Betiltaná a magyar nyelvet a postán és a közlekedésben a Fico-kormány
A közelmúltban napvilágot látott törvénytervezet, amely a szlovák államnyelvtörvény szigorítását célozza, komoly változásokat hozhat a magyar nyelv használatában Szlovákiában. A javaslat szerint a magyar és más nyelvek használatát jelentősen korlátoznák a postákon és a közlekedési eszközökön. A törvény a közeljövőben súlyos következményeket vonhat maga után azok számára, akik megsértik az új előírásokat.
A törvénytervezetet Martina Šimkovičová, a szlovák kulturális minisztérium vezetője jegyzi, és egyértelműen az államnyelv, vagyis a szlovák nyelv használatát helyezi előtérbe. Az új rendelkezések értelmében a postákon, a közlekedési eszközökön – beleértve a buszokat, vonatokat, hajókat és légitársaságokat – kizárólag szlovák nyelvű kommunikációt engedélyeznének, kivéve, ha azt nemzetközi egyezmények vagy egyéb jogszabályok előírják. A jogszabály nemcsak a mindennapi kommunikációt, hanem az elektronikus kommunikációt és a közforgalmú utakat is érintené.
A legnagyobb változásokat a közterületeken található emléktáblák és feliratok is elérhetik. Az új szabályozás szerint mindenhol szlovák nyelvű feliratot kellene első helyen feltüntetni, a köztéri reklámok esetében pedig a nagyobb betűméret is kötelező lenne. A cél az, hogy az államnyelv minden szempontból dominálja a nyilvános teret, ezzel biztosítva, hogy a szlovák nyelv használata minden szituációban érvényesüljön.
A törvény megsértéséért kiszabható bírság mértéke is jelentősen emelkedne. Míg eddig a büntetés 50 és 2500 euró között mozgott, az új tervezet szerint a minimum bírság 1000 euró lenne, és akár 10 ezer eurós büntetést is kiszabhatnának a törvénysértőkre. A jogászok szerint a módosítások szigorúbbak, mint a 2009-es változtatások, és még az 1995-ös mečiari változathoz képest is egy új szintet képviselnek.
Fiala-Butora János, jogász és emberi jogi szakértő az egyik interjúban úgy fogalmazott, hogy a tervezet még inkább kiterjeszti a büntetések körét és mértékét, és olyan új szabályokat vezet be, amelyek korábban nem szerepeltek a törvényben. Ez az új irányvonal jelentős hatással lehet a kisebbségek nyelvhasználatára, különösen a magyar közösségre, amely évtizedek óta jelen van Szlovákiában.
A jelenlegi jogszabályok szerint a nyelvtörvény megsértése esetén csak akkor szabható ki büntetés, ha a jogsértés az állampolgárok életét, egészségét vagy tulajdonát veszélyezteti. Továbbá eddig a büntetés nem volt jellemző, mivel a jogsértésekkel kapcsolatos eljárások közigazgatási kereteken belül zajlottak, és azok gyakran figyelmeztetéssel zárultak le. A mostani tervezet tehát alapvetően változtatna ezen a gyakorlaton, és a büntetési rendszer szigorodása a közszolgáltatások szintjén is éreztetné hatását.
A törvénytervezet várhatóan komoly politikai és társadalmi vitákat vált ki, és kérdéses, hogy milyen hatással lesz a magyar közösség életére Szlovákiában. A magyar nyelv használata a közlekedésben és a közszolgáltatásokban nemcsak egy kulturális, hanem egy politikai kérdéssé is vált, és a tervezett változások tovább fokozhatják a két ország közötti feszültségeket.
Iratkozz fel és elküldjük neked a legnagyobb vitát kiváltó cikkeinket:
Feljelentés Gulyás Gergely ellen: újabb részletek, információkHa hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen: e-mail cím megjelenítése . Köszönjük az észrevételeidet!
Egymásnak feszülnek a vélemények
TovábbValóban ez lehetett az ok?
TovábbHúsz éve vagyok a könnyűzenei szakmában. Rengeteg koncertet adtam, díjakat nyertem...
TovábbAz énekesnő reagált a vádakra
TovábbSzámára ez most a szovjet időket idézi
TovábbMindenki várja a reakciót
TovábbÉrdekes lenne ha minden egyes mérőberendezést vizsgálat alá helyeznének...
Tovább