![]() |
Május elseje nemcsak a munkások ünnepe volt idén, hanem az ellenállásé is. Hadházy Ákos és a Momentum újabb demonstrációt hirdetett, ezúttal is a Kossuth térre, ahol jelentős tömeg gyűlt össze, hogy hangot adjon elégedetlenségének az Orbán kormány legutóbbi döntéseivel szemben. A tüntetés célja az Alaptörvény 15. módosításának visszavonása volt, amely az ellenzék szerint súlyosan korlátozza a demokrácia alapelveit.
A rendőrség gyorsan reagált a tüntetésre: a Budapesti Rendőr-főkapitányság hivatalos közleményt adott ki, mely szerint a demonstráció kizárólag a Kossuth téren történhet meg törvényesen. A hatóság figyelmeztetett: bármilyen vonulás vagy hídfoglalás a bejelentett helyszínen kívül jogszerűtlennek minősül.
Szavaztam kétszer a Fideszre, soha többé nem fogok!
Egy résztvevő így fakadt ki a kamerák előtt, jól érzékeltetve a társadalmi feszültséget. A tüntetésen elhangzott beszédek és transzparensek erős kritikát fogalmaztak meg a jelenlegi politikai rendszerrel szemben, és sokan a választások újraszabályozását is követelték.
Az eseményt meghirdető Facebook-bejegyzés szerint a demonstráció akár folytatódhatott volna is más helyszínen, ha a tömeg „spontán” módon tovább kíván vonulni. A szervezők így írták:
Azt azért érdemes tudni, hogy a nagygyűlés után – ha van rá spontán akarat – törvényesen tovább is vonulhatunk.
Ez szöges ellentétben állt a rendőrség hivatalos álláspontjával, így nem csoda, hogy sokan zavarba jöttek, amikor a tömeg egy része elindult az Erzsébet híd felé. Korábban is többször előfordult, hogy Hadházy Ákos hídfoglalással tiltakozott, ez a módszer tehát már ismerős lehetett a résztvevőknek.
Az ellenzék egy emberként állt ki a tüntetés mellett. A Momentum és más ellenzéki szereplők szerint az április 14-én elfogadott 15. Alaptörvény-módosítás az egyik legaggályosabb változtatás az utóbbi években, amely tovább növeli a kormány hatalmát, miközben korlátozza az állampolgári jogokat. Ezért döntöttek úgy, hogy a munka ünnepét sem hagyják szó nélkül.
Az eseményről készült videós összefoglaló az Index oldalán érhető el, ahol megtekinthető a teljes tüntetés hangulata, a beszédek és a rendőrségi jelenlét is. A felvételt ide kattintva lehet elérni.
Kulcsszavak:
tüntetés, rendőrség, Hadházy Ákos, ellenzék, Orbán kormány, Alaptörvény módosítás, Kossuth tér, hídfoglalás, Momentum, május elseje
Iratkozz fel és elküldjük neked a legnagyobb vitát kiváltó cikkeinket:
Feljelentés Gulyás Gergely ellen: újabb részletek, információkEzekre kerestek rá olvasóink a leggyakrabban, kattints valamelyik címkére!
tüntetés rendőrség Hadházy Ákos ellenzék Orbán kormány Alaptörvény módosítás Kossuth tér hídfoglalás Momentum május elsejeHa hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen: e-mail cím megjelenítése . Köszönjük az észrevételeidet!