![]() |
Soha nem látott pénzszórásba kezdhet a kormány a 2026-os választás előtt
A Bloomberg jelentése szerint a magyar kormány 2026-ra történő választási kampány előtt hatalmas költekezésbe kezdhet, hogy biztosítsa politikai hatalmát, hasonlóan a 2022-es választási időszakhoz. Az idén augusztusig regisztrált költségvetési hiány rekordokat döntögetett, hiszen már 414 milliárd forint hiányzik a költségvetésből. De milyen következményekkel járhat, ha a kormány valóban másfél éves pénzszórásra készül? Mi lesz a bejelentett hiánycélokkal, és mennyire reálisak Orbán Viktor gazdasági tervei? Németh Dávid közgazdásszal beszélgettünk a helyzetről.
Az államháztartási hiány és a költekezés várható növekedése
A költségvetési hiány a közelmúltban soha nem látott magasságokba emelkedett, ami aggasztó jele lehet annak, hogy a kormány a következő választások előtt jelentős pénzszórásba kezd. A hiány kezelése érdekében a kormány valószínűleg többféle intézkedést tervez, beleértve az állami beruházások növelését és a szociális juttatások emelését. Az ilyen típusú költekezés célja gyakran a politikai támogatottság növelése és a választási győzelem biztosítása.
A hiánycélok és gazdasági következmények
Németh Dávid közgazdász szerint, ha a kormány folytatja az agresszív költekezést, az jelentős hatással lehet a költségvetési hiánycélokra. Az ország költségvetési hiányának fenntarthatósága kulcsfontosságú kérdés, és a magas hiány hosszú távon inflációs nyomást és kamatemelkedést eredményezhet. A költekezés növelése rontja az államháztartás pénzügyi helyzetét, ami elméletben magasabb adósságot és költségeket vonhat maga után.
Orbán Viktor gazdasági tervei és azok reálissága
Orbán Viktor kormányának gazdasági tervei a következő években folyamatosan változhatnak, a politikai és gazdasági helyzet függvényében. Németh Dávid szerint, bár a kormány célja a gazdasági növekedés és a politikai stabilitás biztosítása, a hosszú távú pénzügyi terveket mindig is meg kell kérdőjelezni. A költségvetési hiány csökkentése érdekében szükséges lehet a reformok bevezetése, amelyek hatással lehetnek a közszolgáltatásokra és az adópolitikára is.
Összegzés
A kormány várható költekezése a 2026-os választások előtt fontos politikai és gazdasági kérdéseket vet fel. A rekord magas költségvetési hiány és a tervezett költekezési hullám az államháztartási stabilitásra gyakorolt hatásaitól függően jelentős kihívások elé állíthatja az országot. Németh Dávid megjegyzi, hogy a kormány gazdasági terveinek reálisnak kell maradniuk, és a pénzügyi fenntarthatóság érdekében szigorúbb gazdasági intézkedésekre lehet szükség. A következő évek politikai és gazdasági fejlődése döntő szerepet játszik majd abban, hogyan alakul a magyar gazdaság és politikai táj.
Iratkozz fel és elküldjük neked a legnagyobb vitát kiváltó cikkeinket:
Feljelentés Gulyás Gergely ellen: újabb részletek, információkEzekre kerestek rá olvasóink a leggyakrabban, kattints valamelyik címkére!
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen: e-mail cím megjelenítése . Köszönjük az észrevételeidet!