Fél évvel ezelőtt adták át a Szeged-Csanád Egyházmegye négy csillagos szállodáját, amit közel 4 milliárd forint közpénzből építettek fel. Pár hónappal a hotel megnyitása után újabb közpénzégető fejlesztésre írtak ki közbeszerzést.
Talppezsgető és nyakzuhany is lesz a Gerardus Hotel termálmedencéjében, egyelőre a tendert írták ki, így azt, hogy mennyibe fog fájni az adófizetőknek az újabb fejlesztés, még nem tudjuk. A közbeszerzést a Magyar Narancs szúrta ki, most mi is megnéztük a kiírási dokumentumokat, ebből kiderül, nem pusztán a wellnesselemek beépítését tervezik.
A dokumentációban van egy helyszínrajz is, ezen a hotel melletti medencét termálvizes medenceként tüntették fel, jelentsen ez bármit is. Nem kizárt, hogy a medencét eddig is termálvízzel töltötték fel, bár a Gerardus honlapján a vendégeknek az igénybe vehető szolgáltatások között ezt nem tüntették fel.
Most mindenesetre arra keres kivitelezőt az egyházmegye, hogy ezt a medencét átalakítsák úgy, hogy abba ne kerüljön közvetlenül termálvíz, hanem az ivóvízzel feltöltött medencét fűtsék, erre szolgálna a projektnek a vízforgatóra, medencefűtés kiépítésére szolgáló része. Ez azért lehet lényeges változtatás, mivel a termálvíz fürdőkben való használata után tilos visszasajtolni a használt vizet, hiszen az jelentősen szennyeződhetett a fürdőzések során. Az biztos, hogy termálmedence ide, vagy oda, az energetikai célra, magyarul a Szent Gellért Fórum épületeinek fűtésére felhasznált termálvizet sem sajtolják vissza, hanem elengedik a környező csatornákba, tavakba, pedig azt elvileg vissza kellene sajtolni.
Három évvel ezelőtt derült ki, hogy a használt termálvíz elhelyezésével gondjai támadtak a komplexum tulajdonosának, ezért néhány százmillióból több kilométeres, úgynevezett eldobó vezetéket építettek, hogy azokon keresztül vezessék el a használt termálvizet a környékbeli szabad vizekbe. Erre engedélyt is kaptak a Katasztrófavédelmi Igazgatóságtól, annak ellenére, hogy fűtésre használja a Szent Gellért Fórum a termálvizet, és ebben az esetben a főszabály mégis csak az, hogy visszasajtolót kell építeni. A Szeged-Csanádi Egyházmegye mégis kapott engedélyt a használt termálvíz felszíni elvezetésére, igaz, erre még az energetikai célú létesítményeknél kivételes esetekben a magyar szabályozás lehetőséget ad, még ha szűk keretek között is.
Hogy az engedélyek megszerzésében volt e szerepe a termálvizes medence meglétének, azt nem tudjuk, de a most kiírt közbeszerzésből az kiderül, hogy megszüntetik a klasszikus termálvizes medencét, és helyette fűtött ivóvízben lubickolhatnak majd a Gerardus vendégei, amennyiben úgy dönt a hotel, hogy felveszi a szolgáltatásai közé a fürdőzést, amit eddig nem hirdetett külön.
Az biztos, hogy az új medencés megoldás miatt kevesebb termálvizet kell majd használniuk, hiszen csak a víz melegítésére fogják azt használni. Így kevesebb használt vizet kell elvezetniük majd, ami azért is fontos, mert a béketelepiek már zúgolódtak a lakóházaikhoz közeli vizekbe engedett, szagos, egyesek szerint büdös víz miatt. Fodor Antal, béketelepi önkormányzati képviselő kezdte el feszegetni az elmúlt hónapokban, hogy a lakosságot zavarja az a szaghatás, amit a csatornákba engedett termálvíz okoz, illetve az önkormányzati képviselő akkreditált laboratóriumot bízott meg a csatornába engedett víz bemérésével, azaz azt nézték meg, hogy a komplexumnak engedélyezett szennyezőanyag mennyisége megfelel-e az előírtaknak.
Ennek a vizsgálatnak az eredményei szerint a béketelepi vizekbe engedett termálvíz hőfoka meghaladja az engedélyezett hőmérsékletet, de más, az engedélyekben foglalt határértékektől nem tér el nagyban az elfolyatott szennyvíz. Fodor Antal a szeged.hu-nak azt mondta, hogy a vizsgálat szerint a kibocsátott termálvíz nem felel meg a vízjogi engedélyben rögzített határértéknek. Az engedély szerint a kibocsátott termálvíz hőmérséklete nem haladhatná meg a 40 ºC fokot, azonban februárban 43,2 ºC fokot mért az akkreditált vízügyi labor. Ezzel az egyházmegye még a visszasajtolás alól kapott mentesítésre vonatkozó engedélyt sem tartja be, ugyanakkor a képviselő szerint ez egy nagyfokú energiapazarlás is, hiszen feleslegesen engednek ki olyan hőt, amit fűtésre lehetne használni, ráadásul zöld energiával. A hiteles mérési eredményekről a képviselő a Csongrád-Csanád Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóságot is tájékoztatta.
Úgy tudjuk, hogy a komplexumot fűtő termálvíz csatornákba elvezetett mennyiségével is gondok vannak. Nem kizárt, hogy ezzel is összefüggésben lehet a medence átalakításának megrendelése, aminek csak hasznos kísérő eleme a nyakzuhany és a talppezsgető. |