Több NATO-tagállamban is háborúra figyelmeztetik lakosokat
Három skandináv ország, Svédország, Norvégia és Finnország figyelmeztetéseket adtak ki lakosaiknak a lehetséges háborúval kapcsolatos teendőkről. A dokumentumok pontosan akkor kerültek kiküldésre, amikor Vlagyimir Putyin aláírta az atombombákról szóló új doktrínát. A svéd és finn tisztviselők kedden megerősítették, hogy a döntés részben az orosz-ukrán konfliktus hatására született meg.
Putyin új atombomba-doktrínája és a háborús figyelmeztetések
Tegnap számoltunk be róla, hogy Oroszország súlyos döntést hozott az atomfegyverek alkalmazásáról. A már korábban is szóban forgó változtatásokat tegnap formálisan is aláírta Putyin, és az új szabályok értelmében az oroszok akkor is bevethetik atomfegyverüket, ha egy nukleáris hatalom támogatásával támadnak meg egy másik országot. A változások globálisan is növelhetik a feszültséget és a háború esélyét.
Felkészítik a lakosságot a vészhelyzetekre
Putyin aláírásával egy időben három skandináv ország is figyelmeztetéseket küldött lakosainak. Az Index cikke alapján a dokumentumok olyan fontos tanácsokat tartalmaznak, amelyeket háborús vagy válsághelyzetekben célszerű követni. A svéd hatóságok szerint az ország minden háztartása, összesen 5,2 millió háztartás kapja meg a tájékoztatót a következő két hétben. Az online formában már október óta elérhető dokumentumban szereplő tanácsok között szerepelnek olyan alapvető dolgok, mint:
- Vérző sebek ellátása
- Evakuációs teendők
- A szorongás kezelése
A svéd tájékoztató különösen fontos üzenetet is közvetít: „Ha Svédországot megtámadja egy másik ország, mi soha nem adjuk meg magunkat. Minden olyan információ, amely szerint az ellenállás megszűnik, hamis.”
Finnország és Norvégia hasonló intézkedései
Finnország is hasonló online tájékoztatót adott ki, mely „Felkészülés az incidensekre és válsághelyzetekre” címmel lett elérhető. A norvégok 2,2 millió háztartásba küldtek papíralapú figyelmeztetőt, amely a lakosságot felkészíti arra, hogyan kell túlélniük szélsőséges időjárás, háború vagy más fenyegetések esetén. A norvég dokumentumban külön lista szerepel arról, hogy milyen eszközöket érdemes otthon tartani vészhelyzetek esetére, amelyben kiemelik a jódtabletták fontosságát is, hogy nukleáris baleset esetén alkalmazni lehessen őket.
Az orosz invázió hatása a figyelmeztetésekre
Bár a dokumentumok nem kizárólag a háborús helyzetekre koncentrálnak, és az Oroszországi helyzetet sem említik ki konkrétan, a svéd és finn tisztviselők elismerték, hogy az orosz lépések hatással voltak a figyelmeztetők újra kiadására. A The New York Timesnak adott keddi interjúikban megerősítették, hogy az orosz invázió is hozzájárult a döntéshez. |