![]() |
Komoly nemzetközi visszhangot váltott ki Magyarország Alaptörvényének legutóbbi módosítása. A külföldi médiumok szerint a magyar kormány újabb lépései nemcsak a hazai demokráciát gyengítik, hanem az ország nemzetközi megítélését is súlyosan rontják. A Pride rendezvények betiltását lehetővé tevő jogi változtatás különösen nagy figyelmet kapott, de az elemzések más problémás pontokat is kiemelnek – köztük Donald Trump és Orbán Viktor kapcsolatának látványos lazulását.
A világsajtó egy része úgy látja, Orbán Viktor politikai stratégiája egyre inkább a radikális jobboldali szavazók megszólítására épül. A Reuters szerint a Fidesz célkeresztjébe ezúttal is az LMBTQ-közösség került, miközben a párt a Tisza Párt növekvő támogatottságára is reagálni próbál. A hétfői parlamenti döntéssel immár tizenötödször változott az Alaptörvény, új szabályokat hozva például a készpénzhasználat védelme, a rendőrségi jogkörök bővítése és a kábítószerrel kapcsolatos tevékenységek tiltása terén is.
A módosításokat több ellenzéki párt bojkottálta, a Momentum látványosan tiltakozott az Országház falain belül és kívül egyaránt. A BBC arról is beszámolt, hogy a módosítás értelmében bizonyos esetekben felfüggeszthető lesz a kettős állampolgárok magyar állampolgársága. A brit lapnak nyilatkozó Bedő Dávid szerint ez csak a kezdete egy hosszú kampányidőszaknak, amely során további demokratikus intézményeket érintő változtatások várhatók.
Az ABC News szerint az új jogi szöveg különösen kirekesztő hatással van a transznemű és interszexuális emberekre, mivel a biológiai nemek bináris értelmezését emeli alkotmányos szintre. A TASZ egyik jogásza a csatornának úgy nyilatkozott: ez a változás azt az üzenetet közvetíti, hogy ezek az emberek nemcsak társadalmilag, hanem emberileg is kizárásra kerülnek.
A francia Le Monde úgy látja, Magyarország egyre mélyebbre süllyed az autokratikus berendezkedések útján, párhuzamot vonva az orosz politikai rendszerrel. Hangsúlyozzák, hogy a kormány már régóta korlátozza a civil társadalom és az intézmények – például a média, a tudomány és az igazságszolgáltatás – működését. A cikk szerint Orbán intézkedései immár Donald Trump elveit is meghaladják, miközben az amerikai exelnök távolodni látszik tőle.
Az olasz ANSA hírügynökség szerint a mostani Alaptörvény-módosítás újabb szűkítése a polgári jogoknak, egyértelmű jele annak, hogy Orbán Viktor pozíciója gyengül, különösen a Tisza Párt térnyerésének tükrében. Elemzésük szerint ez egyfajta „fojtogatás”, amely ugyan erődemonstrációnak tűnhet, de valójában a kormányzat bizonytalanságát jelzi.
Több külföldi médium is megjegyzi, hogy az amerikai elnök, Donald Trump korábbi szövetségesként támogatta Orbánt, most azonban láthatóan háttérbe húzódik, elkerülve a magyar miniszterelnök politikájának nyílt támogatását. A sajtó ezt nemcsak politikai elszigetelődésként értelmezi, hanem figyelmeztetésként is arra, hogy Orbán legfőbb nemzetközi szövetségesei is kényelmetlennek találják a jelenlegi magyar irányvonalat.
A módosítások hátterében meghúzódó ideológiai törekvések nem csupán belpolitikai következményekkel járnak. A nemzetközi sajtó egységesen úgy véli: Magyarország egyre távolabb kerül az európai demokratikus értékektől, és olyan politikai útra lépett, amely egyre kevesebb támogatót talál nemzetközi szinten – még egykori szövetségesei körében is.
Iratkozz fel és elküldjük neked a legnagyobb vitát kiváltó cikkeinket:
Feljelentés Gulyás Gergely ellen: újabb részletek, információkEzekre kerestek rá olvasóink a leggyakrabban, kattints valamelyik címkére!
Trump Orbán ORbán Viktor Orbán kormány Magyar kormányHa hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen: e-mail cím megjelenítése . Köszönjük az észrevételeidet!