![]() |
Komoly visszhangot váltott ki egy Facebook-bejegyzés, amelyben egy szolgálatot teljesítő rendőr, Laponyi Zsolt nehezményezte, hogy fotóját politikai kontextusban használták fel Rétvári Bence egyik posztjában. A kép évekkel ezelőtt egy rendőrségi toborzókampányhoz készült, ám most a KDNP logója alatt jelent meg újra – ez váltotta ki a rendőr tiltakozását.
Laponyi a saját közösségi oldalán osztotta meg gondolatait. Mint írta:
A rendőr különösen azt tartotta problémásnak, hogy arcával népszerűsítenek olyan politikai tartalmakat, melyekhez nem kívánja adni a nevét vagy a megjelenését.
Bejegyzésében Laponyi kifejtette, hogy tisztában van azzal, mi fér bele egy közszereplőként megítélt személy médiahasználatába:
Laponyi arra kérte Rétvárit, hogy ha korábbi bejegyzéseiben nem használta a KDNP logót, most is hagyja el, különösen azon a képen, amelyen ő rendőri egyenruhában szerepel.
Laponyi alternatív megoldásokat is javasolt:
A rendőr etikai szempontokat is felhozott érvei alátámasztására, különösen a Rendőrség etikai kódexét idézve:
Posztja végén Laponyi a választások eredményeit is megemlítette, hangsúlyozva, hogy a társadalom nagy része nem támogatta a Fidesz–KDNP pártszövetséget:
Végezetül így fordult Rétvárihoz:
A bejegyzés utolsó soraiban Laponyi arra is kitért, hogy Rétvári Facebook-oldalán nem tudott reagálni a kifogásolt posztra, mert:
Rendőr kérte Rétvárit: arcom ne legyen politikai tartalom része!
„Nem akarok politikai arckép lenni” – a rendőr kiállása
„Rétvári Bence – nyíltan politikai/rajongói oldala – koronázta meg a mai napomat. A közösségi médián ismerőseim hívták fel figyelmemet vegyes hangulatban – az amúgy sokak véleménye szerint kormánypárti propaganda híreket is megosztó – Rétvári Bence bejegyzésére”
Jogos a használat – de nem etikus?
„Megértem és tudom, hogy ameddig egyenruhában avagy hivatásomnak élve szerepelek, közszereplőnek minősülök. Megértem azt is, hogy a Magyar Rendőrség által jóváhagyott tartalmak felhasználása és tovább osztása megengedett. (...) De értse meg a tisztelt Államtitkár Úr is azt, hogy nem kívánok hozzájárulni pártjának tartalmaihoz oly módon, hogy arcommal weboldalukat, ezzel pedig az általuk leírt híreket és egyéb tartalmaikat népszerűsítsék.”
Etikai határok – a rendőri szerep tisztelete
„Tegyen ki rendőrautót, arcuk alapján fel nem ismerhető rendőröket. Tegye fel ezt a képet politikai párttal összefüggésbe hozható megjelölés nélkül vagy csupán a szöveget”
„A kódex 4. pontja egyértelműen leírja, hogy »a rendőr elismeri és védi az emberi méltóságot, tiszteletben tartja az emberi és a személyiségi jogokat. Elfogulatlanul jár el… vallási és politikai meggyőződésre … tekintet nélkül«. (...) Államtitkár Úr! kérem ne tegyen ki olyan veszélynek, hogy azon Állampolgárok bizalma bennem csökkenjen, akik nem az Ön pártjával értenek egyet.”
Kétharmadon túl: politikai távolságtartás kérése
„a FIDESZ-KDNP 3 060 706 szavazatot ért el 2022-ben, mely eredmény objektív és megkérdőjelezhetetlen”,
majd hozzátette:
„csupán annyit jelent, hogy a Magyar Állampolgárok kétharmada nem szavazott vagy nem szavazott bizalmat”
a kormánypártnak.
„Ne tegyen ki engem egy olyan eshetőségnek, hogy 3 Magyar emberből 2, aki nem ért egyet az Ön által is képviselt politikai párttal, bizalmatlanul kérjen vagy éppen ne kérjen tőlem segítséget a képet látván! Vegye le pártjának megjelölését Államtitkár Úr! Ez csupán az én egyszemélyes kérésem.”
- számolt be róla a 444
Nem tud hozzászólni – tiltott interakciók Rétvári oldalán
„korlátozás van beállítva”
, így nem tudta nyilvánosan jelezni a problémát.
Iratkozz fel és elküldjük neked a legnagyobb vitát kiváltó cikkeinket:
Feljelentés Gulyás Gergely ellen: újabb részletek, információkEzekre kerestek rá olvasóink a leggyakrabban, kattints valamelyik címkére!
Rétvári Bence rendőr fotó KDNP politikai visszaélés rendőrség etika Laponyi Zsolt közösségi média propaganda kép rendőri jogok Facebook botrányHa hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen: e-mail cím megjelenítése . Köszönjük az észrevételeidet!