Nagy Mártonék bejelentették: Újabb adóemelés érinti a tartós befektetési számlákat
A Nemzetgazdasági Minisztérium újabb adóterhet vezet be a tartós befektetési számlák (tbsz) megtakarításaira. Nagy Márton vezetésével a tárca bejelentette, hogy 2025-től 13%-os szociális hozzájárulási adót (szocho) vetnek ki a tbsz-ről az ötéves lejárat előtt felvett jövedelmekre. Az intézkedés célja a költségvetési lyukak betömése lehet, különösen a nyugdíjkassza és az egészségügy finanszírozására. A kormány így próbálhatja ösztönözni a megtakarítókat arra, hogy állampapírokban tartsák pénzüket, ahol kedvezőbb adózási feltételek mellett tudják azt elhelyezni.
Az új szabályok részletei
A jelenlegi szabályozás alapján, ha valaki a tbsz-ről három éven belül veszi fel pénzét, 15% személyi jövedelemadót (szja) és 13% szochót köteles fizetni. Három év után 10%-ra csökken az szja mértéke, öt év után pedig a jövedelem teljesen adómentessé válik. Az új rendelet értelmében azonban a tbsz-ről három éven túl, de öt éven belül felvett megtakarítások is szochokötelessé válnak, ami jelentős változás az eddig megszokott adómentességhez képest.
A minisztérium még nem pontosította, hogy az ötéven belül felvett jövedelemre vonatkozó 13%-os szocho az új szabályozás után is marad-e, vagy esetleg enyhítés várható. A közleményükben azonban a „versenysemlegesség” fenntartására és a méltányos helyzet megteremtésére hivatkoznak.
Fiskális okok a háttérben
A kormányzati intézkedés valószínűleg fiskális célokat szolgál: a szocho a nyugdíj- és egészségügyi ellátórendszerek egyik fő bevételi forrása, ezért a magasabb szocho által többletforrásokat terveznek bevonni ezen költségvetési területek megerősítésére. A kormány már 2023. július 1-jétől szochokötelessé tette a kamatjövedelmeket, ám a tbsz-eken elért hozamok eddig mentesültek a szocho alól. A jövő évi változások viszont megnehezítik a tbsz előnyeinek kihasználását.
A versenysemlegesség és a megtakarítási eszközök kérdése
A változtatások az állampapírok iránti keresletet is előmozdíthatják. Az állampapírok vásárlása a jövő évben adómentes marad, szemben a tbsz-re vásárolt részvényekkel vagy kötvényekkel, amelyek után mostantól öt évig kellene várni az adómentességre. Az állampapírok tehát rugalmasabb, adómentes lehetőséget kínálnak, ezáltal ösztönözhetik a befektetőket arra, hogy inkább ebbe az irányba tereljék megtakarításaikat.
A megtakarítók és befektetők körében az új szabályozás valószínűleg vegyes fogadtatásra talál. Sokan csalódottak lehetnek, mivel a tbsz korábban hosszú távú befektetésre ösztönzött adókedvezményeivel, ami most kevésbé lesz vonzó az ötéves korlát miatt. Az állampapírok piaca azonban, bár várhatóan csökkenő hozamokkal, adózás szempontjából kedvezőbb lehetőséget kínálhat.
Az új szabályozás hatálybalépése után valószínűleg sok befektető átgondolja majd stratégiáját, hogy minél kedvezőbb adózási feltételeket érjen el a megtakarításaiból.
Iratkozz fel és elküldjük neked a legnagyobb vitát kiváltó cikkeinket:
Feljelentés Gulyás Gergely ellen: újabb részletek, információkHa hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen: e-mail cím megjelenítése . Köszönjük az észrevételeidet!
Gyermekvédelemmel foglalkozás kifogyott, hajlandóság meg nem is volt...
TovábbAz év kritikája is elhangzott
TovábbMozgalmas időszak jön az biztos...
TovábbHúsz éve vagyok a könnyűzenei szakmában. Rengeteg koncertet adtam, díjakat nyertem...
TovábbAz énekesnő reagált a vádakra
TovábbSzámára ez most a szovjet időket idézi
TovábbMindenki várja a reakciót
TovábbÉrdekes lenne ha minden egyes mérőberendezést vizsgálat alá helyeznének...
TovábbEgymásnak feszülnek a vélemények
Tovább