Nem landolt szír gép Budapesten – egy 2012-es fotó terjed
Szombat este több hírportál is arról számolt be, hogy egy szíriai repülőgép landolt a budapesti Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren. A Magyar Hang értesülései szerint a Syrianair járata valamivel nyolc óra előtt érkezett az I. terminálra. Azonban a történet hitelességét több hivatalos forrás és a közölt fotók eredete is megkérdőjelezi.
2012-es fotókat használtak
A Magyar Hang által bemutatott képek alaposabb vizsgálata után kiderült, hogy azok egy 2012-es esemény dokumentálására készültek. Akkor egy Moszkvából Damaszkuszba tartó szíriai repülőgépet török vadászgépek kényszerítettek leszállásra Ankarában. Az incidens során a gép kilencórás kényszerpihenőt tartott, mielőtt folytatta volna útját Damaszkuszba. A képek és az események tehát semmilyen kapcsolatban nem állnak a szombati budapesti hírekkel.
A Budapest Airport és a kormány cáfolata
A Budapest Airport hivatalos közleményben utasította vissza a Magyar Hang cikkének állításait. A repülőtér vezetősége hangsúlyozta:
A Budapest Airport határozottan visszautasítja a Magyar Hang felületén 2024. december 8-án Titokzatos szíriai repülőgép landolt Ferihegyen – Reuters: Aszad elmenekült címmel megjelent cikk tartalmát
A repülőtér nem fogadott és nem is szolgált ki szír felségjelzésű gépet.
Az ilyen típusú megszólalások és híresztelések képesek arra, hogy aláássák az általános bizalmat a Budapest Airport iránt.”
Hasonlóan erős hangvételű közleményt adott ki a Kormányzati Tájékoztatási Központ is, amely az alábbiakat írta az MTI-nek küldött levelében:
„Fakenews, hogy Magyarországra érkezett Bassár el-Aszad. A Magyar Hang fakenewsához használt fotó egy 2012-es cikkből való.”
Feszültség Szíriában
A szíriai események jelenleg is az egész világ figyelmét lekötik. A Reuters értesülései szerint a szíriai felkelők vasárnap reggelre elfoglalták a fővárost, Damaszkuszt. A hírügynökség két szír tisztviselőre hivatkozva közölte, hogy Bassár el-Aszad diktátor repülőgéppel távozott ismeretlen helyre. Mohamed Gázi al-Dzsalali miniszterelnök szombat este beszélt utoljára Aszaddal, azóta nem tudni, merre lehet.
Összegzés
A budapesti szír repülőgéppel kapcsolatos hírek valóságtartalma jelentős kétségeket vet fel.
A közölt fotók korábbról származnak, a Budapest Airport és a magyar kormány határozottan cáfolta a történteket. Eközben a Szíriában zajló események továbbra is feszült nemzetközi helyzetet teremtenek, ami növeli az ilyen típusú híresztelések iránti érdeklődést.
Iratkozz fel és elküldjük neked a legnagyobb vitát kiváltó cikkeinket:
Óriási botrány: Baj lehet a Magyarországon gyártott akkukkal, több ezer autót hívnak visszaEzekre kerestek rá olvasóink a leggyakrabban, kattints valamelyik címkére!
Botrány Szíria Politika Ferhiegy Magyarország Magyar kormány Választások Kampány Külföld BudapestHa hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen: e-mail cím megjelenítése . Köszönjük az észrevételeidet!
Újabb kormányzati szereplő, újabb támadás...
TovábbHúsz éve vagyok a könnyűzenei szakmában. Rengeteg koncertet adtam, díjakat nyertem...
TovábbAz énekesnő reagált a vádakra
TovábbMindenki várja a reakciót
TovábbAmint megtörik a csendet, a cikkünket frissítjük!
TovábbEgymásnak feszülnek a vélemények
TovábbEllenreakcióra is számíthatunk a Tisza elnökétől?
TovábbValaki biztos ráfizet....
Tovább