![]() |
Gál András ügyvéd egy 13 éves kislánytól ellopott mobiltelefon példáján keresztül mutatta be, hogy az Orbán Viktor által kezdeményezett alkotmánymódosítás milyen gyakorlati problémákat vet fel. Az új szabályok szerint az elnöki kegyelem nem adható olyan személynek, aki kiskorú sérelmére szándékos bűncselekményt követ el.
Az elnöki kegyelem funkciója az igazságszolgáltatás korrigálása, hogy az ítélet közelebb kerüljön a társadalom igazságérzetéhez olyan esetekben, amikor a jog nem tud figyelembe venni bizonyos körülményeket. Példaként említi Simek Kitty ügyét, akit bántalmazás és betegség sújtott, és aki mégis kegyelmet kapott.
Az alkotmánymódosítás azonban szűkíti az elnöki kegyelmi jogkört bizonyos bűncselekmények esetén, például a kiskorú sérelmére elkövetetteknél. Ez azonban gyakorlatilag azt jelenti, hogy olyan esetekben, amikor változnak a körülmények vagy az érintett személy egészségi állapota, már nem lehetne kegyelmet kérni.
Az alkotmánymódosítás azonban sok kérdést vet fel. Például miért csak a kiskorúak ellen elkövetett bűncselekményekre vonatkozik? Mi lesz az életelleni vagy korrupciós bűncselekmények elkövetőivel? Az alkotmánybíróságnak majd döntenie kell arról, hogy az új szabályozás összhangban van-e az alapvető jogokkal.
Iratkozz fel és elküldjük neked a legnagyobb vitát kiváltó cikkeinket:
Feljelentés Gulyás Gergely ellen: újabb részletek, információkEzekre kerestek rá olvasóink a leggyakrabban, kattints valamelyik címkére!
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen: e-mail cím megjelenítése . Köszönjük az észrevételeidet!