![]() |
Győrben tartott lakossági fórumot Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője, ahol a rendezvény végén a Telex egyik újságírója szerette volna megkérdezni tőle, hogyan vélekedik a friss ÁSZ-jelentésről. A dokumentum szerint ugyanis az MNB alapítványai akár több százmilliárd forint közpénzt is elveszíthettek. Az újságíró arra is kíváncsi volt, hogy szerinte elkerülhető lett volna-e ez a veszteség jogszabályi változtatásokkal.
Kocsis azonban nem válaszolt érdemben a kérdésre. Ehelyett ahelyett, hogy szakmai választ adott volna, élesen és személyeskedő hangnemben támadta meg az újságírót. A politikus passzív-agresszív stílusban vonta kétségbe a riporter kérdezési jogát, arra hivatkozva, hogy az újságíró édesapja korábban az MNB elnökeként offshore számlákra irányította a pénzt.
Engem az aggaszt, hogy önnek sokkal vastagabb bőr van az arcán, amit még a politikában is ritkán látni. Hát maga offshore milliárdokon nőtt föl!
– jelentette ki Kocsis, aki később saját Facebook-oldalán is megosztotta a vitatott jelenetről készült videót.
A politikus hosszasan folytatta a támadást: Az ön édesapja kivitte az MNB pénzét offshore cégekbe és megúszta. Megúszta! Furcsa módon megúszta! Hogy úszta meg az ön édesapja az offshore pénzek kivitelét az országból? Maga egyszer meséljen már! Egy interjút adhatna a Fidesz frakció podcastjának! Ha meghívjuk a Fidesz frakció podcastjába, elmondja, hogy az édesapja offshore pénzeit hogy úszták meg?
– mondta Kocsis, miközben a riporter továbbra is próbálta feltenni a kérdését, anélkül, hogy reagált volna a személyeskedő vádakra.
Az eset után megszólalt az újságíró édesapja, Simor András is, aki korábban valóban betöltötte a Magyar Nemzeti Bank elnöki tisztségét. Egy Facebook-kommentben a Média1 cikkéhez reagálva kategorikusan tagadta Kocsis állításait, hazugságnak nevezve azokat.
Simor szerint:
2007-13 között voltam az MNB elnöke. Ezidő alatt, bár volt egy alvó (tevékenységet már nem végző) ciprusi cég a tulajdonomban, de ez nem volt offshore. Három okból sem:
1) 2004 óta Ciprus az EU tagja és nem lehettek már ott offshore cégek.
2) Off-shore cégek adót nem fizetnek, az enyém fizetett.
3) Off-shore cégeknek el vannak dugva (nem megismerhetők) a tulajdonosai. Ezzel szemben én be voltam jegyezve mint tulajdonos.
Ráadásul Kocsis szerint az MNB-ből ment ki vagyon a cégembe, ami szintén egy ordas nagy hazugság. A cég akkor már semmit sem csinált, azon kívül, hogy bankba tette a tőkéjét. Ráadásul az MNB-vel abszolút semmi kapcsolata sem volt.
A cégemet akkortájt az MNB Felügyelő Bizottság is kötelességből kivizsgálta (nem úgy mint Matolcsy ügyeit) és semmi terhelő megállapítást nem tett
Az eset újra ráirányította a figyelmet a politikai szereplők és a sajtó közötti feszültségre. Az újságíró szándéka az volt, hogy egy közérdekű jelentés kapcsán kapjon válaszokat, ahelyett azonban, hogy tartalmi válasz született volna, a közéleti vitákban egyre gyakoribb jelenség, a személyeskedés került előtérbe. A történet nem csupán a sajtószabadság kérdését érinti, hanem azt is, hogy milyen válaszokat kap a nyilvánosság fontos gazdasági kérdésekben.
Iratkozz fel és elküldjük neked a legnagyobb vitát kiváltó cikkeinket:
Feljelentés Gulyás Gergely ellen: újabb részletek, információkEzekre kerestek rá olvasóink a leggyakrabban, kattints valamelyik címkére!
Kocsis Máté Politika Botrány Választások Kampány Kérdés Újságírás Média Fidesz Magyar kormányHa hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen: e-mail cím megjelenítése . Köszönjük az észrevételeidet!