Magyar-argentin űripari együttműködés: Új szövetség az innováció területén
Magyarország és Argentína közötti diplomáciai kapcsolatok centenáriumát egy újabb stratégiai együttműködés megpecsételésével ünnepelték: a két ország megállapodott az űripari és nukleáris ipari együttműködés megerősítéséről. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Buenos Airesben jelentette be az új partnerséget, amelyet öt fontos egyezmény aláírása is szentesített.
A magyar külügyminiszter az argentin kollégájával, Gerardo Wertheinnel folytatott tárgyalást követően hangsúlyozta, hogy a megállapodás mindkét ország számára jelentős előnyöket tartogat. "Szövetségesek vagyunk, és támogatjuk Argentína törekvéseit a nemzetközi szervezetekben való megerősödésre, így a NATO és az OECD szervezetekben is" – mondta Szijjártó, aki hozzátette, hogy a magyar kormány támogatja Argentína OECD-csatlakozását és a NATO-partnerség mélyítését.
Az új partnerség egyik kiemelt területe az űripar, amely globálisan is egyre nagyobb hangsúlyt kap az innovációs és kutatási fejlesztésekben. Szijjártó Péter bejelentette, hogy jelenleg zajlik egy magyar űrhajós kiképzése, aki a közeljövőben a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) végez majd kísérleteket. Az űripari együttműködés keretében a magyar és az argentin szektor közötti kapcsolatok erősödése nemcsak technológiai, hanem gazdasági szempontból is új lendületet adhat Magyarországnak.
A tárgyalások során szó esett az atomenergia ipari felhasználásáról is, hiszen mindkét ország aktívan használja az atomenergiát, és jelenleg is jelentős nukleáris beruházások zajlanak mind Magyarországon, mind Argentínában. A nukleáris ipar és az űripar közötti szinergia révén mindkét ország további gazdasági növekedésre számíthat, illetve a nemzetközi színtéren erősödhet a technológiai pozíciójuk.
Az együttműködés új lehetőségeket teremt Magyarország számára a nemzetközi politikai térben, erősítve az ország gazdasági és technológiai presztízsét. Az öt aláírt egyezmény különféle iparágakat érint, de különösen az innovációs iparágaknak – mint az űripar és a nukleáris ipar – adhat komoly fejlődési lehetőségeket.
A legnagyobb külföldi sajtók egy része már ezzel a témával foglalkozik, így elképzelhető, hogy a következő hetekben még rengeteg részlet fog előkerülni az ügylettel kapcsolatban
A külföldi cikkeket hamarosan szemlézzük oldalunkon!
nyitóképünk illusztráció forrás google
|