Varga Mihályék év végi trükkje az államadóssággal: A pénzügyi mutatók kozmetikázása
Az év utolsó napján Varga Mihály és a Pénzügyminisztérium ismét egy figyelemfelkeltő pénzügyi lépést tettek, amely a kormány államadósság csökkentését célozta. Miközben a miniszter 2024 februárjában még gyermekkoráról mesélt, ahol a spórolás iránti hajlamáról tett említést, mostani lépései azt mutatják, hogy a takarékoskodás szelleme felnőttkorában sem hagyta el.
Varga emlékezetes történetében egy bádoglemezes perselyről beszélt, amelyben a gyerekek a pénzt „spórolták”, és próbálták kinyerni, amikor szükség volt rá. Ehhez hasonló technikát alkalmazott most is: a Pénzügyminisztérium bejelentette, hogy december 19-én 615 milliárd forintnyi állampapírt vásárolt vissza a Magyar Nemzeti Banktól, majd a hónap végén további 462 milliárd forintot vásároltak vissza, így összesen 1077 milliárd forinttal csökkentették az államadósságot. A Portfolio szerint ez a GDP körülbelül 1,58 százalékát tette ki.
Ez a lépés ugyanakkor erősen megkérdőjelezhető, hiszen bár technikai értelemben csökkentették az államadósság mértékét, a gazdaság gyenge teljesítménye és az adósságkamatok növekedése továbbra is fenyegeti a stabilitást. Mindezt úgy, hogy az év közepén a trendek még az adósság növekedésére mutattak.
Egy politikai összefüggés is felmerül a döntés kapcsán: Gyurcsány Ferenc 2006-ban hasonlóképp reagált a pénzügyi trükkökre, amikor azt mondta: „Az isteni gondviselés, a világgazdaság pénzbősége, meg trükkök százai segítettek minket.”
A jelenlegi helyzetben a kormány lépése azt sugallja, hogy a költségvetés likvid pénzügyi tartalékaiból, az úgynevezett KESZ-ből (kincstári egységes számla) pótolták a pénzt, ami azt jelenti, hogy jövőre az állam kénytelen lesz gyorsan újabb állampapírokat kibocsátani, hogy feltöltse a hiányzó tartalékokat.
A lépés tehát hasonló ahhoz, mint amikor egy hitelkártya-tulajdonos gyorsan kölcsönt kér, hogy elérje a határidőt, majd újabb hiteleket vesz fel a statisztikák szépítése érdekében. A Pénzügyminisztérium közleménye szerint mindezt azért tették, hogy javítsák az egyensúlyi mutatókat, és továbbra is elkötelezettek az államadósság csökkentése mellett.
A kérdés azonban az, hogy valóban fenntartható-e egy olyan politika, amely rövid távú statisztikai javulást hoz, de hosszú távon újabb terheket ró a gazdaságra?
Iratkozz fel és elküldjük neked a legnagyobb vitát kiváltó cikkeinket:
Feljelentés Gulyás Gergely ellen: újabb részletek, információkEzekre kerestek rá olvasóink a leggyakrabban, kattints valamelyik címkére!
Kozmetika Államadósság Politika Varga Mihály Orbán Viktor Orbán kormány Magyar kormány Magyarország Botrány TrükkHa hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen: e-mail cím megjelenítése . Köszönjük az észrevételeidet!
Közben a Kormányzati Tájékoztatási Központ is megszólalt
TovábbVajon sikerül a pártnak?
TovábbElég megosztó az ügy, érdekes konfliktus
TovábbMár semmi nem lesz olyan mint ezelőtt...
TovábbPerek és bírósági ítéletek
Tovább