Fejenként százezer forintot oszt ki a kormány a határon túli iskolásoknak, de a magyar családoknak "magabírónak" kell lenniük
A magyar családok számára az iskolakezdés anyagilag egyre nagyobb terhet jelent. Míg az iskolai felszerelések beszerzése több tízezer forintba kerülhet, a hazai családok csupán minimális állami támogatásra számíthatnak, miközben a határon túli magyar gyermekek számára a kormány fejenként százezer forintos beiskolázási támogatást biztosít.
A "Szülőföldön magyarul" program keretében a határon túli magyar diákok, legyenek akár általános iskolások, középiskolások vagy egyetemi hallgatók, tavalyhoz hasonlóan idén is jelentős anyagi támogatást kapnak. Az iskolakezdési támogatás összege 2022-ben emelkedett meg drasztikusan, amikor a korábbi 22 400 forintos támogatást százezer forintra növelték. Ezt az összeget a Bethlen Gábor Alapból fedezik, amelynek keretét az elmúlt években többszörösére emelték.
Eközben Magyarországon a hátrányos helyzetű és halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek és családok állami támogatása minimális. A Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány 2023-as jelentése szerint 2022-ben 84 152 gyermeket tartottak nyilván hátrányos helyzetűként, míg halmozottan hátrányos helyzetűként 76 581 gyermeket regisztráltak. Ennek ellenére az iskolakezdéshez nyújtott állami támogatás szinte elhanyagolható, hiszen a szeptemberi családi pótlék előrehozása az egyetlen segítség, amelyet a magyar állam nyújt.
Az iskolakezdés költségei pedig jelentősek lehetnek. Egy első osztályos gyermek számára az iskolai felszerelések, mint az iskolatáska, tolltartó, füzetek és egyéb tanszerek beszerzése több tízezer forintba kerülhet. A piacon tízezer forint alatt alig találni iskolatáskát, míg a jobb minőségű, gerinckímélő típusok ára akár 25-30 ezer forint is lehet. Ehhez jönnek még a tolltartók, ceruzák, füzetek, amelyek további jelentős költséget jelentenek.
A családi pótlék összege 2008 óta változatlan, így a családoknak ezen a téren nem számíthatnak plusz segítségre. Beneda Attila családokért felelős államtitkár az RTL-nek adott interjújában elmondta, hogy a kormány munkaalapú társadalmat igyekszik kiépíteni, és ennek részeként "magabíró" családokra van szükség. Ezzel szemben azonban a valóság azt mutatja, hogy a rászoruló családok csak korlátozottan tudják fedezni az iskolakezdés költségeit.
Az önkormányzatok és civil szervezetek próbálnak valamelyest segíteni a rászoruló családokon. Az önkormányzati iskolakezdési támogatások összege jellemzően 10-30 ezer forint között mozog, de a munkahelyek is nyújthatnak némi extra segítséget a dolgozóknak tanszervásárlásra. A civil szervezetek pedig adományokból állítanak össze tanszercsomagokat a hátrányos helyzetű diákok számára.
A magyar állam ezzel szemben bőkezűen támogatja a határon túli magyar gyermekek iskolakezdését, miközben a hazai családok számára szinte semmilyen plusz támogatást nem nyújt. Ez a gyakorlat szokatlan a régió többi országához képest is, ahol az államok rendszeresen hozzájárulnak a tanévkezdés költségeihez.
Ausztriában például a 6-15 év közötti gyermekek után gyerekenként 100 eurós támogatást kapnak a családok, ami automatikusan érkezik a szeptemberi, jóval magasabb összegű családi pótlékkal együtt. Szlovákiában pedig az első osztályba készülő gyerekek egyszeri, körülbelül 110 eurós juttatást kapnak, amelyet tanszerekre vagy ruházatra fordíthatnak.
Összességében elmondható, hogy miközben a határon túli magyar diákok számára a kormány jelentős anyagi támogatást nyújt, a hazai családoknak szinte teljesen maguknak kell megküzdeniük az iskolakezdés anyagi terheivel.
nyitókép illusztráció forrás google (Orbán Viktor gyereknapon) |