Közmédia-mérleg: milliárdos veszteség és zuhanó nézettség
Annak ellenére, hogy a magyar közmédia 2023-ban mintegy 120 milliárd forintos költségvetési támogatást kapott, az év végére komoly veszteséggel zárta az évet. A Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) legfrissebb beszámolójából kiderül, hogy nemcsak anyagilag, de nézettségben is komoly visszaesést tapasztaltak: a közszolgálati tévéadók részesedése a nézők figyelméből mindössze 9,4 százalék volt, ami jelentős, 13,8 százalékos csökkenést jelent az előző évhez képest.
Nézettségi zuhanás
Az M1 hírcsatorna helyzete különösen rosszul alakult: az egész napos nézettsége 2,7 százalékra csökkent, míg főműsoridőben mindössze 1,9 százalékot ért el, ami az előző évhez képest 10, illetve 5 százalékos visszaesést mutat. Az MTVA helyzete tovább bonyolódik a magyar piacon jelen lévő, mintegy 111 magyar nyelvű adóval való versenyben, ahol a közszolgálati csatornák nehezen tudják felvenni a versenyt a kereskedelmi médiumokkal.
A költségvetési támogatás ellenére veszteség
Hiába ömlött a közpénz a közmédiába, az év végére 4,6 milliárd forintos veszteséget könyvelhettek el. Az év első felében ugyan még pozitív mérleggel zártak, 1,6 milliárd forintos nyereséggel, amely szeptemberre 2,8 milliárdra nőtt, ám az év utolsó negyedévében hirtelen fordulat következett be. Októbertől decemberig a kiadások elszabadultak, és végül mínuszban zárták az évet.
A költségvetési tervet eredetileg 405 forintos euróárfolyammal készítették, de a forint viszonylag erősebb teljesítménye segített mérsékelni a devizás kiadásokat. Még így is 119 milliárd forint közpénz áramlott az MTVA-hoz az adófizetők pénzéből.
Dráguló működés, növekvő költségek
Az MTVA költségei jelentősen megugrottak 2023-ban. A film- és műsorgyártás, valamint a sugárzási díjak és egyéb kapcsolódó szolgáltatások 70 milliárd forintba kerültek, ami 6 milliárd forintos növekedést jelent 2022-höz képest. A költségnövekedést részben az infláció is magyarázza, amely az anyagjellegű ráfordításokat jelentősen megdobta.
A közmédiában dolgozó több mint kétezer alkalmazott bérköltségei is jelentős terhet rónak a költségvetésre. 2023-ban a foglalkoztatottak bérei összesen 24,1 milliárd forintot tettek ki, ami átlagosan 500-700 ezer forintos fizetést jelenthetett.
Csekély kereskedelmi bevétel
A közmédia nem csak állami támogatásokból, hanem kereskedelmi bevételekből is igyekszik fenntartani magát, ám ez az összeg mindössze 5 milliárd forintot tett ki 2023-ban. Ennek jelentős része reklámbevételekből származik, amely reklámok túlnyomó többsége azonban szintén állami forrásból jött. A közmédia reklámfelületeit a Mészáros Lőrinc-közeli Atmedia értékesíti.
Pénzbőség 2024-ben is
Az MTVA 2024-re még több pénzzel gazdálkodhat: a közmédia költségvetése 142 milliárd forintra nőtt. Az első negyedéves adatok szerint már mintegy 36 milliárd forint érkezett a központi költségvetésből, ebből 20 milliárd anyagjellegű kiadásokra ment el, 7 milliárdot pedig bérekre fordítottak. A mérleg jelenleg 2,2 milliárd forintos pluszt mutat, de a korábbi évek tapasztalatai alapján még korai lenne megnyugodni.
Összegzés
Bár a közmédia több tízmilliárd forintos állami támogatásra támaszkodhat, a nézettség és a pénzügyi mutatók egyaránt romló tendenciát mutatnak. A gazdálkodásban tapasztalható veszteségek és a zuhanó nézettségi adatok arra utalnak, hogy a közmédia számára nem elég az állami források bősége – a hatékony és fenntartható működéshez szükség lenne a nézők visszahódítására is.
Iratkozz fel és elküldjük neked a legnagyobb vitát kiváltó cikkeinket:
Feljelentés Gulyás Gergely ellen: újabb részletek, információkHa hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen: e-mail cím megjelenítése . Köszönjük az észrevételeidet!
Elég megosztó az ügy, érdekes konfliktus
TovábbMindenkinek vannak mélypontjai...
TovábbHúsz éve vagyok a könnyűzenei szakmában. Rengeteg koncertet adtam, díjakat nyertem...
Tovább