Sokak szerint Magyar Péter újabb területen rántotta ki a széket Orbán kormány alól
Feltöltve: 2025-01-24
És ez sokaknak még csak fel sem tűnik, hogy a háttérben komoly építkezés zajlik
Hosszan lehetne sorolni azokat az eseteket, amelyek miatt Magyarország és Lengyelország között feszültté vált a viszony. Persze sok magyar állampolgár mondhatja azt, hogy ez nem különösebben érdekli őket – számukra fontosabb az, hogy az árak ismét emelkednek. Bár a KSH adatai szerint jelentősen nőttek a bérek, ez a mindennapi életben nem igazán érezhető, a valóság továbbra is rideg képet fest.
Új építkezések a külpolitikában
Ugyanakkor zajlik egy fontos külpolitikai építkezés, amely mellett nem mehetünk el szó nélkül. Magyarország az elmúlt években egyre inkább elszigetelődött, de úgy tűnik, hogy a felégetett hidakat most újraépítik. Ebben különösen aktív szerepet vállalt Magyar Péter és a Tisza Párt, akik láthatóan jó ütemérzékkel próbálnak újjáépíteni kapcsolatokat.
Az erős nemzetközi jelenlét kiépítése egy ország számára rendkívül fontos. Szövetségesek megléte európai döntéshozatal során számtalan előnnyel jár, hiszen egy partnerként tekintenek ránk az „egyedüli vétózó” helyett. Ez a külföldön élő magyar kisebbség életét is megkönnyítheti, hiszen barátként fogadhatják őket. Felsorolni is nehéz lenne, mennyi előnnyel jár ha barátok veszik körbe az országot, az energiabiztonságtól kezdve a hétköznapi üzleti kapcsolatokon át egészen a turizmusig.
Nemzetközi incidens a menedékjog miatt
Az elmúlt időszak legjelentősebb nemzetközi konfliktusa Magyarország számára az, hogy a lengyel politikai menedékjog ügyében az EU Bírósága elé kerülhet az ország.
Lengyelország az EU Bíróságához fordul
Lengyelország bejelentette, hogy az Európai Unió Bíróságához kíván fordulni, miután Magyarország menedékjogot biztosított Marcin Romanowski ellenzéki politikusnak. Romanowski ellen 11 vádpontban indítottak eljárást, amelyek között közpénzek elsikkasztása és szervezett bűnözésben való részvétel is szerepel. Andrzej Szejna lengyel külügyminiszter-helyettes hangsúlyozta, hogy az ügyben eltökéltek.
Az uniós alapelvek megsértése
A menedékjog biztosításával Magyarország megszeghette az EU egyik alapelvét, az őszinte együttműködés szabályát. Lengyelország szerint a tagállamoknak kölcsönösen segíteniük kell egymást az európai jogszabályok betartásában. Ezért Lengyelország az Európai Bizottsághoz fordulhat, amely a bírósági eljárás elindításáról dönthet.
Súlyos vádak Romanowski ellen
Romanowskit több tízmilliárd forintnak megfelelő közpénz elsikkasztásával, szervezett bűnözésben való részvétellel és hatalommal való visszaéléssel vádolják. A politikus elrejtőzött, és európai elfogatóparancsot adtak ki ellene. Magyarország ennek ellenére menedékjogot biztosított számára arra hivatkozva, hogy Lengyelországban nem kapna tisztességes eljárást.
Diplomáciai feszültségek
A döntés miatt a lengyel külügyminisztérium tiltakozó jegyzéket adott át a magyar nagykövetnek, és visszarendelte varsói nagykövetét konzultációra. Bejelentették, hogy egyelőre nem lesz lengyel nagykövet Budapesten.
Donald Tusk lengyel miniszterelnök tárgyalásokat folytatott Orbán Viktorral, de ennek részleteiről nem közöltek információt.
A kapcsolatok további romlása
Andrzej Szejna szerint a magyar-lengyel kapcsolatok jelenleg „nehézkesek”, és Magyarország oroszbarát politikája csak tovább súlyosbítja a helyzetet. Hozzátette, hogy Magyarország ezzel a lépéssel magának is kárt okozott. Az európai elfogatóparancs szerinte fontos eszköz, amely megakadályozza, hogy bűnözők az EU-n belül országok között meneküljenek.
Magyar Péter építkezése
A kialakult helyzetben Magyar Péter beszédet tartott, amelyben biztosította Lengyelországot, hogy Magyarország barátként tekint rá. Hangsúlyozta, hogy a Tisza Párt nem ért egyet Orbán Viktor olyan lépéseivel, amelyek a két ország közötti hidakat lerombolták.
Sokan úgy vélik, hogy Magyar Péter ezzel a lépéssel új területen vetette meg a lábát, ahol Orbán Viktor már esélytelen. A Tisza Párt építkezése a nemzetközi színtéren különösen fontos, hiszen az elmúlt évek vitáit követően a jelenlegi magyar kormány számára erre alig van lehetőség.
Az említett rövid tömör de tartalmas beszéd
A Tisza Párt lépése várható volt, a jó öreg stratégia, az ellenségem ellensége a barátom elve....
Te mit gondolsz? - Valóban át tudja venni a Tisza Párt a kommunikációt az EU-ban az Orbán kormánytól? - Az itthoni állapotokat tekintve a kormányzati kommunikáció mindig 1 lépéssel le van maradva a Tisza mögött (gyermekvédelem, kórházi helyzet stb.)