Hogyan lehetne visszaszerezni a NER-lovagoktól az állami pénzeket?
A Klubrádió Megbeszéljük című műsorában Bolgár György műsorvezető a neves ügyvéddel, Magyar Györggyel beszélgetett arról, van-e lehetőség visszaszerezni azokat a pénzeket, amelyek a Nemzeti Együttműködés Rendszeréhez (NER) köthető üzletemberek zsebében landoltak. A vita apropója egy közelmúltbeli cikk volt, amely rávilágított arra, hogy az adószabályok módosításával Tiborcz István, Orbán Viktor miniszterelnök veje, több tízmilliárd forint nyereségadótól mentesült. Magyar György szerint azonban a személyre szabott jogalkotás és a kiváltságos jogi környezet ellen szinte semmilyen eszköz nem áll rendelkezésre, amivel vissza lehetne szerezni ezeket a forrásokat.
Az adókedvezmény rendszere: Hogyan történt az adóalap-csökkentés?
A történet 2017-ben kezdődött, amikor a magyar törvények lehetővé tették, hogy a műemléki védelem alatt álló épületek felújításakor a beruházási érték kétszeresével csökkentsék a vállalkozások a tao-alapjukat. Ez hatalmas kedvezményt jelentett az olyan cégek számára, amelyek műemléki épületek felújításával foglalkoznak. A törvény emellett lehetőséget biztosított arra, hogy a cég az adóalap-csökkentést öt évre elnyújtsa, vagy kapcsolt vállalkozásainak átadja. Az adóhatóság adatai szerint 2018 és 2022 között 36,8 milliárd forintnyi kedvezményt használtak fel cégek, és ennek a lehetőségnek a legnagyobb haszonélvezője Tiborcz István BDPST nevű cégcsoportja volt.
Visszaszerezhető-e a pénz egy új kormány alatt?
A kérdés, hogy visszaszerezhető-e az elveszített állami bevétel, ha az ellenzék 2026-ban hatalomra kerül, elméletileg egyszerűnek tűnik, ám jogi értelemben szinte lehetetlen. Magyar György szerint a jelenlegi jogszabályok és a személyre szabott jogalkotási folyamatok úgy alakultak ki, hogy azokat később ne lehessen visszamenőleg módosítani vagy érvényteleníteni. Ezáltal a Tiborczék és mások által elnyert adókedvezmények nem minősülnek jogellenesnek, mivel a törvény hatálya alatt történtek. - számolt be róla a 24.hu
Az oligarchikus privilégiumok visszaszorítása és a nyilvánosság szerepe
Magyar György arra hívta fel a figyelmet, hogy a közvélemény folyamatos tájékoztatása és az átláthatóság megteremtése lehet az egyetlen hosszú távú eszköz. A felelős sajtó segítségével feltárhatók azok a történetek, amelyekben az emberek emlékeztethetők a hatalommal való visszaélésekre és a társadalom számára káros döntésekre. Az ügyvéd azt javasolja, hogy a választók a naplókban rögzítsék az ilyen visszaéléseket, és a 2026-os választások előtt vegyék elő ezeket, hogy tisztán lássanak, amikor döntenek a szavazatukról.
Példák a visszás gyakorlatokra
Az ügyvéd említette a Tiborcz-érdekeltségbe tartozó turai kastély példáját is, amely műemléki védelem alatt áll, de a nyilvánosság számára nem látogatható. Továbbá azt is felidézte, hogy az idegenforgalmi adót is módosították helyben, amikor kiderült, hogy a kastély szálláshelyének működtetése veszteséges. Így az adó mértékét tizedére csökkentették. Az ilyen személyre szabott helyi szabályozások is rávilágítanak arra, hogy a jelenlegi rendszer a kiváltságosok érdekeit védi, és nehéz ezen változtatni a jogrendszeren belül.
Remények és kilátások
Az ügyvéd szerint az egyetlen valódi esély a változásra egy új kormány felállása lenne, amely elkötelezetten törekszik az oligarchikus kiváltságok felszámolására. Ennek eléréséig azonban a jogérzék és az igazságérzet sérülhet, és sok esetben marad a választói emlékezet és a sajtó munkájába vetett bizalom. A nyilvánosság és az elszámoltathatóság így jelenleg a legnagyobb ellenségei ennek a rendszernek, amelyben személyre szabott törvények révén a kiváltságos kevesek hatalmas vagyoni előnyökre tehettek szert.
Iratkozz fel és elküldjük neked a legnagyobb vitát kiváltó cikkeinket:
Feljelentés Gulyás Gergely ellen: újabb részletek, információkHa hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen: e-mail cím megjelenítése . Köszönjük az észrevételeidet!
Közben a Kormányzati Tájékoztatási Központ is megszólalt
TovábbVajon sikerül a pártnak?
TovábbVajon sikerül a pártnak?
TovábbElég megosztó az ügy, érdekes konfliktus
TovábbMár semmi nem lesz olyan mint ezelőtt...
TovábbPerek és bírósági ítéletek
Tovább