Bryan Lanza, Donald Trump leendő amerikai elnök főtanácsadója nemrégiben olyan kijelentést tett, amely az ukrajnai konfliktus megoldását új irányba terelheti. A BBC-nek adott nyilatkozatában világossá tette, hogy az Egyesült Államok következő vezetése prioritásként a béke megteremtését tűzi ki, nem pedig a már orosz kézen lévő területek visszaszerzését. Lanza egyértelműen kijelentette: az USA célja nem a Krím-félsziget vagy a kelet-ukrajnai régiók visszaszerzése.
Realista béketervet várnak el Ukrajnától
Lanza szerint az amerikai kormány arra fogja kérni Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt, hogy egy realista béketervvel álljon elő, amely a valós helyzetet és lehetőségeket tükrözi. A főtanácsadó szavai arra utalnak, hogy az Egyesült Államok véget akar vetni a fegyveres konfliktusnak, és nem látja reálisnak, hogy a Krím visszakerülhetne Ukrajnához. Szerinte, ha Zelenszkij azzal a feltétellel ül tárgyalóasztalhoz, hogy csak akkor lesz béke, ha Ukrajna visszakapja a Krímet, akkor komolytalannak fog tűnni a nemzetközi közösség szemében.
A Krím helyzete: „elveszett”
A tanácsadó kijelentése, miszerint „a Krím elveszett”, egyértelmű jelzés arra, hogy az amerikai vezetés nem tekinti a Krím-félsziget visszaszerzését realisztikus célnak. A kijelentés azért is figyelemre méltó, mert az amerikai politikai körökben eddig nem született ennyire világos nyilatkozat a Krím sorsáról. Lanza kijelentése egyben üzenet Zelenszkij számára is: ha a Krím visszaszerzése az elsődleges prioritása, akkor nem számíthat amerikai katonai támogatásra ebben a törekvésben. Az amerikai hadsereg soha nem vett részt közvetlenül az ukrajnai háborúban, és Lanza szavai szerint ez a jövőben sem fog változni.
Tisztelet az ukrán népnek, de prioritás a béke
Miközben Lanza tiszteletét fejezte ki az ukrán nép bátorsága iránt, világossá tette, hogy az Egyesült Államok számára a béke megteremtése és az áldozatok számának csökkentése az elsődleges cél. Kijelentései alapján az amerikai kormány inkább egy kompromisszumos béketerv mellett fog érvelni, és valószínűleg elvárja majd Ukrajnától, hogy a béke érdekében rugalmasabb álláspontot képviseljen a vitatott területekkel kapcsolatban.
Változó amerikai stratégia
Ez a megközelítés jelentős váltást jelenthet az Egyesült Államok korábbi politikájához képest, amely inkább Ukrajna területi integritásának teljes helyreállítását támogatta. Az új stratégia azonban arra utal, hogy a béke és a stabilitás megteremtése érdekében az USA hajlandó lenne eltérni ettől a pozíciótól. Az, hogy Lanza nyíltan beszél erről, annak a jele lehet, hogy az amerikai politikai vezetés is felismerte: a konfliktus katonai úton való megoldása nem valószínű, és hosszú távon az USA érdeke a régió stabilitásának biztosítása.
Trump tanácsadójának szavai mind az amerikai, mind az ukrán vezetés számára azt jelzik, hogy egy békés megoldás érdekében kompromisszumokra lesz szükség, és a Krím visszaszerzése nem része a reálisan elérhető céloknak. |