MAGYARORSZÁG
április 29. kedd
Leggyakoribb keresések: Magyar Péter Tisza Párt Orbán Viktor Fidesz Választások Kampány Bulvár Tóth Gabi Nagy Feró
Menüpontok: Impresszum Sütik
← Friss hírekért ugorj a főoldalra

Varga Mihály bekeményített – üzenetet küldött Magyar Péternek

Feltöltve: 2025-04-29

Részletek


Változatlan alapkamat: A jegybank továbbra is kivár

A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa legutóbbi ülésén úgy döntött, hogy nem változtat a 6,50%-os alapkamaton. Ezzel együtt az egynapos betéti és hitelkamatok is változatlanok maradtak: előbbi 5,50%, utóbbi 7,50% maradt. A döntést követő sajtótájékoztatón Varga Mihály, az új jegybankelnök részletesen ismertette az okokat, valamint röviden kitért a jegybanki alapítványok jövőjére és a Magyar Péterhez kapcsolódó vizsgálatra is.

Piaci várakozások és a háttér

A Portfolio szerint a szakértők körében konszenzus volt abban, hogy nem várható kamatcsökkentés, ugyanakkor a jövőre vonatkozó prognózisok már megoszlanak. Egyes elemzők szerint idén már nem lesz további kamatcsökkentés, mások viszont akár 25 vagy 50 bázispontos mérséklést sem tartanak elképzelhetetlennek.

Új vezetés, új kommunikációs stílus

A legutóbbi kamatmeghatározás különleges jelentőséggel bírt, hiszen ez volt az első döntéshozatali ülés, amelyet már Varga Mihály vezetett elnökként. A korábban megszokott sajtótájékoztatókat eddig Virág Barnabás alelnök tartotta, de az elmúlt két alkalommal már maga az új elnök állt a nyilvánosság elé, és ő ismertette a döntések indokait.

Az infláció és a gazdasági kockázatok kezelése

Varga Mihály szerint az infláció áprilisban tovább csökkenhet, de a következő hónapokban várhatóan a jegybanki toleranciasáv felső szélén mozog majd. Kiemelte, hogy a nemzetközi vámháborús feszültségek „eltérő időzítéssel jelentkező és ellentétes irányú hatásai miatt” fokozták az inflációval kapcsolatos kockázatokat.

A jegybankelnök megerősítette: a Monetáris Tanács továbbra is elkötelezett az inflációs cél elérése mellett, ezért szükség van a jelenlegi szigorú kamatkörnyezet fenntartására. A monetáris politika fókuszában a stabilitás, az inflációs várakozások kordában tartása és az óvatos, megfontolt döntéshozatal áll.

Jegybanki alapítványok: megszüntetés jön

Varga Mihály ismét megerősítette, hogy kezdeményezte a jegybankhoz tartozó alapítványok megszüntetését a kormánynál. Véleménye szerint „hosszú távon ilyen típusú tevékenységre nincs szüksége a jegybanknak”.

Korábban már jelezte, hogy a jegybanknak vissza kell térnie fő feladataihoz, ezért a melléktevékenységeket – így az alapítványi működést is – le kell állítani. A kormányfő ezzel kapcsolatban Gulyás Gergely minisztert bízta meg az egyeztetéssel.

Bennfentes kereskedés gyanúja: reagált az elnök

Magyar Péter állítólagos bennfentes kereskedési ügyével kapcsolatban Varga Mihály hangsúlyozta: „felháborítónak tartja, hogy valaki azzal fenyegetőzik, hogy a következő választásokat követően milyen retorziók érik majd azt az ügyintézőt, aki ebben az ügyben eljárt”.

Hozzátette, hogy az MNB továbbra is a hatályos jogszabályokat követve, részrehajlás nélkül folytatja le az ilyen típusú vizsgálatokat. „A mi érdekünk az, hogy a magyar pénzintézeti rendszer, szektor mentes legyen a visszaélésektől, jogszabálysértésektől.”

Friss előrejelzések: növekedés és infláció

A jegybank március végén módosította előrejelzéseit: a gazdasági növekedés idén 1,9–2,9% között alakulhat, 2026-ban 3,7–4,7%, 2027-ben pedig 2,8–3,8% közötti növekedés várható. Az infláció az MNB szerint idén 4,5–5,1% lehet, míg 2026-ban 2,9–3,9%, 2027-ben pedig 2,5–3,5% között alakulhat.

A Nemzetgazdasági Minisztérium szintén módosította saját prognózisait: a GDP növekedési előrejelzést 3,4%-ról 2,5%-ra csökkentették 2025-re, ugyanakkor 2026-ra 4,1%-os, 2027-re pedig 3,9%-os bővüléssel számolnak. Az inflációs várakozás az NGM szerint is magasabb lett: a korábban várt 3,2% helyett 4,5%-os éves átlaggal kalkulálnak 2025-re.

Kamatpolitika: a jegybank eszköze a gazdaság szabályozására

Az MNB a kamatszint változtatásával képes befolyásolni a gazdaság működését. Alacsony kamatszint esetén a hitelek olcsóbbá válnak, ami élénkíti a gazdaságot, de növeli az infláció kockázatát. Magas kamatok esetén visszaesik a kereslet, így mérséklődik az inflációs nyomás. Jelenlegi döntésével a jegybank a pénzügyi stabilitás és a fokozott inflációs kockázatok között egyensúlyoz.






Iratkozz fel és elküldjük neked a legnagyobb vitát kiváltó cikkeinket: 

Feljelentés Gulyás Gergely ellen: újabb részletek, információk

Döbbenetes: Megszólalt Vogel Evelin: Én nem akartam, hogy ez legyen.....

Az eddigi legerősebb írással mentek neki Magyar Péternek - "Megáll az ész! Péter, hát van neked bőr a képeden?"



Ezekre kerestek rá olvasóink a leggyakrabban, kattints valamelyik címkére! 

MNB alapkamat 2025   Magyar Nemzeti Bank döntés   Varga Mihály MNB   alapkamat változás   kamatdöntés április 2025   infláció Magyarország 2025   monetáris politika MNB   MNB alapítványok megszüntetése   magyar gazdaság hírek   jegybank kamatfolyosó


Top 1 keresett szó: Magyar Péter / Ugrás az összes Magyar Péter hírhez /
Top 2 keresett szó: Orbán Viktor / Ugrás az összes Orbán Viktor hírhez /
Top 3 keresett szó: Bulvár / Ugrás az összes Bulvár hírhez /
Hírek időrendben
Menüpontok::
Impresszum
Sütik
THE HUNGARIAN TIMES
április 29. kedd
2019-2025 - © Minden jog fenntartva