![]() |
Meglepetésszerű kezdeményezéssel állt elő Fekete-Győr András, a Momentum Mozgalom egykori elnöke: szerinte a pártnak nem szabadna indulnia a 2026-os országgyűlési választásokon. Ehelyett egy félmilliárd forintos rendszerváltó alap létrehozását javasolja. A cél: a hiteles politikai megújulás támogatása, az öncélú szereplés helyett.
„Amikor 10 évvel ezelőtt, 2015-ben letettük a Momentum alapjait, azt tűztük ki célul, hogy Magyarországnak nemcsak új kormányra, hanem új politikai generációra is szüksége van.”
Fekete-Győr emlékeztetett arra, hogy a párt annak idején egy új, tisztább politikai kultúra megteremtésére jött létre. A kezdeti eszmények azonban mára szerinte elhalványultak, és a Momentum sem képviseli már hitelesen azokat a változásokat, amelyekért megalakult.
„A sors fintora, hogy ma sokan már úgy teszik fel a kérdést: akar-e még a Momentum rendszerváltást? A probléma vagy a megoldás része akar-e lenni?”
A volt elnök bírálta, hogy a Momentum – sok más ellenzéki párthoz hasonlóan – már bejelentette indulási szándékát 2026-ra. Fekete-Győr szerint ez nem a változás előmozdítása, hanem annak akadályozása: a széttöredezett ellenzéki mezőny miatt veszélybe kerülhet az esély a valódi politikai váltásra. - számolt be róla az mfor
„Három százalék itt, kettő ott, és máris elveszítettük a változás esélyét.”
Fekete-Győr szerint a Momentum jelenlegi 2-3 százalékos támogatottsága nemhogy nem segítené az ellenzéket, hanem elvenné a győzelemhez szükséges szavazatokat a potenciálisan sikeresebb rendszerváltó erőktől – például Debrecenben, Pécsen vagy akár Budapesten is.
A politikus azt javasolja, hogy a Momentum a választási részvétel helyett állami támogatásaiból hozzon létre egy 500 millió forintos alapot. Ez az alap támogatná a rendszerkritikus kezdeményezéseket, tüntetéseket, valamint a politikai üldöztetést elszenvedőket.
„Harcostársukként pedig azt sem szeretném, hogy sokkal jobb sorsra érdemes fiatal politikusokat vezessenek a vágóhídra.”
Fekete-Győr azt szeretné, ha a Momentum hivatalosan is kimondaná, hogy nem vesz részt a 2026-os választásokon, és rendkívüli küldöttgyűlésen döntenének erről. Szerinte ez lenne az igazi politikai bátorság.
„Eljött az idő, hogy a pártok végre meghallják a választók szavát, és végre valóban a hazát helyezzék előtérbe.”
Az egykori elnök emlékeztetett arra, hogy a Momentum parlamenten kívüli mozgalomként is jelentős hatást gyakorolt a közéletre 2016 és 2021 között. Úgy véli, hogy a haladó, európai értékrend képviselete nem kizárólag az Országgyűlésben történhet meg.
„A megújulás nem az Országgyűlésben kezdődik, de kitartó és hiteles politizálással ott teljesedhet ki 2030-ra.”
A Fekete-Győr által javasolt visszalépés akár kedvező helyzetet is teremthet a rendszerváltást célzó új politikai szereplők számára. Magyar Péter és a Tisza Párt például jelentősen erősödhet, ha a kisebb pártok belátják: a töredezett ellenzék csupán a jelenlegi hatalmat konzerválja. A kérdés már csak az, hányan hajlandók félretenni az egót a közös cél érdekében.
Fekete-Győr András bejegyzését ide kattintva tudja bárki megtekinteni
Iratkozz fel és elküldjük neked a legnagyobb vitát kiváltó cikkeinket:
Feljelentés Gulyás Gergely ellen: újabb részletek, információkEzekre kerestek rá olvasóink a leggyakrabban, kattints valamelyik címkére!
közéleti változás hitelesség politikai megújulás Magyar Péter Tisza Párt ellenzéki együttműködés rendszerváltó alap 2026-os választások Fekete-Győr András MomentumHa hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen: e-mail cím megjelenítése . Köszönjük az észrevételeidet!