### Titokzatos Honvédségi Küldetés: Az A-319-es Airbus Afrikai Útja
Egy rejtélyes repülés során három teljes napon keresztül eltűnt a honvédség Airbus A-319-es gépe a nyilvános repüléskövető oldalakról, amikor Afrikába tartott. A Honvédelmi Minisztérium és a Külgazdasági és Külügyminisztérium sem adott érdemi tájékoztatást arról, hogy milyen célból indult útnak a repülő, és hogy az összefüggésben áll-e a magyar katonák csádi bevetésével.
### Az Út Részletei
A 605-ös Airbus, melyet gyakran használ külföldi útjain Szijjártó Péter külügyminiszter is, június 5-én este indult el a kecskeméti katonai repülőtérről Afrika irányába. Az első leszállás Tunéziában történt, majd a gép tovább folytatta útját dél felé. Tunézia légterében, 10 ezer méter fölötti magasságban repülve, a gép éjfél előtt eltűnt a nyilvános repüléskövető oldalakról, valószínűleg a jeladók kikapcsolása miatt. Három napig nem volt követhető, hogy merre jár.
A gép csak szombat este jelent meg újra a radaron, amikor Tunézia déli határvidékéről egyenesen a kecskeméti bázisra tért vissza.
### Kérdések és Válaszok Nélkül
Június 7-én kérdéseket küldtünk a Honvédelmi Minisztériumnak (HM) és a Külgazdasági és Külügyminisztériumnak (KKM) is, hogy megtudjuk, milyen akcióban vett részt a repülőgép. Arra is kíváncsiak voltunk, hogy az út összefüggésbe hozható-e a honvédség csádi missziójával, amelyről az utóbbi időben kevés konkrét információt adott ki a kormány.
A KKM arra hivatkozva, hogy a gép a HM fennhatósága alá tartozik, nem reagált a megkeresésre. A HM sajtóosztályát viszont az elmúlt egy hétben többször is hiába kerestük, az ígéretek ellenére sem válaszoltak, és végül a telefont sem vették fel.
### Kormányzati Nyilatkozatok és Talányok
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki kormányinfón újságírói kérdésre azt mondta, hogy a magyar katonák csádi kiküldetésével kapcsolatban nincs még meg a pontos menetrend, de a kormány célja továbbra is az, hogy legyen csádi misszió.
Az afrikai katonai akcióval kapcsolatban már május végén több kérdést is küldtünk a HM-nek, egyebek mellett azt próbáltuk megtudni, mikor utaznak a közép-afrikai országba a magyar katonák, és mekkora lesz a kinti egység létszáma. Akkor sem kaptunk válaszokat, csupán egy linket küldtek, amelyen egy Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszterrel és Böröndi Gábor vezérkari főnökkel készült beszélgetést lehetett olvasni. A beszélgetésben a miniszter csupán a csádi bevetés korábbi hivatalos magyarázatát ismételte meg: a magyar katonák a csádi magyar beruházások, például mezőgazdasági projektek, vetőmagtermesztés és vízgazdálkodás védelmét látják majd el, továbbá a helyi haderő mentorálása és kiképzésének támogatása lesz a feladatuk.
### Titokzatos Küldetések és Politikai Kapcsolatok
Januárban derült ki, hogy Orbán Viktor miniszterelnök fia, Orbán Gáspár Szalay-Bobrovniczky Kristóf kabinetjében éppen ennek a missziónak az előkészítésén dolgozott. A Direkt36 és a francia Le Monde bizonyítékokat szerzett az Orbán fiú afrikai útjairól, többek között arról, amikor tavaly decemberben nagyfokú titoktartás közepette Szijjártó Péter külügyminiszter delegációjának tagjaként ott volt a csádi elnöki palotában lefolytatott tárgyalásokon.
Eközben Szergej Lavrov orosz külügyminiszter is a múlt héten látogatott Csád fővárosában, N’Djamenában, hogy tárgyaljon a kormányzattal. Ez a látogatás tovább fokozza a rejtélyt a magyar katonai repülés körül, amely során az Airbus A-319-es három napig láthatatlan maradt a nyilvános repüléskövető oldalakon.
Iratkozz fel és elküldjük neked a legnagyobb vitát kiváltó cikkeinket:
Feljelentés Gulyás Gergely ellen: újabb részletek, információkHa hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen: e-mail cím megjelenítése . Köszönjük az észrevételeidet!
Követhetetlen de követjük
TovábbErőset posztolt a Fidesz politikusa aztán jött az erős reakció... így megy ez
TovábbAprócska tendert húzott be Orbán Áron cégének egyik leányvállalata
TovábbEzúttal állítása szerint nem csinált semmi rosszat
TovábbElég megosztó az ügy, érdekes konfliktus
TovábbÚjabb front a háborúban...
Tovább