Tömegesen érkeznek a vendégmunkások Magyarországra, mégsem javul a munkaerőpiaci helyzet
Az elmúlt időszakban egyre több vendégmunkás érkezett Magyarországra, mégis a munkaerőpiaci helyzet továbbra is kihívásokkal küzd. A gazdasági nehézségek és a munkaerő-kölcsönző cégek visszaesése miatt a növekvő külföldi munkaerő jelenléte sem tudja ellensúlyozni a szektor problémáit. A legfrissebb adatok szerint a kölcsönzött munkavállalók száma az iparágban jelentős csökkenést mutatott, ami tükrözi a gazdaság általános stagnálását és a kedvezőtlen befektetési környezetet.
Gazdasági visszaesés és annak hatása a munkaerőpiacra
Magyarország gazdasági növekedése az idei év második negyedévében 0,2 százalékkal csökkent az előző negyedévhez képest, míg éves összevetésben mindössze 1,5 százalékos növekedést mutatott. A beruházások drasztikus, 16,8 százalékos visszaesése különösen aggasztó, hiszen ez a munkavállalói piacra és különösen a munkaerő-kölcsönzésre is közvetlen hatással van. A magyar gazdaság erősen függ a német ipartól, ahol az autóiparban tapasztalható kedvezőtlen üzleti hangulat tovább súlyosbítja a helyzetet. A német autóiparban az üzleti hangulatindex -18,5-ről -24,5-re zuhant, ami jelentős bizonytalanságot eredményez a magyar munkaerőpiacon is.
A kölcsönzött munkaerő piacának visszaesése
Az Opten céginformációs szolgáltató által közölt adatok szerint 2024 első félévében a munkaerő-kölcsönző cégek jelentős veszteségeket szenvedtek el. A vizsgált 15 szereplőből 10-nél volt érzékelhető létszámcsökkenés, ami különösen drámai a munkaerőhiánnyal küzdő magyar piacon. Kiemelkedő veszteségeket szenvedtek olyan nagy szereplők, mint a WHC (737 fővel, ami az állomány 12 százalékát jelenti), a Get Work Trend (530 fő, a kölcsönzött állomány 35 százaléka), valamint az Adecco és a Man at Work, ahol több száz fős létszámcsökkentést regisztráltak.
Csak két szereplő tudott növekedni az első félévben: a Starjobs mintegy 60 százalékkal, 538 fővel bővült, míg a Work Force 438 fős létszámnövekedést ért el.
Szigorodó szabályozások és vendégmunkások
A magyar kormány 2023-ban szigorított a munkaerő-kölcsönzés szabályain. Az év elején megemelték a kölcsönzötti létszám minimális követelményeit: a munkaerő-kölcsönző cégeknek legalább 1000 főt kell foglalkoztatniuk, amelyből 500-nak magyar állampolgárnak kell lennie. Ennek következtében több szereplő is kiesett a minősített kölcsönbeadói kategóriából, köztük a Humán Centrum és a Primajob, amelyek nem tudták teljesíteni az előírt létszámkövetelményeket. A Randstad, az EU Jobs, a Humánia HRS Group és több más cég szintén kikerült a rendszerből.
Az új szabályozások értelmében a toborzások 30 százalékának magyar munkavállalókat kell céloznia, ami tovább növeli a nyomást a munkaerő-kölcsönzőkre, miközben egyre több külföldi munkavállaló próbál meg Magyarországon munkavállalási tartózkodási engedélyt szerezni.
Rekord számú vendégmunkás érkezik, de nem elég
2023-ban több mint 100 ezer külföldi próbált munkavállalási tartózkodási engedélyt szerezni Magyarországon, ami soha nem látott számot jelent. Bár a kormány tavaly elfogadta az új idegenrendészeti törvényt, ennek hatásairól és statisztikáiról még csak később kapunk pontos adatokat. A munkaerőpiacon tapasztalható külföldi jelenlét növekedése azonban nem tudta orvosolni a hazai munkaerőpiac strukturális problémáit, különösen a gazdasági visszaesés és a beruházások hiánya mellett.
Jövőbeli kilátások
A vendégmunkások tömeges beáramlása ellenére a magyar munkaerőpiac nem tudja teljesen elkerülni a gazdasági lassulás hatásait. A munkaerő-kölcsönző cégek számára a következő időszak nagy kihívásokat tartogat, különösen a szigorodó szabályozási környezetben és a gazdasági visszaesés árnyékában. A vendégmunkások növekvő száma rövid távon enyhítheti a munkaerőhiányt, de a gazdaság egészének stabilizálása nélkül nem hozhat hosszú távú megoldást.
A magyar gazdaság újraindításához szükség lesz a beruházások növekedésére, az üzleti hangulat javulására, valamint a munkaerőpiac kiegyensúlyozott fejlesztésére, hogy a vendégmunkások jelenléte valóban hozzájárulhasson a gazdasági fellendüléshez.
Soha nem akart ennyi vendégmunkás Magyarországra jönni, 2023-ban több mint 100 ezren próbáltak munkavállalási tartózkodási engedélyt szerezni nálunk. Tavaly elfogadta a komrány az új idegenrendészeti törvényt, de ennek csak később lesznek meg a statisztikái |