![]() |
Egy olaszországi luxusingatlan körüli tranzakció kapcsán ismét a politikai közbeszéd középpontjába került a magyar kormány. Az olasz Domani napilap cikke alapján a 444.hu számolt be arról, hogy 2023 nyarán egy magyar érdekeltségű cég megvásárolta Varese egyik legszebb villáját – nem is akármennyiért: 4,3 millió euróért. A sajtó egy része máris „Orbán-villának” nevezte az épületet, noha a vásárló hivatalosan nem a miniszterelnök vagy annak családtagja. A közösségi médiában Orbán Viktor nem is hagyta szó nélkül a híreszteléseket: Az ingatlan eredeti tulajdonosai – egy autóversenyző és egy divatbirodalom örököse – 2023. decemberében írták alá az adásvételi szerződést a magyar Praedium Property Kft.-vel. Érdekesség, hogy ezt a céget mindössze egy hónappal korábban, 2023. november 20-án alapították. A Praedium tulajdonosa a TripleHill Capital, amely korábban Szalay-Bobrovniczky Kristóf birtokában volt. Miután ő belépett a kormányba honvédelmi miniszterként, a cég irányítását Tiszolczi Renáta vette át, aki jelenleg is vezeti a London Capital Zrt.-t, azt a vállalatot, amely korábban a kaszinóbiznisz révén szerzett jelentős tőkét. A TripleHill körébe tartozó cégeket több forrás Habony Árpád holdudvarához köti. - számolt be róla a 24.hu Amikor 2024. július 17-én aláírták a végleges szerződést, már nem a Praedium volt a vevő. A birtok ekkorra átkerült az Influentia Kft.-hez, amelyet még 2023 szeptemberében hoztak létre. Ez a társaság a Progressus Magántőkealap érdekeltsége, amelyet szintén a TripleHill Capital kezel. A cég székhelye ugyanaz, mint a korábbi vevőé. A miniszterelnök már korábban is jogi lépéseket tett a média ellen. Tavaly például több kiadvány – köztük a 444, az RTL, a 24.hu, az Economx, az Index, a Pécs Stop, a Hírklikk és a Klubrádió – ellen indított pert. A sajtó akkor Hans Reisch, a Spar vezérigazgatójának egy osztrák lapban tett nyilatkozatát idézte, amely szerint Orbán „oligarchái” miatt vonták ki a tőkét Magyarországról, és hogy a miniszterelnök egy rokonát akarta beszállítani a Spar magyar leányvállalatába. Ezeket az állításokat Orbán és jogi csapata határozottan cáfolta, és bíróság elé vitték az ügyet. Ez az eset nem csak az ingatlanvásárlásról szól. Tágabb értelemben a kormányközeli üzleti körök és a transzparencia hiánya körül kialakult közbizalomról is szól. A sajtó szerepe ebben megkerülhetetlen, de egyre többször szembesül jogi visszacsatolással, ha érzékeny ügyekről ír. Kérdés, hogy a villabotránynak milyen következményei lesznek a közéletre és a sajtószabadságra nézve.Villavásárlás Olaszországban – újabb politikai vihar a láthatáron
Ma azt találta ki a fake-news sajtó, hogy a zebrák mellett olasz villám is van. Győzike ide kevés lesz. Indulnak a sajtóperek!
Ki vette a villát? Bonyolult cégháló a háttérben
Csavar a történetben: új vevő a szerződés véglegesítésére
Orbán: újabb sajtóperek jönnek
Miért fontos ez az ügy?
Iratkozz fel és elküldjük neked a legnagyobb vitát kiváltó cikkeinket:
Feljelentés Gulyás Gergely ellen: újabb részletek, információkEzekre kerestek rá olvasóink a leggyakrabban, kattints valamelyik címkére!
Orbán Viktor olasz villa sajtóper TripleHill Capital Habony Árpád Progressus Magántőkealap Influentia Kft. Varese kaszinómilliárdok Hans ReischHa hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen: e-mail cím megjelenítése . Köszönjük az észrevételeidet!