Ez még csak a kezdet: Orbán Viktor barátai és a forint gyengülése
A forint árfolyamának jelentős esése továbbra is nagy aggodalmakat kelt. Az elemzők szerint a jelenlegi helyzet csupán a kezdet, és ha Donald Trump győzedelmeskedik a következő amerikai elnökválasztáson, a magyar inflációs célkitűzések is veszélybe kerülhetnek, valamint a gazdasági helyzet további romlásával kell számolni.
Áttörte a lélektani határt a forint
Ma délután a forint árfolyama átlépte a 405 forintos szintet az euróval szemben, amivel 22 havi mélypontra esett. Az elemzők az esést a dollár erősödésének tulajdonítják, ami különösen káros a feltörekvő devizákra, mint amilyen a forint is. A magyar fizetőeszköz régiós szinten is kiemelkedően nagy gyengülést mutat, ami Árokszállási Zoltán, az MBH Elemzési Centrum igazgatója szerint a magyar gazdasággal szembeni kockázatkerülésnek köszönhető.
Árokszállási rámutatott arra is, hogy a piacok az amerikai elnökválasztás eredményét próbálják előre árazni. Donald Trump lehetséges győzelme egy magasabb kamatkörnyezetet hozhat az Egyesült Államokban, ami kedvezőtlen lenne a feltörekvő piacok számára, különösen Magyarország esetében, amely a régión belül az egyik leginkább függ az amerikai gazdasági folyamatoktól.
Az infláció és a kamatcsökkentési lehetőségek veszélyben
A forint árfolyamának jelentős változása komoly inflációs hatással is bír. Az inflációt ugyanis 0,2-0,3 százalékkal növeli a forint 1 százalékos gyengülése. Az év eleji 392 forintos átlagos árfolyamhoz képest a mai 405 forintos szint jelentős növekedést jelent, ami hosszabb távon az inflációs célkitűzések teljesülését is fenyegeti. Az infláció növekedése egyre nehezebbé teszi a Magyar Nemzeti Bank (MNB) számára a kamatcsökkentést, amelyet korábban sok elemző még idén várt.
Árokszállási Zoltán szerint jelenleg nincs szó árfolyam „elszabadulásáról”, azonban közeledünk egy olyan szinthez, amely már az inflációs célok teljesítését is veszélyezteti.
Kockázatos gazdasági helyzet és az amerikai elnökválasztás hatása
Virovácz Péter, az ING vezető elemzője arra mutatott rá, hogy a dollár erősödésével a régiós devizák is gyengülni kezdtek, és a befektetők a magasabb hozamú dolláralapú eszközök felé fordulnak. Magyarországot különösen hátrányosan érintheti egy ilyen gazdaságpolitikai fordulat, hiszen az ország gazdasága egyre inkább kiszolgáltatott a külső piaci változásoknak.
Az elemzők szerint, ha Trump nyeri az elnökválasztást, az amerikai dollár erősödése miatt a következő negyedévben akár a dollár-euró árfolyam paritásra is kerülhet, ami tovább növeli majd a forint gyengülésének kockázatát. A múltbeli tapasztalatok szerint, Trump elnöki beiktatását követően a forint egy hét alatt 3 százalékkal gyengült. Hasonló trend várható ezúttal is, és a szakértők úgy látják, hogy a jegybank következő lépése nem kamatcsökkentés, hanem kamatemelés lesz.
Az előttünk álló kihívások
A jelenlegi helyzet is mutatja, hogy a globális és belső gazdasági folyamatok együtt jelentősen befolyásolják a forint árfolyamát. A dollár erősödése, a hazai gazdasági kockázatok és a befektetői bizalmatlanság együttese komoly terheket ró a magyar gazdaságra. Ha az amerikai elnökválasztás eredményeként a dollár tovább erősödik, akkor a forinttal szembeni nyomás még inkább fokozódhat, ami hosszabb távon is nagy kihívások elé állíthatja a magyar gazdaságpolitikát és az inflációs célkitűzések elérését. - számolt be róla az economx
A forintgyengülés tehát úgy tűnik, csak a kezdet, és a közeljövő gazdasági változásai újabb bizonytalanságokat hozhatnak magukkal. Az amerikai gazdasági döntések és a hazai monetáris politika összhangjára lesz szükség ahhoz, hogy az infláció és az árfolyamok kezelhető szinten maradjanak.
Iratkozz fel és elküldjük neked a legnagyobb vitát kiváltó cikkeinket:
Feljelentés Gulyás Gergely ellen: újabb részletek, információkHa hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen: e-mail cím megjelenítése . Köszönjük az észrevételeidet!
Vajon sikerül a pártnak?
TovábbElég megosztó az ügy, érdekes konfliktus
TovábbPerek és bírósági ítéletek
Tovább