Rendőrségi vizsgálatot kezdeményezett a Mol – Új Európa Alapítvány a 444 cikkei kapcsán
A Mol – Új Európa Alapítvány feljelentést tett a rendőrségen, miután a 444.hu több cikkben részletezte a szervezet nehezen átlátható pénzfelhasználásait és támogatási rendszerét. Az alapítvány szerint a cikkek olyan, az informatikai rendszerükből kiszivárgott adatokat használtak fel, amelyek illegálisan kerültek ki, és ezzel sérülhettek az alapítvány üzleti titkai.
A Mol – Új Európa Alapítvány háttere
A 2021-ben, a Mol és az állam közreműködésével létrehozott Mol – Új Európa Alapítvány jelentős közpénzt kezel, és a Mol részvényeinek több mint 10 százalékát birtokolja. A kuratóriumában ismert közéleti szereplők – köztük Schmidt Mária, Demeter Szilárd, Miklósa Erika és Világi Oszkár – ülnek, és a szervezet az elmúlt években több mint 80 milliárd forinthoz jutott. Az alapítvány ugyan részben közpénzekkel gazdálkodik, de sokáig kevés információ volt nyilvánosan elérhető a támogatási döntéseiről.
A támogatások és tervek
A szervezet eddig 11 milliárd forintnyi támogatást ítélt meg különböző külföldi futballklubok számára, és a jövőbeni tervei között szerepel a magyar műkincsek vásárlása is. A tervek között szerepel például, hogy 27 milliárd forintot szánnának Munkácsy Mihály festményeinek megvásárlására, valamint 20-25 milliárd forint értékben hoznának létre egy új, Közép-Európai Kortárs Múzeumot. A múzeum indulásakor több száz műalkotással kívánják gazdagítani a gyűjteményt, köztük Szabó Tünde egykori államtitkár lánya, Sávolt Karolina egyik festményével is.
A konfliktus kezdete
A 444 cikksorozatában részletesen bemutatta az alapítvány pénzfelhasználásának átláthatatlanságát, különös tekintettel a külföldi futballtámogatásokra. Az alapítvány reagált a cikkekre, és már az első írás megjelenése után jogi lépésekkel fenyegette meg a szerkesztőséget, magántitok megsértésére és tiltott adatszerzésre hivatkozva. Az alapítvány közleményében hangsúlyozta, hogy a külföldre juttatott támogatások ügyének nyilvánosságra hozatala sértheti az alapítvány gazdasági érdekeit.
Rendőrségi feljelentés
A vita egy újabb szintre lépett, amikor az alapítvány MTI-közleményben jelentette be, hogy hivatalos feljelentést tettek a rendőrségen, állítva, hogy a 444 cikkei olyan információkat tartalmaznak, amelyekhez jogszerűtlenül jutott hozzá a hírportál. A 444 ezzel szemben azt hangsúlyozza, hogy egy közpénzből működő, közérdekű feladatokat ellátó alapítvány gazdálkodása a köz számára nyilvános kell legyen, és az állampolgároknak joguk van megismerni a döntéseiket.
A rendőrségi vizsgálat kimenetele jelenleg még bizonytalan, de a konfliktus ráirányította a figyelmet az alapítvány pénzkezelési és támogatási rendszerének átláthatóságára, amely a közpénzek felhasználásának felügyelete szempontjából különös jelentőséggel bír. |