Magyar Péter: Húsz Évre Visszamenőleges Vagyonosodási Vizsgálatot Vezetne Be Politikusoknál
Június 9-én, a Tisza Párt alelnöke, Magyar Péter bejelentette, hogy amennyiben a pártja felhatalmazást kap az országgyűlési választásokon, új vagyonnyilatkozati rendszert vezetne be, amely húsz évre visszamenőlegesen vizsgálná a politikai vezetők és családtagjaik vagyongyarapodását. Az ígérete szerint az új szabályozás célja a politikai korrupció és a pénzügyi visszaélések feltárása lenne.
Magyar Péter felkereste Hatvanpusztát, amely egykori 13 hektáros majorságából mára hatalmas épületkomplexummá fejlődött, és amelyet Orbán Viktor édesapjának, Orbán Győzőnek a cége vásárolt meg 2011 környékén. Az ingatlan és annak mérete, valamint az építkezés költségei, amelyek szakértők szerint több mint tízmillárdos beruházást jelentettek, komoly figyelmet kaptak a politikai diskurzusban.
A politikai vezetők vagyonnyilatkozatát érintő új javaslat lényege, hogy minden politikai szereplő, beleértve a családtagjaikat is, részletesen be kell számolnia vagyongyarapodásáról 2004-től kezdődően. Magyar Péter az EU-csatlakozás évét jelölte meg a vizsgálat kezdeteként, mivel szerinte azóta az uniós források jelentős összege érkezett az országba, miközben Magyarország a legszegényebb és legkorruptabb országok közé került Európában.
Magyar szerint a javasolt rendszer az alábbiak szerint működne: a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) kérdőívet küldene ki minden politikai szereplőnek és családtagjaiknak, amelyben részletesen be kellene számolniuk vagyonuk 2004-es állapotáról, majd hónapról hónapra kellene bemutatniuk, hogyan változott a vagyonuk. Ha a bejelentett adatok és a tényleges vagyon nem egyezne meg, akkor magyarázatot kell adniuk. Amennyiben a gyarapodást nem tudják igazolni, a hatóságok csekket küldenének, szükség esetén pedig végrehajtók lépnének közbe.
Magyar Péter ironikus megjegyzésekkel utalt arra, hogy a Hatvanpusztán található építkezés hasonlíthat a Vlagyimir Putyin szocsi dácsájához, de szerinte a pártja célja nem az, hogy a politikai elit magánéletét bántsa, hanem hogy átláthatóbbá és felelősségteljesebbé tegye a közéletet.
Az elképzelés gyakorlatba ültetése komoly kihívásokat jelenthet, beleértve a jogi és adminisztratív akadályokat, de Magyar Péter és a Tisza Párt azt reméli, hogy az új rendszer hozzájárulhat a politikai tisztaság és a közpénzek hatékonyabb felhasználása érdekében.
|