?
Angeliki Lysimachou, a Pesticide Action Network Europe egyik vezető kutatója hangsúlyozta, hogy a vizsgálat célja nem a gyártók hibáztatása, hiszen ők nem felelősek a TFA-koncentrációért. A szakértők szerint azonban sürgős beavatkozásra van szükség, beleértve a peszticidek használatának szigorúbb szabályozását és a TFA-ra vonatkozó határértékek újragondolását.
A TFA sokrétű hatása
A TFA nemcsak a vízminőség szempontjából problémás. Ez az anyag a hűtőközegekben is megtalálható, és egyes kutatások szerint erős üvegházhatású gázként viselkedik, amely akár ezer évig is a légkörben maradhat. Az ipar azonban továbbra is előszeretettel használja, gyakran "biztonságos és természetes" alternatívaként emlegetve.
- számolt be róla a hvg
Az Európai Unió lépéseket tervez két olyan peszticid betiltására, amelyek TFA-vegyületeket tartalmaznak, és ezeket az anyagokat hamarosan a termékenységet gátló vegyületek közé sorolhatják.
A jövő feladata
Az ásványvíz szennyeződésének kérdése rávilágít arra, hogy a környezetvédelem és az egészségvédelem szoros összefüggésben állnak. Az ilyen problémák kezelése nemcsak szabályozói lépéseket, hanem az ipari gyakorlatok alapos felülvizsgálatát is megköveteli.
Iratkozz fel és elküldjük neked a legnagyobb vitát kiváltó cikkeinket:
Feljelentés Gulyás Gergely ellen: újabb részletek, információkEzekre kerestek rá olvasóink a leggyakrabban, kattints valamelyik címkére!
Vizsgálat EU Méregnyag Eredmány Minőség Magyar Magyarország Kiváló Mérés ÁsványvízHa hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen: e-mail cím megjelenítése . Köszönjük az észrevételeidet!
Picit korai még 2026-os eredményekről beszélni...
TovábbElég megosztó az ügy, érdekes konfliktus
TovábbÚjabb front a háborúban...
Tovább