Az elmúlt hónapok történéseivel kapcsolatban számos elemző tette szóvá, hogy az Orbán kormány kapkod és összeborulni látszik 12 év kormányzása, vagy ahogy sokan fogalmaztak, a felelősségteljes kormányzás hiánya lassan elsüllyeszti az Orbán rendszert
Valóban olyan érzése van annak aki a politikát kicsit is követi, hogy az újabb kétharmados győzelem leginkább a miniszterelnököt lepte meg, talán sem Ő sem az emberei nem számítottak erre. Sőt, néhány elemző blogját átnyálazva még olyan elméletbe is belefuthatunk, ahol biztosra veszik, hogy jobban örült volna a kormány ha most inkább az ellenzék alakíthat kormányt, így nem az Ő kezük alatt borult volna össze minden. Lehet, hogy tévedek de Rogán Antalon nem a felhőtlen öröm látszódott, csak hogy egy személyt említsek....:
Ha a bukás volt a terv, akkor tökéletes elgondolás volt. Az Orbán kormány megbukik, a Márki-Zay Péter vezette ellenzéki összefogás pedig az üres államkasszát látva, nem tud mást tenni, mint megszorítani. Összegezve, jött volna az ellenzék és rögtön megszorít. Az elgondolásba viszont hiba csúszott, ugyanis a választások előtti kormány propaganda cunami és a háborúval, migrációval való riogatás annyira jól sikerült, hogy mindenkit megdöbbentő, soha nem látott Fidesz győzelem született.
De hogyan történhetett ez? - Valóban ekkora a fölénye az Orbán Viktor vezette Fidesznek? - én azt gondolom, hogy nem. Éppen ezért úgy gondolom érdemes arról beszélni, hogy mi az Orbán rendszer alapja és miért tűnik úgy, hogy leválthatatlan a jelenlegi kormány. |
Az első és legerősebb pillér, azok a fanatikus Fidesz szavazók. Van az országban olyan réteg, amelyik elkötelezte magát egy párt, egy pártvezető mellett és bármi történik nem tágít. Emlékezzünk a Borkai botrányra, normális gondolkodású ember azt gondolta, esélye nincs arra, hogy megválasszák polgármesternek és mi történt? - nyert. Nyilván lehet azt mondani, hogy a szabad idejében azt csinál mindenki amit akar és a politikus is ember, de azért lássuk be, a dolgok amik történtek nem éppen illeszkednek egy magát konzervatív, keresztény, család központúnak tartó kormány képébe.
A Borkai botrány tökéletesen rávetíthető a kormányközeli fanatikus szavazók egészére, de mielőtt pálcát törtnénk felettük, meg kell jegyezni, hogy ugyanez az elköteleződés megvan ellenzéki oldalon is. Aki böngészi az politikusok oldalait, mindkét oldalon durván fanatikus rajongókkal is találkozik.
Kövezzen meg mindenki, de a választás lényege az lenne, hogy 4-5 évente leül az ember, átgondolja mit adott vagy mit nem adott neki a jelenlegi kormány és ítél felettük. Ezt a józan gondolkodást a fanatikus párt rajongók nem ismerik, nem alkalmazzák. Itt nem arra a jelenségre gondolok, mikor bizonyos celebek épp azt a feneket nyalják amelyik hatalmon van, mert egy énekesnek mindegy kell, hogy legyen ki van kormányon, ha tehetséges megfog élni. De egy cégvezető, vagy akár egy alkalmazott pl. élhet jobban vagy rosszabbul attól függően ki van hatalmon.
Az első pillér tehát a fanatizmus, ezek az emberek akik megtalálhatóak mindkét oldalon és ha törik ha szakad, kizárólag egy helyre húzzák az x-et hosszú évtizedek óta. |
A második pillér, mindig a hatalmon lévő kormány fegyvere, a buta és/vagy kiszolgáltatott emberek kihasználása. Tudjuk kik Ők, krumpliért vagy esetleg a helyi kiskirályt játszó polgármesterek fenyegetésének hatására mennek szavazni. Óriási réteg, irányítható, bármikor mozdítható szavazótábor. Ők azok akik mindig arra fognak szavazni, aki aktuálisan a pénzt, a krumplit vagy a fenyegetést adja, tehát az éppen kormányzó hatalom.
A harmadik pillér a határon túli szavazótábor. Az a réteg aki eszik az étteremben, de mikor fizetni kell már nem ül az asztalnál. Azt hiszem jogos felvetésem, hogy az szavazzon egy ország működéséről, aki viseli annak minden pozitív és negatív hatását. Az elmúlt 5-10 évben az Orbán kormány olyan stabil szavazótábort alakított ki határon túl, hogy a legokosabb ellenzéki politikusok sem tudtak erre kormányváltó megoldást javasolni. Nem is tudnak, amíg a jelenlegi kormány pénzzel támogatja a határon túli magyarokat. Persze lehet vitázni történelemről és nemzeti öntudatról, de én pl. soha nem szavaznék ott ahol Ők élnek, mint ahogy a szomszédhoz sem megyek át az életével kapcsolatban dönteni. Ez a véleményem nem a határon túli magyarok ellen szól, de valamiért, talán emberség miatt eszembe sem lenne más sorsa felől dönteni.
Ha már itt tartunk, szerintem egy új ellenzéki kormány sem vette volna el a kettős állampolgárságot a határon túli magyaroktól, hisz olyan helyzetben lettek volna, ahol ha folytatják a külföldi pénzosztást, akkor a saját szavazótáborukká váltak volna... |
A negyedik pillér pedig talán minden idők leggyengébb ellenzéke. Lehet szeretni vagy egyet érteni Márki-Zay Péterrel, Jakab Péterrel, Dobrev Klárával, Gyurcsány Ferenccel vagy más ellenzéki vezetőkkel, de látni kell, hogy képtelenek embertömegeket megmozgatni. Óriási a politikai apátia az országban és ez nem csak a bizonytalan szavazókra igaz, hanem az ellenzéki szavazókra is. Van az országban több millió ember aki nem ért egyet a Fidesszel de eszébe sincs az ellenzékre szavazni. Na ezt a réteget a mostani ellenzék se összefogva, se egyénileg nem tudja megfogni.
A véleményem, hogy a jelenlegi ellenzéki politikai arcok nem képesek ezen változtatni. Az utolsó ellenzéki politikus akitől tartott Orbán Viktor az Vona Gábor volt. Nyilván ez egy másik téma, rengeteg ex-jobbik szimpatizáns ma keserű szájízzel gondol arra, hogy valaha jobbikos volt, de azt el kell ismerni, hogy az egyetlen párt az újszülött jobbik volt, amelyik tudott fejfájást okozni Orbánnak.
Ha a fent felsorolt tények nem lennének elégségesek, megdöbbentő, de az utolsó választásoknál igenis sikerült a Fidesznek beparáztatni az embereket a háborúval. Nem kevés, korábban ellenzéki szavazó vallotta be, hogy bizony a Fideszre szavazott most, mert annyira elhitte, hogy Márki-Zay Péter a választások másnapján belép a háborúba és eltörli a rezsicsökkentést.......
Ráadásként pedig ne felejtsük el, hogy vannak nem kevesen akiknek jó a jelenlegi kormány. Ők nem fanatikusak, nem buták, nem megfélemlítettek, nem is határon túli szavazók, pusztán emberek akik ha hó végén megnézik a bankszámlájukat elégedettek - és bizony vannak akik kaptak a Fidesz kormánytól valamilyen formában támogatást. Ők miért is szavaznának másik kormányra? Kiröhögne mindenki ha eljátszanám a naivat, hogy ez a réteg az alsóbb réteg érdekét nézve majd leszavazza a Fideszt.... |
Na jó, említsük meg a NER-t is, vannak az országban olyan vállalkozók akiknek számtalan olyan cége van, ahol magyarok tízezrei dolgoznak. Tegyük fel, hogy veszít a Fidesz és ezeknél a vállalkozóknál megszűnik az állami lélegeztető és mehetnek új munkát nézni, mert azért tudjuk, hogy vannak ilyen cégek amelyek saját lábukon aligha állnának meg, de jelenleg életben tartja Őket a pályázati rendszer.
Összegezve tehát senki ne gondolja, hogy itt a közeljövőben kormányváltás lesz. Abban az esetben mégis lehet, ha Orbán személyesen adja át a hatalmat, ez viszont kizárólag akkor lesz ha valóban elsüllyed a hajó és nem akarja majd, hogy az Ő nevéhez fűződjön mindez...
Azt hiszem izgalmas elgondolás, hogy erős támogatottságú pártok versenyezzenek pár évente a választók kegyeiért, egyik párt sem kényelmesedhetne el. A jelenlegi rendszerben azt hiszem a Fidesz kormány bármit megtehet, nincs ellenzéki erő ami képes lenne megállítani.
A fent felsoroltakat nézve, kirajzolódik nekünk egy kőkemény betonba ágyazott választási rendszer és az ellenzék amivel előtudott állni?
egy bohózattal felérő teljesen felesleges ellenzéki előválasztás, és a végén egy miniszterelnök jelölt aki szerintem a leggyengébb figura a magyar politikai frontvonalban... |
|