Nagyobb devizahitel-felvétel: Több mint ezer milliárd forint értékű kötvényekkel nőtt az államadósság
A Magyar Állam kedden jelentős mértékű devizakötvény-kibocsátást hajtott végre, melynek révén több mint ezer milliárd forintnyi új adósságot vállaltunk. A pénzt a jövő évi költségvetési tervekkel összhangban, a családok és vállalkozások támogatására fordítják.
Mi történt?
A Magyar Állam Államadósság Kezelő Központja 2,5 milliárd euró (kb. 1038 milliárd forint) értékű devizakötvényt bocsátott ki. Ebből 1 milliárd eurónyi zöld kötvény, míg a fennmaradó rész 10 éves futamidejű, kamatozó kötvény volt. Az MTI tudósítása szerint az esemény jelentős gazdasági lépés volt, amely segíti a jövőbeni pénzügyi stabilitást.
Milyen feltételekkel történt a kibocsátás?
A 10 éves kötvények kamatai 4,5%-ot tettek ki, míg a zöld kötvények kamata 4,875%-ra rúgott, 15 éves futamidővel. Az NGM szerint a kötvények árazása kedvezőbb volt a vártnál, 0,35 százalékponttal alacsonyabb kamatlábakat sikerült kialkudni, miközben nem alkalmaztak új kibocsátási prémiumot.
Hogyan használják fel a befolyt összeget?
Az NGM közleményében kifejtette, hogy az adósságból befolyt összeget a 2025-ös költségvetési tervekkel összhangban a családok és vállalkozások támogatására fordítják. A zöld kötvényekből befolyt összeg pedig kifejezetten a központi költségvetés zöld kiadásainak fedezésére és refinanszírozására lesz felhasználva.
Ez a lépés fontos része a magyar gazdaság pénzügyi stabilizálásának, ugyanakkor a devizahitelek felvétele újabb terhet ró a jövő generációkra.
Szerk: A kötvénykibocsátás azt jelenti, hogy az állam kötvényeket (adóságpapírokat) bocsát ki a piacra, amelyekért pénzt kap. A kötvényeket vásárló befektetők (például bankok, pénzügyi intézmények, vagy akár magánszemélyek) az államnak kölcsönöznek, és cserébe az állam vállalja, hogy a kötvény futamidejének végén visszafizeti az összeget, valamint időközben kamatot is fizet a kötvények tulajdonosainak.
A kötvények tehát olyan pénzügyi eszközök, amelyek lehetővé teszik az állam számára, hogy kölcsönt vegyen fel a piacon. A vásárlók az állam hitelképesége alapján döntenek a vásárlásról, és elvárják, hogy a kötvények kamata (vagy hozama) a kockázatokkal arányos legyen. A kötvények futamideje változó lehet, például lehetnek rövidebb (például 5 éves) vagy hosszabb (például 15 éves) lejáratúak.
A konkrét kötvénykibocsátásban, ami a cikkben szerepel, az állam 10 és 15 éves kötvényeket bocsátott ki, és a vásárlók cserébe kamatot fognak kapni a kötvények után. Az állam később, a lejáratkor visszafizeti a kötvények névértékét, ami a felvett összeget jelenti, miközben az időszakos kamatokat is kifizeti.
Iratkozz fel és elküldjük neked a legnagyobb vitát kiváltó cikkeinket:
Feljelentés Gulyás Gergely ellen: újabb részletek, információkEzekre kerestek rá olvasóink a leggyakrabban, kattints valamelyik címkére!
Nagy Márton Fidesz Orbán kormány Magyar kormány Magyarország Politika Hitel Kötvény Magyarázat VállalásHa hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen: e-mail cím megjelenítése . Köszönjük az észrevételeidet!
Felhatalmazta az igazságügyi minisztert, hogy lépjen
TovábbElég megosztó az ügy, érdekes konfliktus
TovábbPerek és bírósági ítéletek
Tovább