Kezdjünk aggódni? – Hulladék-nagykereskedő céget alapított a Magyarországon akkumulátorgyárat építő CATL
A Debrecenben épülő, 3000 milliárd forintos beruházás keretében létrejövő akkumulátorgyár, melyet a kínai CATL cég irányít, új fordulatot vett: szeptember elején hulladék-nagykereskedő céget alapított Magyarországon, Brunp Recycling Technology Hungary Kft. néven. Ezzel a lépéssel egyértelműen jelzik, hogy az akkumulátorgyártás során keletkező hulladékok kezelésére saját megoldást kívánnak kidolgozni – ez azonban kérdéseket és aggodalmakat is felvethet.
Egy váratlan fordulat a hulladékkezelésben
A CATL idén áprilisban még azt közölte, hogy egyelőre nem tervez hulladékfeldolgozást saját beruházásként Magyarországon, hanem a hulladékkezelést külső partnereken keresztül kívánja megoldani. Most viszont úgy tűnik, hogy a cég megváltoztatta terveit. A Fővárosi Törvényszék bejegyezte a Brunp Recycling Technology Hungary Kft.-t, amely a hulladék-nagykereskedelem mellett a veszélyes hulladék kezelését és ártalmatlanítását is végzi majd. A cég anyavállalata, a Guangdong Brunp Recycling Technology Co., Ltd., Kínában már komoly tapasztalatokkal rendelkezik az akkumulátor-hulladék feldolgozásában, és most Európában is hasonló tevékenységre készül.
Európai akkumulátor-újrahasznosítás: a fenntarthatóság újabb lépése?
A CATL válaszából kiderült, hogy hosszú távú terveik között szerepel egy európai akkumulátorfeldolgozó létrehozása, amely a leselejtezett akkumulátorok újrahasznosítható anyagait nyerné vissza. Bár a pontos helyszínt még nem választották ki, a CATL kiemelte elkötelezettségét a körforgásos gazdasági modell iránt, amely lehetővé teszi az értékes nyersanyagok, mint a nikkel, kobalt és lítium visszanyerését és újrafelhasználását.
A CATL célja, hogy az európai piacon egy országhatárokon átívelő akkumulátor-újrahasznosítási megoldást hozzon létre, ami nemcsak a feldolgozást, hanem a begyűjtést és szállítást is magában foglalná. Ezen felül a Brunp csapata a helyi és az uniós szabályozásokat vizsgálja annak érdekében, hogy a környezetvédelmi előírások betartása mellett a leghatékonyabb újrahasznosítási modellt építse ki.
Van okunk aggódni?
A CATL lépései az akkumulátorgyártás és -újrahasznosítás területén jelentős előrelépést hozhatnak a fenntarthatóság szempontjából, hiszen a másodnyersanyagok visszanyerése a környezetvédelmi terhek csökkentését is szolgálja. Ugyanakkor a hulladék-nagykereskedő cég létrehozása és a lehetséges hulladékfeldolgozási tevékenység kérdéseket vet fel. Aggodalmat okozhat, hogy a hulladékkezelési kapacitás, a technológiai megoldások és a környezetvédelmi előírások betartása együttesen képesek-e majd biztosítani, hogy a hulladékfeldolgozás minimális környezeti hatással járjon. Mivel az akkumulátorgyártás számos veszélyes anyagot érint, a hulladékkezelési folyamatok és az újrahasznosítás magas szintű kontrollja elengedhetetlen.
A CATL válaszaiból egyelőre nem derült ki, milyen konkrét terveik vannak Magyarországon a hulladékfeldolgozás terén, ezért az állami hatóságok és a helyi közösségek számára is alapvető fontosságú, hogy figyelemmel kísérjék a cég további lépéseit.
Összességében tehát a CATL lépéseinek fenntarthatósági előnyei mellett kérdőjelek is bőven akadnak. Az akkumulátorgyártás és -újrahasznosítás helyi hatásainak körültekintő vizsgálata és a folyamatos párbeszéd biztosíthatja, hogy Magyarország gazdasági és környezetvédelmi szempontból is a lehető legtöbbet nyerje az új beruházásból.
Nyitóképünk illusztráció forrás google |