Bejelentették az új adósságféket: amit jó, ha tudunk
2024 januárjától a Magyar Nemzeti Bank (MNB) módosítja az adósságfék-szabályokat, új irányokat adva a lakáshitelek piacának. Az új szabályok között különös figyelmet fordítanak a zöld ingatlanok finanszírozására, melyek esetében a hitelfedezeti mutató (HFM) 90%-ra emelkedik, így csupán 10% önerő szükséges az új építésű lakások megvásárlásához. A legalább 10 éves kamatrögzítésű zöld forinthitelek jövedelemarányos törlesztőrészlete (JTM) pedig 60%-ig terjedhet, ezzel kedvezőbb feltételeket teremtve az energetikailag hatékony ingatlanok beszerzéséhez.
A bankrendszer stabilitása és ellenállóképessége
Az MNB friss jelentése szerint a bankrendszer tőke- és likviditási helyzete megfelelő, még a jelenlegi bizonytalan makrogazdasági és geopolitikai környezetben is. A jegybank makroprudenciális politikájának köszönhetően a bankok stabilan képesek ellátni gazdaságfinanszírozói szerepüket, sőt, a tőkepufferek időszerű bevezetése és a finanszírozási elvárások rugalmas módosítása tovább erősíti ezt a helyzetet. Emellett a szabályozásba beépülő zöld szempontok és a kiberkockázatok elleni fellépések is hozzájárulnak a rendszer stabilitásához.
Az anticiklikus tőkepuffer (CCyB) új minimumértéke
2025 július 1-jétől az MNB az anticiklikus tőkepufferrátát minimum 1%-os szinten határozza meg, mely a jelenlegi 0,5%-os értékről emelkedik. Az MNB értékelése szerint a bankok erős tőkehelyzete és magas profitabilitása lehetővé teszi ezt a lépést, amely várhatóan nem csökkenti a bankok hitelezési képességét.
A klímacélok szerepe és a zöld ingatlanok előnyei
Az új szabályozás keretében különös figyelmet kapnak az energetikai hatékonyságot célzó zöld lakáshitelek. Az MNB jelentése szerint a klímacélok elérésében a bankoknak is szerepük van, hiszen a vállalati banki hitelkitettségek monitoringja egyre nagyobb sérülékenységet jelez a klíma- és átállási kockázatokkal szemben. Az MNB javasolja a zöld adósságfék előírások kiterjesztését, valamint a minősített fogyasztóbarát lakáshitel-keretrendszer zöld szempontú továbbfejlesztését is.
Kiberbiztonsági kihívások és kockázatok
A jelentés rávilágít arra is, hogy a kiberbiztonság kérdése egyre fontosabb szerepet játszik. A technológia fejlődésével párhuzamosan a kiberincidensek száma és a csalások összege folyamatosan növekszik, ami pénzügyi stabilitási kockázatot is jelenthet. 2024 első felében például 19,35 milliárd forintnyi összeget tulajdonítottak el a csalók a banki ügyfelektől, ami közel 83%-a a 2023-ban jelentett veszteségnek. Az ilyen visszaélések ellen az MNB folyamatosan vizsgálja a bankok védelmi rendszereit és támogatja azok korszerűsítését.
Összegzés
Az új adósságfék szabályok, különösen a zöld lakáshitelek számára biztosított kedvezmények, nemcsak a fenntarthatósági célokat segítik elő, de a bankok hitelezési aktivitását is növelik. Az MNB adósságfék-rendszere így egy komplex megoldásként erősíti a bankrendszer stabilitását és a fenntartható lakásfinanszírozást, miközben az energetikailag hatékony ingatlanok megvásárlása is kedvezőbbé válik a fogyasztók számára. |