2024-es Névkérelmek: Mi Került Bejegyzésre és Miért utasítottak el Bizonyos Kéréseket?
2024-ben összesen 551 névkérelmet vizsgált meg a HUN-REN Nyelvtudományi Kutatóközpont szakértői csapata, de csupán 66 új név került bejegyzésre. A döntéseket számos tényező befolyásolta, amelyek középpontjában a magyar helyesírás szabályai álltak.
Az elmúlt években a névkérelmek benyújtása nemcsak a babát váró szülők körében vált elterjedtté, hanem egyre többen kérnek új nevet maguknak is. A változások során egyre inkább személyes preferenciák, és a kultúrával való kapcsolat is szerepet kapott. Raátz Judit, a Nyelvtudományi Kutatóközpont tudományos főmunkatársa a 24.hu-nak elmondta, hogy a névválasztás során a hagyományos magyar nevek mellett egyre többen keresnek nemzetközi, vagy éppen egyedi eredetű keresztneveket.
Az alacsony bejegyzési arány egyik oka az, hogy a jogszabályok szerint új nevet csak akkor lehet bejegyezni, ha az megfelel a magyar helyesírási szabályoknak. Így bár számos külföldi név, mint például a Carlos, Matthias, vagy Sophia, sok esetben nem tudott átjutni a szűrőn, mivel idegen helyesírással érkeztek.
Az egyik érdekes eset a Lackó név volt, amely előzőleg már több alkalommal elutasításra került, de tavaly végre sikerült meggyőzni a bizottságot a név hitelességéről. A család érve az volt, hogy a Lackó korábban önálló névként is létezett, és így jogossá vált a bejegyzése. Ennek köszönhetően Magyarország első hivatalosan regisztrált Lackója is megszületett.
A legfrissebb trendek között szerepelnek a héber, görög, török, perzsa és szanszkrit eredetű nevek, amelyek egyre inkább keresettek. Az új generáció szülői gyakran érdeklődnek a különböző kultúrák iránt, és a névadás során a japán, szláv és egyéb nemzetek nevei is egyre népszerűbbek. Ezt az is alátámasztja, hogy a manga- és animékedvelők gyakran választják kedvenc karaktereik nevét gyermeküknek. Ilyen volt például a Dovahkiin, Aizen és Goten, bár ezek a nevek végül nem kerültek bejegyzésre. - számolt be róla a hvg
A tavalyi évben egyéb külföldi eredetű neveket is bejegyeztek, mint például a japán Hime („hercegnő”), Hirotó, vagy a török Musztafa és Arszalan. Törvényszerűen bejegyzették a női kettős keresztneveket is, mint a Szilvianna és Hannarózsa, amelyek 2024-től már elfogadottak.
2024 egyik legkirívóbb kérelme az Orbán Viktor név bejegyzésére érkezett, amely végül elutasításra került. A szakértők szerint a név nem felelt meg a jogszabályoknak, így a kérvény nem járt sikerrel. Ezzel szemben a férfiak esetében egyre inkább előtérbe kerültek a tradicionálisabb szláv nevek, mint a Jován és Miroszláv.
Jelenleg a névkérelmek feldolgozása körülbelül 30 napot vesz igénybe, bár ha sürgős az ügy, akár egy-két nap alatt is lezárható. A jövőben várható, hogy a különböző kultúrák hatása még inkább érvényesülni fog a névadás során, és újabb trendek jelennek meg a névkérelmek között.
Iratkozz fel és elküldjük neked a legnagyobb vitát kiváltó cikkeinket:
Feljelentés Gulyás Gergely ellen: újabb részletek, információkEzekre kerestek rá olvasóink a leggyakrabban, kattints valamelyik címkére!
Orbán Viktor Fidesz Magyar kormány Magyarország Politika Név Kérelem Orbán kormány Keresztnév BabaHa hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen: e-mail cím megjelenítése . Köszönjük az észrevételeidet!
Elég megosztó az ügy, érdekes konfliktus
Tovább