Gödi Akkugyár: 88 Tonna Magzatkárosító Oldószer a Levegőben, Nehézfémek a Dolgozók Szervezetében
A Samsung SDI gödi gyára 2019 és 2022 között 88 tonna mérgező hatású oldószert bocsátott ki a levegőbe. Az N-metil-2-pirrolidon (NMP) nevű vegyület, amely az elektróda-gyártás során kerül a légkörbe, különösen aggasztó, mivel reprodukciót károsító hatása van, különösen terhes nőkre veszélyes. A gyár ezenkívül számos környezet- és egészségkárosító hatásról számolt be, amelyek között a dolgozók rákkeltő anyagoknak való kitettsége is kiemelkedik.
Magzatkárosító Oldószer a Levegőben
Az N-metil-2-pirrolidon (NMP) kibocsátása 2019 és 2022 között összesen 88 tonnát tett ki. Különösen 2021-ben volt jelentős a kibocsátás, amikor 81,468 tonna NMP került a levegőbe. Ez az anyag, amelyet szerves oldószerként használnak, a vetélések és magzati fejlődési rendellenességek kockázatát növeli. Független vizsgálatok kimutatták az NMP jelenlétét a gödi kútvízben, ám a hatóságok nem végeztek teljes körű tényfeltáró vizsgálatot, és nem bizonyították, hogy a szennyezés a gyárból származik.
Nehézfémek a Dolgozók Szervezetében
A Samsung SDI gödi gyárában a dolgozók számos rákkeltő anyagnak voltak kitéve. 2021 és 2022 között hét alkalommal összesen 133 fő, 2023-ban pedig újabb 44 fő fokozott expozícióját állapították meg. A munkahelyi levegőben a nikkel és a kobalt koncentrációja a határértékek tíz- és hússzorosa volt. A 2023-as mérések szerint a nikkel mennyisége 250-szer nagyobb volt a megengedettnél. A munkahelyi védelmi előírások be nem tartása miatt a Samsung SDI Magyarország Zrt.-t több alkalommal is megbírságolták, de a maximális 10 millió forintos bírság összege elmaradt a szabálytalanságok súlyosságától.
Szigorítások a Munkavédelmi Bírságokban
A kormány a munkavédelmi bírságok összegének megemelésével kívánja megakadályozni a hasonló veszélyeztetéseket és munkahelyi baleseteket. 2024 márciusától a bírság maximális összege 10 millió forintról 100 millió forintra nőtt, a bírság alapösszege pedig súlyosan veszélyeztetett munkavállalónként ötvenezer forintról százezer forintra emelkedett. A szigorítás célja, hogy megfelelő visszatartó erővel bírjon az évente akár több száz milliárdos bevételt produkáló akkumulátor-ipari cégekre, mint a Samsung SDI Magyarország Zrt. és a SungEel Kft.
Környezetvédelmi és Egészségügyi Kockázatok
Az újabb adatok és dokumentumok szerint a gödi akkumulátor-gyár és annak környezete súlyosan szennyezett. A Samsung SDI által végeztetett mérések szerint ugyan a kibocsátott szennyező anyagok mennyisége nem haladta meg az előírt határértékeket, de a vizsgálatok során nem a jogszabályban előírt kibocsátási határértéket alkalmazták az NMP-re. Az engedélyeztetési dokumentumok szerint a gyár nem tartotta be a 2 mg/m³ kibocsátási határértéket, helyette a 150 mg/m³ határértéket alkalmazták.
A biológiailag gyorsan lebomló NMP nagy távolságokba is eljuthatott, és vizes környezetben mérgező hatású. A hatóságok azonban nem vizsgálták, hogy hová és mennyi oldószer juthatott el a levegőbe, illetve annak milyen környezeti és egészségügyi veszélyt jelenthet.
Az akkumulátor-gyártás és -feldolgozás során tapasztalt súlyos szabálytalanságok és egészségügyi kockázatok nyomán a szigorított munkavédelmi bírságolási rendszer bevezetése szükségszerű lépés volt, azonban kérdéses, hogy ezek az intézkedések elegendő visszatartó erővel bírnak-e majd a milliárdos bevételekkel rendelkező cégekre.
nyitóképünk illusztráció forrás google |