![]() |
Több mint 512 millió euróra nőtt a Magyarországot sújtó uniós büntetés összege – derült ki az ATV Híradó tudósításából. A szankciók oka a menekültügyi szabályozás uniós joggal való összeférhetetlensége, amit a magyar kormány immár több mint négy éve nem módosított. Az Európai Bizottság határozott lépései ellenére a szabályozás változatlan maradt, így az összeg napról napra emelkedik.
Az Európai Bíróság 2024 nyarán ítélte meg a súlyos szankciókat, miután megállapította, hogy Magyarország megsértette az uniós jogot azzal, hogy 2020 óta nem igazította menekültügyi politikáját az EU normáihoz. A bírság kezdetben 200 millió euró volt, amelyhez napi 1 millió eurós késedelmi díj társul. Az elmúlt hónapok során újabb terhek rakódtak az összegre: kényszerítőbírságok, eljárási költségek és további kamatok.
Az aktuális büntetés így már meghaladja a 512 millió eurót – ez magyar forintra átszámítva több mint 210 milliárd forint.
Orbán Viktor miniszterelnök a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara gazdasági évnyitóján továbbra is bizakodóan nyilatkozott az uniós forrásokkal kapcsolatban:
Az ATV Híradó uniós diplomáciai forrásai megerősítették, hogy a behajtott bírság nem tér vissza Magyarországhoz, hanem az EU központi költségvetésébe kerül. Lattmann Tamás nemzetközi jogász szerint nincs lehetőség az újratárgyalásra, mivel a bírság bírósági döntés alapján lett megállapítva:
Március közepéig 477 millió euró bírság halmozódott fel, amelyből 357 millió eurót már levontak a Magyarország számára elérhető körülbelül 10 milliárd eurós uniós keretből. A fennmaradó összegek levonása is várható, ha a menekültügyi szabályozás továbbra sem kerül összhangba az uniós joggal. A szükséges jogszabályi módosításokra május közepéig van lehetőség.
Tovább nehezíti a helyzetet, hogy az Európai Unió egy másik eljárás keretében további 12 milliárd eurónyi forrást fagyasztott be a jogállamisági aggályok miatt.
Drasztikus mértéket öltött az uniós bírság Magyarországgal szemben
Napi bírság és egyre halmozódó költségek
A kormány optimista, de a lehetőségek korlátozottak
„Jönni fognak a következő időszakban is. Megvannak azok a pontok, amelyeknél majd meg kell küzdenünk egy-egy újabb tranchnak vagy egy újabb összegnek a lehívásáért, de ezeket a pontokat ismerjük, időben tudjuk, mikor következnek be, és a tárgyalási pozícióink ki vannak alakítva. Tehát az európai uniós források minden fillérjéhez hozzá fogunk férni, úgy, ahogyan ez ma is van”
– fogalmazott a kormányfő.
Uniós szabályok: visszatéríthetetlen büntetés
„Tehát ez nem arról szól, hogy itt mindenki mindenkinek olyan politikai szívességeket tesz, amilyeneket akar. Hogyha Orbán Viktor ebben gondolkodik, akkor értem, hogy a saját világából indul ki, de az Európai Unió nem ilyen. Itt azért bizonyos mértékig számít a jogállamiság, és a jogi kötelezettségeket valamilyen módon ki lehet kényszeríteni, és ezt ki is fogják”
– nyilatkozta a szakértő.
Folyamatos levonások és közelgő határidők
Iratkozz fel és elküldjük neked a legnagyobb vitát kiváltó cikkeinket:
Feljelentés Gulyás Gergely ellen: újabb részletek, információkEzekre kerestek rá olvasóink a leggyakrabban, kattints valamelyik címkére!
uniós bírság Magyarország EU menekültügy Európai Bíróság Orbán Viktor EU források jogsértés késedelmi kamat Lattmann Tamás kötelezettségszegésHa hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen: e-mail cím megjelenítése . Köszönjük az észrevételeidet!