![]() |
Komoly politikai hullámokat vetett az Egyesült Államokban az a döntés, mely szerint Rogán Antal magyar miniszter kikerült a szankciós listáról. A Demokrata Párt szenátorai súlyos aggályokat fogalmaztak meg a döntéssel kapcsolatban, és törvénysértést emlegetnek – derül ki a Politico nemzetbiztonsági hírlevelének egyik elemzéséből, amelyet Panyi Szabolcs oknyomozó újságíró is szemlézett.
Jeanne Shaheen, a Külügyi Bizottság, illetve Elizabeth Warren, a Bankügyi Bizottság rangos demokrata tagja úgy véli, a szankciók feloldása sérti az úgynevezett Magnyickij-törvényt. Ez az amerikai jogszabály világosan kimondja, hogy a szankciók megszüntetése előtt minimum 15 nappal tájékoztatni kell a Kongresszust, és csak megfelelő indoklással lehet levenni valakit a listáról. A demokraták szerint Marco Rubio külügyminiszter indoklása nem felel meg ezeknek az előírásoknak.
Amíg nem teszi meg a szükséges lépéseket a Kongresszus felé a döntés indoklására, ez a lépés törvénytelen.
– állítják a politikusok.
A Magnyickij-törvény alapján a szankciók csak akkor oldhatók fel, ha az érintett személy esetében legalább az alábbi feltételek egyike teljesül:
(1) hiteles információk állnak rendelkezésre arról, hogy az érintett személy nem vett részt abban a tevékenységben, amely miatt a szankciókat kiszabták;
(2) az érintett személyt megfelelő módon felelősségre vonták azért a tevékenységért, amely miatt a szankciókat kiszabták;
(3) az érintett személy hitelesen bizonyította, hogy magatartásában jelentős változás történt, megfelelő következményeket viselt az érintett tevékenység miatt, és hitelesen elkötelezte magát amellett, hogy a jövőben nem vesz részt az (a) bekezdésben leírt tevékenységben; vagy
(4) a szankciók megszüntetése az Egyesült Államok létfontosságú nemzetbiztonsági érdekeit szolgálja.
Panyi Szabolcs információi szerint a hivatalos indok Rogán szankciómentességének hátterében az Egyesült Államok megváltozott nemzetbiztonsági érdekeire hivatkozik. Ez azonban nem győzte meg a szenátorokat. Ha utólag kerül sor az értesítés pótlására, az a hibák elismerését jelenti. Ha viszont nem történik semmi, akkor a döntés törvényessége is megkérdőjelezhető.
A Klubrádió beszámolója szerint a két demokrata szenátor közleményében arra kérte Donald Trumpot, hogy vizsgálja felül a döntést. Az amerikai külkereskedelmi jelentések is utalnak arra, hogy az amerikai cégek aggódnak a magyar közbeszerzések átláthatatlansága és a nem EU-s – többek közt kínai – vállalatokkal kialakított preferált viszony miatt.
Robert Palladino, az USA budapesti nagykövetségének ügyvivője nemrég nyilvánosan is jelezte, hogy Washington nem nézi jó szemmel Magyarország egyre szorosabb kapcsolatait Kínával. A jelenlegi ügy újabb példája annak, hogyan válhatnak a nemzetközi diplomáciai döntések belpolitikai viharrá az Egyesült Államokban.
Iratkozz fel és elküldjük neked a legnagyobb vitát kiváltó cikkeinket:
Feljelentés Gulyás Gergely ellen: újabb részletek, információkEzekre kerestek rá olvasóink a leggyakrabban, kattints valamelyik címkére!
Rogán Antal Politika Választások Kampány Magyar kormány Magyarország Orbán kormány Usa Magyarország TrumpHa hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen: e-mail cím megjelenítése . Köszönjük az észrevételeidet!