Tíz év alatt megduplázódott az Ausztriában élő magyarok száma
Az elmúlt évtized során jelentős növekedés történt az Ausztriában élő magyar állampolgárok számában, 2024 januárjában már mintegy 107 300 honfitársunk élt nyugati szomszédunknál. Ez a szám több mint a duplája a tíz évvel ezelőtti adatoknak, így a magyarok ma már az ötödik legnépesebb külföldi nemzetiséget képviselik az osztrák társadalomban, megelőzve a törököket és a szerbeket, és csak a németek, románok és szerbek állnak előttük a külföldi közösségek rangsorában.
Az Ausztriában élő magyarok átlagéletkora mindössze 35 év, ami jelentősen alacsonyabb, mint Magyarország 43 éves átlaga. Ez az adat is jól mutatja, hogy az országba költöző magyarok nagy része fiatalabb generációhoz tartozik, akik új életet és karrierlehetőséget keresnek a határon túl.
A magyar diákok száma is folyamatosan növekszik
Az osztrák felsőoktatás vonzó célpont a magyar diákok számára is: az elmúlt évtizedben a magyar hallgatók száma közel másfélszeresére nőtt, és jelenleg mintegy 2600 magyar állampolgár tanul osztrák egyetemeken. Ezzel a magyar diákok a németek és olaszok után a harmadik legnagyobb külföldi diákcsoportot alkotják Ausztriában.
Munkavállalásban élen járnak a magyarok
A legnagyobb hatás azonban a munkaerőpiacon tapasztalható, hiszen 2023 óta a magyarok jelentik a legnépesebb külföldi munkavállalói csoportot Ausztriában. Az osztrák társadalombiztosítási adatok szerint több mint 120 ezer magyar dolgozik Ausztriában, különösen akkor, ha a szezonális munkavállalókat is figyelembe vesszük. Ezzel a magyarok minden nyolcadik külföldi munkavállalót képviselnek az országban, ahol összesen több mint egymillió külföldi dolgozik.
A legnagyobb arányban az egészségügyben találnak munkát a magyarok, ahol ápolóként jelentős szerepet töltenek be. Emellett sokan a turizmus és vendéglátás területén helyezkednek el, ahol a magyar munkaerő kiemelkedő fontosságú.
Ingázó munkavállalók: a magyarok vezetnek
A külföldön dolgozó magyarok nemcsak az Ausztriában élők között vannak jelen jelentős számban, hanem azok között is, akik napi szinten ingáznak Magyarország és Ausztria között. Az osztrák munkaerőpiacra ingázók közül a magyarok vezetik a rangsort közel 61 200 fővel. Ezen munkavállalók túlnyomó többsége is az egészségügyben és a vendéglátásban dolgozik, főként a határ menti régiókból járva át mindennap dolgozni.
Szociális integráció és közösségi elhelyezkedés
Az osztrák társadalomban élő magyar közösségekre kevésbé jellemző a szegregáció, szemben például a lengyel vagy szerb közösségekkel. A magyarok jellemzően nem tömörülnek egy-egy városrészbe vagy településre, inkább szétszórtan élnek az ország különböző részein, és könnyebben integrálódnak az osztrák társadalomba.
Az elmúlt évtized növekedési adatai alapján egyértelmű, hogy Ausztria az egyik legvonzóbb célpont a magyarok számára, legyen szó munkavállalásról, tanulásról vagy akár letelepedésről. Az osztrák munkaerőpiac és felsőoktatás lehetőségei, valamint a viszonylag magas életszínvonal továbbra is sokakat csábít nyugati szomszédunkhoz, így a következő években várhatóan még tovább növekedhet az ott élő magyarok száma.
Iratkozz fel és elküldjük neked a legnagyobb vitát kiváltó cikkeinket:
Feljelentés Gulyás Gergely ellen: újabb részletek, információkHa hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen: e-mail cím megjelenítése . Köszönjük az észrevételeidet!
Elég megosztó az ügy, érdekes konfliktus
TovábbMindenkinek vannak mélypontjai...
TovábbHúsz éve vagyok a könnyűzenei szakmában. Rengeteg koncertet adtam, díjakat nyertem...
TovábbÚjabb emlékezetes pillanat amit a világ megjegyez velünk kapcsolatban
Tovább