Fia kezelésére kellett a pénz, elmaradt a törlesztővel az édesanya: végrehajtók tették ki őket a házukból
Andrea története szomorú tanúsága annak, hogyan kerülhet egy család olyan tragikus helyzetbe, hogy a gyógykezelésre fordított pénz miatt elveszíti az otthonát. A 15 éve beteg kisfiát, Ferit nevelő édesanya története rendkívül emberi, mégis szomorúan rávilágít arra, hogy a pénzügyi rendszer sokszor nem ad elég segítséget azoknak, akik valóban rászorulnak.
Andrea egy olyan döntés előtt állt, amely minden szülő számára borzasztó dilemmát jelenthet: kisfia kezelésére kellett a pénz, miközben a család háza törlesztőrészletét is fizetni kellett volna. A kis Feri oxigénhiányosan született, ami miatt súlyos egészségi problémákkal küzdött már csecsemőkorában. Andrea és családja mindent megtett, hogy a fiút megfelelő orvosi kezelésben részesíthessék, azonban a hitelező bank nem mutatott semmiféle rugalmasságot, még akkor sem, amikor a család elmagyarázta, hogy Feri betegsége miatt nincs elég pénzük a törlesztésre.
2008-ban Andrea és férje hitelt vettek fel az Erste Banktól, és bár kezdetben minden rendben volt, a szülés után gyorsan megváltoztak a dolgok. A vállalkozásuk bevételei elmaradtak, és a család minden pénzét a kisfiú kezelésére kellett fordítania. Az eredetileg svájci frankban felvett hitel összege egyre nőtt, mígnem 2015-ben a bank forintosította, és a tartozás 28 millió forint fölé emelkedett. Az évek során az adósság kamatai miatt a tartozás 60 millió forint fölé kúszott.
A bank végül eladta a tartozást egy harmadik félnek, aki elindította a végrehajtást. A végrehajtók október 10-én kirakták őket maglódi házukból. Az édesanya megpróbálta megtámadni az eljárást, de a bíróság döntése szerint nincs halasztó hatálya a másodfokon folyó ügyeknek, így a végrehajtás folytatódott. Jelenleg Andrea, Feri és a nagyszülei egy budapesti lakásban húzzák meg magukat, miközben próbálnak megoldást találni a helyzetükre. - számolt be róla a blikk
A ház új tulajdonosa, aki 49 millió forintért vásárolta meg az ingatlant, hajlandó lenne visszaengedni őket, de 100 millió forintot kérne érte. Andrea szerint már nincs kiút, és ha a bíróság mégis nekik adná az ügyet, úgy véli, hogy a végrehajtást már nem lehet visszavonni.
Zavaczky Márk András ügyvéd, végrehajtási szakjogász szerint a végrehajtás folyamata sajnos nem kedvez az adósoknak, mivel a jogorvoslati lehetőség rendkívül szűk. A végrehajtás akkor indul el, ha a bíróság ítélete jogerős és végrehajtható, így a család számára a jogorvoslati lehetőségek is korlátozottak.
Andrea története rávilágít arra, hogy a pénzügyi nehézségek, a betegségek és a jogi eljárások milyen hatalmas terhet jelenthetnek egy család számára. Bár Andrea biztos abban, hogy semmit sem csinált volna másként, a valóság brutálisan mutatja, hogy a rendszer nem biztosít elegendő védelmet azok számára, akik a legnagyobb szükségben vannak. |