Sorra nyerik a pereket a pedagógusok, néhány tízezer forint helyett már milliókat kapnak
Feltöltve: 2024-11-21
Van értelme harcolni...
Sorra nyerik a pereket a pedagógusok, akik a ki nem fizetett néhány tízezer forint helyett így már milliókat kapnak
A pedagógusok körében évek óta tartó pereskedés az iskolai túlórapénzek és helyettesítési díjak kifizetése érdekében egyre több sikeres peres ügyet hoz. Míg kezdetben csupán néhány tízezer forintos összegekről volt szó, mára a pedagógusok a ki nem fizetett túlórapénzek, távolléti díjak és végkielégítések révén több millió forintot is kaphatnak a tankerületektől.
A státusztörvény előtti időkből követelt túlórapénzek
Évekig kifizetetlen túlórapénzek, most már milliókban mérhető összegek
Peren kívüli megegyezések a tankerületekkel
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) és a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) szerepe
Az évek alatt felhalmozódott ki nem fizetett túlórák, távolléti díjak, valamint végkielégítések miatt egy budai tankerülettől egy pályaelhagyó pedagógus több millió forintos kártérítést kapott hosszas pereskedést követően. Ezen peres ügyek egy része olyan pedagógusokkal kapcsolatos, akik már elhagyták a tanári pályát, mások pedig megegyeztek a tankerületekkel, hogy elkerüljék a magas perköltséget.
Tömeges siker a túlórapénzek kifizetéséért indított perekben
Több pedagógus sikeresen nyerte meg a pert a négy napon belül elrendelt, ki nem fizetett eseti helyettesítésekkel kapcsolatban. A bíróság kimondta, hogy a munka törvénykönyve alapján ezek rendkívüli munkaidőnek minősülnek, és 50 százalékos bérpótlékkal kell őket kifizetni. Az ilyen perek gyakran több millió forintos kártérítést eredményeztek, így a pedagógusok nemcsak a ki nem fizetett eseti helyettesítésekért járó pénzt kapták meg, hanem a felmentési időre járó távolléti díjat és a dupla végkielégítést is. -számolt be róla a hvg
Vannak olyan esetek is, amikor a pedagógusok megegyeztek a tankerületekkel, elkerülve ezzel a hosszadalmas pereskedést. A Kelet-pesti Tankerületi Központ például egy csoportnyi tanárral peren kívüli egyezséget kötött, és kifizette a három évre visszamenőleg esedékes bérpótlékokat, amelyek tanáronként 80-100 ezer forintos összegeket jelentettek. Ezzel a tankerületek megpróbálták elkerülni a perköltségeket, mivel a peres ügyek költségei gyakran meghaladták volna a pedagógusok követeléseit.
A státusztörvény hatása
A státusztörvény életbe lépése óta a rendkívüli lemondás jogát már nem lehet gyakorolni, és a 2024. január 1. utáni eseti helyettesítésekkel kapcsolatos perek már nem lesznek nyerhetőek. Az új szabályozás miatt a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) is "bosszútörvénynek" nevezte a jogszabályt, mivel a pedagógusok már nem tudják érvényesíteni a ki nem fizetett túlórák miatti követeléseiket. Az ügyvédjeik ugyanakkor még mindig dolgoznak néhány folyamatban lévő peres ügyön, és próbálják a még fennálló kifizetetlen túlórapénzeket megérdekelni a tanároknak.
A pedagógusok számára az évek óta tartó küzdelem végre kifizetett túlórapénzeket és végkielégítéseket hozott
A PDSZ és a PSZ folytatják a jogi harcot, hogy minden pedagógus megkapja a neki járó összeget
Iratkozz fel és elküldjük neked a legnagyobb vitát kiváltó cikkeinket:
Feljelentés Gulyás Gergely ellen: újabb részletek, információk
Döbbenetes: Megszólalt Vogel Evelin: Én nem akartam, hogy ez legyen.....
Az eddigi legerősebb írással mentek neki Magyar Péternek - "Megáll az ész! Péter, hát van neked bőr a képeden?"
Ha hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen:
e-mail cím megjelenítése
. Köszönjük az észrevételeidet!
Oszd meg Facebookon a cikket ha tetszett! - Köszönjük!